znak SLSeverské listy

           

 

Dánsko a euro aneb o nás bez nás


Dánský premiér Poul Nyrup Rasmussen obhajoval
evropskou měnu argumentem, že i na
mincích jednotné měny euro by zůstal portrét
dánské královny Margrethe (foto AP)

28. září nastane v Dánsku den D. Dánští poddaní budou rozhodovat o tom, zda přijmou euro jako platidlo i pro tuto zemi či nikoliv. Vede se o tom spousta hospodských řečí, ale i jednání na nejvyšších úrovních, píše se o tom v novinách i mluví v televizi. Za přijeti eura bojují zejména vládní sociální demokraté spolu s menším koaličním partnerem Radikální liberální stranou. Po jejich boku stojí strany středu, většina odborů a představitelé průmyslu. Proti euru vystupují strany z řad pravice i levice na okraji politického spektra. Proti falešným zvěstem, které šiří odpůrci jednotné měny euro, ostře zaútočil na tiskové konferenci v Kodani dánský sociálnědemokratický premiér Paul Nyrup Rasmussen. Odpůrci používají i takové falešné argumenty, jako že Evropská unie sníží důchody a bude o důležitých věcech rozhodovat v Bruselu místo v Kodani.

V dnešní době však obhájci připojení země k euru získávají mírný náskok před odpůrci. Zjistil to nejnovější průzkum, který mezi 1078 obyvateli provedl Gallupův institut a jehož výsledky byly zveřejněny v neděli.

Zatímco odpůrci eura tvrdí, že odmítnutí jednotné měny je jedinou zárukou, že důležitá rozhodnutí zůstanou v rukou dánského parlamentu (o nás bez nás), zastánci se obávají, že Dánsko by naopak ztratilo vliv v Bruselu. Připojení k euru nedávno energicky obhajovala Marianne Jelvedová, ministryně hospodářství z centristické Radikální liberální strany. Od spuštění jednotné evropské měny v lednu 1999 se zintenzívnila neformální spolupráce mezi ministry financí eurozóny. K té ovšem nejsou zváni nečlenové eurozóny, ministři Dánska, Švédska a Británie. Navíc Francie, která nyní unii předsedá, se snaží prosadit ještě silnější roli skupiny eurozóny. „Je nezbytně nutné, aby tam někdo hájil dánské zájmy,“ řekla Jelvedová.

Dánsko je nejmenší ze čtyř členských zemí EU, které se nepřipojily k jednotné měně euro při jejím spuštění k 1. lednu 1999. Dalšími jsou Británie a Švédsko. Výjimkou bylo Řecko, které v době spuštění jednotné měny nesplňovalo maastrichtská kriteria. Je zajímavé se na problém podívat i ze strany sympatií či nesympatií okolních států. Britští konzervativci chtějí podpořit dánské euroskeptiky, zatímco švédská vláda doufá v kladný výsledek dánského hlasování. Pokud Dánové v referendu zvolí připojení země k jednotné měně euro, velký rozruch tím zřejmě nezpůsobí. Pokud ovšem řeknou ne, mohlo by to jednotnou měnou otřást. Navíc by to podle některých komentátorů ve svém důsledku mohlo zpomalit rozšiřování Evropské unie na východ.

A co Švédové a Britové

Ovšem i když švédští vládnoucí sociální demokraté slíbili referendum o otázce přijetí eura, zatím však nestanovili žádné pevné datum. Zřejmě čekají na Dány jak se k problému postaví oni. Koncem července však došlo k bitvě o euro v řadách britských opozičních konzervativců. Šéf konzervativců William Hague dal prý dal tichý souhlas britským euroskeptikům, aby podpořili kampaň dánských odpůrců eura.

Zdá se tedy, že dánské referendum bude osudovým pro další vývoj Evropské unie. Bývalý britský ministr sociálních věcí Frank Field vyjádřil názor, že se Evropa buď stane superstátem, nebo zůstane fórem pro spolupráci suverénních národů.

ms 8. 9. 2000
podle denního tisku a agenturního zpravodajství

Dánové nechtějí euro

Dánové nejsou příliš nakloněni tomu, aby se jejich země připojila k jednotné evropské měně euro. Podle nového průzkumu Gallupova ústavu, jehož výsledky byly včera zveřejněny v Kodani, vedou odpůrci eura o 5 %nad jeho stoupenci.

Podle nového průzkumu Gallupova ústavu, jehož výsledky byly včera zveřejněny v Kodani, vedou odpůrci eura o pět %nad jeho stoupenci. Proti euru se vyslovilo 45 %Dánů, pro 40 %. Zbývajících 15 %se ještě nerozhodlo. Ještě minulý týden by hlasovalo pro přijetí eura 42 %Dánů a proti by bylo 41 %. Dne 28. září se v Dánsku uskuteční referendum, v němž mají lidé rozhodnout, zda se jejich země k jednotné měně připojí či nikoli. Dramatický pád kursu eura vůči dolaru vede k tomu, že se nerozhodnutí stále více hlásí k odpůrcům.

zdroj – Hospodářské noviny, 13. 9. 2000

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.959.823 • onln: 1 • robot ostatni • php: 4.197 sec. • www.severskelisty.cz • 44.192.26.226
file v.20230419.185845 • web last uploaded 20240807.005202
2017:164 • 2018:127 • 2019:75 • 2020:42 • 2021:102 • 2022:125 • 2023:45 • 2024:51