znak SLSeverské listy

           

 

Princezna: Chci muže, ne titul


foto archiv Severských listů

foto archiv Severských listů

 foto Per Arnesen

Dánská princezna Alexandra se chce znovu vdávat. Národ ji miluje, jejího nastávajícího však ne.

Princezna Alexandra, původem z britské kolonie Hongkong, si v roce 1995 vzala dánského prince Joachima, před dvěma lety se s ním po desetiletém manželství rozvedla. Výhod královského života si však užívala i dál – nosila titul princezny, dostávala nezdaněnou apanáž, bydlela v luxusním bytě a stýkala se se smetánkou Evropy.

Teď se chce princezna Alexandra vdávat znovu. Přesto, že sňatkem ztratí nárok na královský titul a mohla by také přijít také o veškeré výhody.

K svatbě, která je naplánována na březen, však mají Dánové negativní postoj. Královská rodina se k ní zatím vyjadřuje jen rezervovaně a události kolem chystaného sňatku princezny s osmadvacetiletým Martinem Jørgensenem nekomentuje. Královně Margrethe II., která situací není zrovna nadšena, navíc nyní docházejí souvislosti, kterým před lety nepřipisovala žádný význam.

Princezna Alexandra se s Jørgensenem, pohledným televizním technikem, setkala už v roce 1999, krátce po narození svého prvního syna Nicolaie. Pomáhal tenkrát svému otci s natáčením dokumentu o rodině prince Joachima, a měl tudíž na panství Schackenborg příležitost se s princeznou seznámit. V očích Dánů však nastávajícímu princezninu manželovi nepomáhá ani jeho dřívější minulost. Není totiž tajemstvím, že Martin Jørgensen si už v 16 letech pořídil dcerku, o kterou však nejeví zájem. O Alexandřiny syny naopak vzorně pečuje. Šestiletého prince Nicolaie denně vozí do školy a dvouletý Felix je oba doprovází.

Jinak je tomu se samotnou princeznou. Někdejší burzovní makléřka Alexandra Manley z Hongkongu si srdce dánské veřejnosti získala hned při prvním představování královskému dvoru. Mluvila plynně dánsky a měla velmi milé a vznešené vystupování. Působila, jako kdyby byla rodilou Dánkou a jakoby patřila do královské rodiny. Aby ne, její maminka Christa Manley (rozená Nowotny) pochází z Rakouska, kde se v lepších rodinách o výchovu a vzdělání velmi dbá. Jenže od Alexandry, ženy s asiatskými rysy, které zdědila po své čínské babičce, po pravdě nikdo takové chování nečekal. Proto všechny zaskočila.

Národ stál při Alexandře i v době, kdy se rozhodla s princem Joachimem rozvést. Bylo totiž veřejným tajemstvím, že královský synek víc než o vlastní rodinu jevil zájem o rychlá auta, fotbal a nekonečné večírky. Vysloužil si tak i přezdívku „party princ“.

Matky většinou stojí na straně svého syna, ať se děje cokoliv. Královna Margrethe si však svou snachu pro její úžasné chování oblíbila a držela nad ní ochrannou ruku i po rozvodu. Proto Alexandra stále užívá titul princezny, na konto si stále připisuje pravidelnou roční apanáž v přepočtu zhruba sedm a půl milionu českých korun. Ani po svatbě o ní možná nepřijde, pokud nad ní bude královna držet ochrannou ruku, jen z ní bude muset od odvádět daně, od kterých byla dosud jako člen královské rodiny osvobozena. Přijde však o titul princezny, má však naději získat titul jiný a stane se „hraběnkou z Frederiksborgu“. I tak to prostě v královských rodinách chodí.

upraveno podle článku Andrey Koch, mfd, 22. února 2007

v Severských listech publikováno

Internetové odkazy

Dánská královská rodina

Hodnocení článku

Průměrná známka:  2,00   hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.629 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.128 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.99.209
file v.20230419.185416 • web last uploaded 20231105.233934
2017:275 • 2018:241 • 2019:244 • 2020:136 • 2021:167 • 2022:105 • 2023:38 • 2024:11