znak SLSeverské listy

           

 

Švédové musejí za prostitutkami do Dánska

Švédsko se stalo první zemí na světě, která prohlásila za trestný čin využívání nabídky sexuálních služeb. Na základě zákona, který dnes schválil stockholmský parlament, se bude v této zemi od 1. ledna 1999 trestně stíhat "koupě", nikoli však "prodej" těchto služeb.

Trest hrozí od Nového roku ve Švédsku nejen poskytovatelkám sexuálních služeb, ale i jejich zákazníkům.

Již od Nového roku prožívají prostitutky v dánském království doslova královské časy. Jejich příčinou se staly nové nájezdy zákazníků ze sousedního Švédska, které se navíc, jak se všeobecně předpokládá, jen tak hned nezastaví. S prvním lednem totiž vstoupil ve Švédsku v platnost nový zákon, jenž se nesnaží zamezit prostituci jen klasickou cestou dopadání a trestání sexuálně podnikavých žen, ale chce především zabránit jejímu nákupu. Každý mužský zákazník, který se proti zákonu proviní a za sexuální služby v největší skandinávské zemi zaplatí, se tak může ocitnout před soudem či dokonce na šest měsíců ve vězení. A tak je pro Švédy z pobřežní oblasti snadnější přejet průliv Öresund a odskakovat si bez rizika domácích postihů.

Most k sexu

Cesta přes mořskou úžinu ze švédského Malmö do dánské Kodaně trvá v současné době jen necelou hodinu a v budoucnu se navíc díky výstavbě mamutího mostu ještě zkrátí. Do severních oblastí Dánska pak podle zpráv zpravodaje švédské tiskové agentury TT již přejeli švédští sexuální zákazníci dokonce až z druhého největšího švédského města Göteborgu, vzdáleného několik hodin plavby trajektem.

Nápor chtivých Švédů v severodánském Fredrikshavnu byl v prvních dnech letošního roku údajně tak silný, že si tamní dámy pochybné pověsti přivolaly posily i z nedalekého města Aalborgu. Jak se poté lehké Dánky vyjádřily v místním tisku, nový švédský zákon je podle jejich mínění choromyslný a ony samy své nové zákazníky přijímají s otevřenou náručí.

Také jiné dánské přístavy již zaznamenaly po přelomu roku novou švédskou konjunkturu. Třebaže dánské úřady připravují po švédském vzoru v této oblasti zpřísnění nynějších regulí, postoj dánské veřejnosti k prostituci je o poznání liberálnější než u veřejnosti švédské.

Vykřičeným domům se vcelku shovívavě říká raději masážní salony a namísto moralizování diskutují obyčejní Dánové raději zcela vážně o tom, jak je možné, že se pouliční děvy i jejich pochybní manažeři vcelku lehce vyhýbají placení daní.

Prostitutky následují zákazníky

Cestu do země placenému sexu zaslíbené – tedy do Dánska – ale zřejmě neabsolvují pouze švédští zákazníci, ale i samy prostitutky. Ty totiž vzhledem k poklesu poptávky, vynucenému novým švédským zákonem, zmizely ze svých rajonů v různých městech země tří korunek.

Například podle stockholmské policie byly v posledních dnech na nejrušnější třídě švédské metropole Malmskillnadsgatan kněžky lásky velmi vzácné. Obvykle zde bývalo deset až dvacet prostitutek, ale v neděli jsme viděli jen tři, řekl švédské agentuře TT inspektor mravnostní policie ve Stockholmu.

Podobně vypadala situace ve známých čtvrtích Göteborgu, Malmö a Norrköpingu, dalších velkoměstech, kde policie kontroluje dodržování nového zákona pomocí kamer.

Švédská policie je stejně jako sociální pracovníci znepokojena negativními dopady zákona, který parlament schválil 181 hlasy proti 92. Právníci se táží, jak lze skutečně zabránit prostitutkám pracovat nelegálně a jak dokázat nákup sexuálních služeb, ne-li přistižením při činu.

LN, 7. ledna 1999

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.922.270 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.089 sec. • www.severskelisty.cz • 44.201.97.224
file v.20230419.185842 • web last uploaded 20231105.233934
2017:187 • 2018:137 • 2019:179 • 2020:92 • 2021:110 • 2022:108 • 2023:42 • 2024:16