znak SLSeverské listy

           

 

Vražda švédské ministryně zahraničí, vrah Lindhové se přiznal


Anna Lindhová
foto © Svenska Dagbladet
Tomas Oneborg

7. ledna 2004 oznámila švédská agentura TT, že podezřelý z vraždy Anny Lindhové pětadvacetiletý Švéd srbského původu Mijail Mijailovic se k vraždě přiznal. Oznámil to obhájce podezřelého advokát Peter Althin. Odmítl však zveřejnit další podrobnosti vyplývající z úterního výslechu. „Můj klient se k činu přiznal. Jak bude jeho čin klasifikován, bude určeno později. Doznal ale útok na Annu Lindhovou a jeho následky,“ řekl Althin.

Doznání se očekávalo. Jak oznámily zpravodajské agentury 19. listopadu 2003, stopy DNA hlavního podezřelého se našly na noži i na odhozených kalhotách, které nesly stopy krve ministryně.

Stále však nejsou zcela jasné jak motivy, které Mijailovice vedly k vraždě, tak ani pohnutky, které jej přiměly nejdříve k tvrdošíjnému zapírání a později k doznání. V tisku se objevily spekulace, že hlavním motivem byl zloba nad bombardováním Srbska během kosovské války. Proč však vrah za to vinil ministryni zahraničí neutrální Švédska je zcela nejasný. Althin na druhou stranu popřel, že by Mijailovicovo jednání bylo vedeno politickými motivy. „Byla to náhoda daná určitými okolnostmi,“ řekl jen.

Althin odmítl komentovat i momentální stav vraha. „Je možné, že můj klient bude nyní podroben soudně-psychiatrickému vyšetření, takže hlavní přelíčení může začít i později,“ uvedl ještě Peter Althin.

Soud


Mijailo Mijailovic
foto © Reuters

14.  ledna  2004 – Ve Stockholmu začal ostře sledovaný soud s vrahem švédské ministryně zahraničí Anny Lindhové. Do přísně střeženého sálu nebyli vpuštěni ani fotografové, pouze kreslíři. Obžalovaný Mijailo Mijailovic popisoval okamžiky těsně před činem. Bezcílně se potuloval po obchodním domě, než spatřil ministryni. Pak ho prý vnitřní hlas přiměl k útoku. „Slyšel jsem hlasy, které mi říkaly, abych ji napadl. Nemohl jsem jim odolat,“ řekl žalobci při křížovém výslechu Mijailovic, zatímco se nepatrně houpal ve svém křesle.
O soudní přelíčení byl mezi švédskou veřejností obrovský zájem. Již od úterního večera se před soudní budovou vytvořila skupina lidí, kteří se chtěli jako diváci dostat do soudní síně. Pro veřejnost je v ní jen asi deset míst a zájemci, vybavení teplým prádlem a čokoládou, tak museli na chodníku v chladném zimním Stockholmu dokonce i přenocovat.

15.  ledna  2004 – U soudu vypovídala také přítelkyně Lindhové Eva Franchellová, která s ní v osudný den byla nakupovat v obchodním domě NK. „Viděla jsem muže, který se k nám rychle blížil. Dostala jsem hrozný strach,“ uvedla před soudem Franchellová. „Vrhl se na ni a natlačil ji na stojan s oblečením. Vypadalo to, jako kdyby jí dával pěstí do břicha. Bylo to hrozné,“ vypovídala přítelkyně zavražděné politicky. Anna Lindhová se prý snažila bránit a dávala si před sebe kabelku, útočník byl však silnější. „Otočila jsem se a praštila jsem ho do ruky. On se na mě jen podíval a přimhouřil oči.“ Franchellovou prý v první chvíli nenapadlo, k čemu došlo. „Anna tam stála, ale po chvíli se skácela na zem. Viděla jsem, jak jí z rány na břiše vytéká krev,“ popisovala svědkyně.
Obžalovaný Mijailovic odmítl požadavek žalobce, aby doplnil svou výpověď, uvedl jen, že „není schopen“ odpovídat.

19.  ledna  2004 – Dnes mělo skončit soudní přelíčení. Mijailo Mijailovic však musí před vynesením konečného rozsudku projít důkladným psychiatrickým vyšetřením. Rozhodl o tom soud. Obžalovaný trpěl totiž již v minulosti zdokumentovanými psychickými problémy. Důkladné komplexní vyšetření tak rozhodne o tom, jestli za své jednání nese plnou odpovědnost, či nikoli.

20.  ledna  2004 – Mijaila Mijailovice vyšetřuje švédská policie i v souvislosti s jinou vraždou. V listopadu 2002 byl ve Stockholmu 77-etý muž ubodán patrně duševně vyšinutým jedincem. Rámcový popis pachatele a způsob činu naznačují, že jej mohl spáchat Mijailovic, napsal švédský deník Dagens Nyheter.

Trest

13. září 2004 – Švédská tisková agentura oznámila, že soud vyhověl žádosti 26letého Mijaila Mijailovice, vraha ministryně Anny Lindhové, o obnovení procesu.

20. září 2004 – Podle informací agentur DPA a čtk byl atentátník převezen do jedné ze stockholmských nemocnic. Mijailovic totiž vyhrožoval sebevraždou. Jeho psychický stav se rapidně zhoršil poté, co začal odmítat léky. Vězenští psychiatři tedy doporučili stálý dohled v nemocnici.

podle denního zpravodajství

v Severských listech publikováno
poslední aktualizace 20. září 2004

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.859 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.125 sec. • www.severskelisty.cz • 44.201.97.224
file v.20230419.185848 • web last uploaded 20231105.233934
2017:141 • 2018:107 • 2019:81 • 2020:40 • 2021:57 • 2022:54 • 2023:47 • 2024:15