znak SLSeverské listy

           

 

Dánskému korunnímu páru se narodil syn




foto: hkhkronprinsen.dk

Dánské korunní princezně Mary se narodil syn, který zatím nemá jméno. Dánský královský palác oznámil, že se matce i dítěti daří dobře. Novorozeně měří 51 centimetrů a váží 3,5 kilogramu.

Mary byla v pátek 14. října večer přijata v kodaňské univerzitní nemocnici. Chlapeček se narodil předčasně; původně byl porod vypočítán až na 27. října. Princezna a manželka následníka dánského trůnu prince Frederika byla už hospitalizována 13. září kvůli předčasným kontrakcím. Po dvou dnech ji ale lékaři pustili domů.

„Ještě tři dny před porodem přibližně šedesát až pětašedesát procent ze dvou tisíc Dánů, kteří si vsadili, bylo přesvědčeno, že miminko bude ženského pohlaví,“ napsal list Jyllands-Posten. Frederik Skov, tiskový mluvčí sázkařské společnosti Scandic Mookmakers, sdělil, že průměrným sázkařem byla žena ve věku od dvaceti do padesáti let, která si vsadila v přepočtu přibližně 392 korun.

„Je to neuvěřitelný pocit a mohl bych tu stát celé hodiny a povídat vám o tom,“ svěřil se novopečený otec novinářům. Pak dodal, že on ani jeho choť do poslední chvíle nevěděli, zda budou mít chlapce, nebo holčičku. Na otázku, komu je chlapeček podobný, Frederik odpověděl, že novorozenému dítěti. Pak rukama naznačil, jak je miminko velké, a nakonec přiznal i to, že se po narození syna radostí rozplakal. „Když se člověk poprvé dívá svému dítěti do očí, nemůže si přece hrát na železného muže,“ prohlásil.

U novorodičky se v posledních týdnech střídalo až dvanáct porodních sester a při samém porodu jí byla k dispozici celá jedna sekce porodního oddělení v kodaňské nemocnici. Korunní princezna Mary totiž v září znepokojila celý národ, když musela být hospitalizována kvůli předčasným kontrakcím. Lékaři ji sice po dvou dnech propustili domů, ale doporučili jí klid na lůžku.

Sedmatřicetiletý princ Frederik se oženil s třiatřicetiletou Australankou Mary Donaldsonovou v květnu 2004. Princezna Mary se matkou stala poprvé, královský palác oznámil šťastnou novinu v krátkém prohlášení v pondělí 25. dubna 2005. Frederik svým sňatkem navázal na rodinnou tradici, když si vzal za manželku cizinku. Jeho mladší bratr Joachim se před osmi oženil s Euroasiatkou Alexandrou, Britkou pocházející z Hongkongu. Frederikova matka, úřadující královna Margrethe II., si zase vzala francouzského diplomata Henriho la Laborde de Monpezat, jenž pak přijal jméno Henrik.

Mary ale pro sňatek s Frederikem musela splnit některé nezbytné podmínky. Přijala dánské státní občanství a vzdala se občanství australského a britského. Kromě toho musela také konvertovat k luteránské církvi a zavázat se, že v případě rozvodu manželství zůstanou děti v Dánsku.

Podle dánských zákonů platí, že pokud se královskému páru narodí chlapec, stane se automatickým následovníkem svého otce. Bude-li prvorozeným dítětem dcera, i ta bude mít nárok na trůn, ovšem jen v případě, že by Mary a Frederik v budoucnu již neměli žádného syna. Podle zákona o následovnictví z roku 1953 připadá právo na dánský trůn ženám jen sekundárně. Tento zákon bych schválen proto, aby se mohla současná dánská královna Margrethe II. převzít trůn. Dánská vláda však nedávno oznámila, že přehodnotí následovnictví na trůn.

Malý princ zatím nemá jméno. Dánové se snaží uhodnout, jak se bude jmenovat. V jejich tipování je podporují i bookmakeři, kteří vypsali sázkové kursy také na jméno. Úvahy o ale nejsou příliš složité. Od smrti krále Christiana II., který zesnul v roce 1559, se každý dánský vladař jmenoval buď Christian, nebo Frederik. A vzhledem ke jménu otce Frederika už jednomu z nejmladších obyvatel dnešního Dánska mnoho možností nezbývá. Zřejmě tedy dostane jméno Christian.

Dánský princ je již doma

18. října 2005 byla princezna Mary propuštěna z porodnice – dánská televize v přímém přenosu zveřejnila první pohledy na malého prince. Dánové zahrnují královský palác stovkami dárků, květinami i obrázky. Tasmánská vláda chce poslat na oslavu něco originálního – tasmánského. A tak se malý princ, který stále ještě nemá jméno, může těšit na dva tasmánské ďábly – zvláštní masožravé vačnatce, křestní lžičku. Vláda státu Victorie pak věnuje zcela zrestaurovanou historickou tramvaj z Melbourne a australská vláda vzácné první vydání klasické pohádkové knížky Snugglepot a Cuddlepie.

ms, 19. října 2005

Korunní princ Christian


foto: hkhkronprinsen.dk

14. listopadu 2005 přišla z kodaňského královského paláce zpráva, že křtiny malého prince jsou stanoveny na druhou polovinu ledna a budou v kostele královského paláce Christianborgu.

21. ledna 2006 konečně dostal nový dánský korunní princ své jméno. Na slavnostních křtinách v luteránské kapli paláce Christiansborg v centru Kodaně přijal jména Christian Valdemar Henri John. Prvního potomka dánského korunního páru, předpokládaného budoucího krále, pokřtil Erik Norman Svendsen, biskup kodaňské diecéze.

Princ Christian se narodil 15. října 2005 těsně před druhou hodinou ranní. Matka, dánská korunní princezna Mary, měla porod vypočítán až na 27. října. Otec, korunní princ Frederik, hned po porodu řekl: „Je to neuvěřitelný pocit a mohl bych tu stát celé hodiny a povídat vám o tom.“ Pak dodal, že on ani jeho choť do poslední chvíle nevěděli, zda budou mít chlapce, nebo holčičku.

ms, 22. ledna 2006

v Severských listech publikováno
poslední aktualizace 22. ledna 2006

Internetové odkazy

Dánská královská rodina

Hodnocení článku

Průměrná známka:  2,83   hodnoceno: 6 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.975.345 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.680 sec. • www.severskelisty.cz • 2600:1f28:365:80b0:6260:82d3:7683:f756
file v.20230419.185416 • web last uploaded 20240807.005202
2017:294 • 2018:212 • 2019:186 • 2020:126 • 2021:133 • 2022:84 • 2023:34 • 2024:39