Byl jednou jeden princ. Celá země obdivovala jeho mužnost, statečnost a sympatické vystupování. Řada krásných dívek se pokoušela dobýt jeho srdce, ale žádná z nich neuspěla, zvláště ne u jeho matky. Moudrá královna si totiž přála, aby si budoucí král vyvolil dívku, jež by ho byla hodna, byť by ji musel hledat až na konci světa.
foto Scanpix Nordfoto
Tuhle pohádku nenapsal slavný Hans Christian Andersen, odehrává se totiž v současném Dánsku. Korunní princ Frederik (pětatřicetiletý starší syn královny Margrethe II.) už dávno překonal lehkomyslnost raného mládí a stal se prototypem perfektního muže. Prodělal tvrdý výcvik parašutisty, ještě tvrdší jako potápěč, přejel na lyžích a se psím spřežením patrolly Sirius napříč Grónskem, přednáší strategii na vojenské akademii, má univerzitní vzdělání politologa a bývá často v čele dánských delegací při jednáních po celém světe.
Na Olympijských hrách v Sydney v roce 2000 potkal krásnou o tři roky mladší Mary Donaldsonovou z australského ostrova Tasmánie. Byla to nejspíš láska na první pohled, protože princ začal jezdit do Austrálie, Mary se přestěhovala do Anglie. Za nějaký čas se odstěhovala do Kodaně, kde uplatňovala svou kvalifikaci v ekonomice a právech u firmy Microsoft.
Když se začala s princem objevovat ve společnosti, a dokonce i na královském hradě a v letním sídle královské rodiny v jižní Francii, začala honba dánského tisku za informacemi o Mary. Zvláště pak byl zájem o pikantní odhalení a skandály, jaké v současnosti zatěžují některé jiné královské dvory.
Tasmánie je ale skutečně na samém konci světa a jediná fotografie Mary, jež se dánskému bulváru dostala do rukou, byl vybledlý snímek ze základní školy. Rodinný background se ukázal být neposkvrněný. Tatínek Donaldson je profesorem matematiky, pracoval v USA u NASA, později v anglickém Oxfordu. Mary sama sice žila v Dánsku společenským životem, ale ona i její milý zachovávali absolutní diskrétnost, takže první fotografie mladého páru se objevila v tisku až v lednu 2003.
Na každoroční dvorní tiskové konferenci v jihofrancouzském zámku Caïx se královna Margretha „prořekla“, že bude mít sympatickou snachu. A jak rozhodla panovnice, 8. října se její království dočkalo slavných zásnub. Na večeři pro rozšířenou státní řadu a úzký kruh nejbližších členů dánské královské rodiny se na zámku Fredensborgu u Kodaně podávala polévka z dýně, divoký kanec na rožni, dort úspěchů a samozřejmé také vína z jihofrancouzských vinic prince Henriho do Montpezat, manžela dánské královny.
Znalci dvorní etikety se dali slyšet a ocenili první vystoupení budoucí princezny nejvyššími známkami. Mary zvládla náročnou situaci s bravurou a důstojně, jen vizážistka jí trochu vyčetla strnulost a nudnost slavnostní róby. Národ sledoval celodenní televizní přenos a byl spokojen, neboť Mary je hezká, příjemná a hlavně začíná mluvit dobře dánsky, což vzhledem k speciální výslovnosti některých konzonantů i vokálů není žádná maličkost.
O to většího uznání se dostalo manželce mladšího z obou dánských královských synů, princezně Alexandře z Hongkongu, jež se krátce po svatbě s princem Joachimem v roce 1995 začala vyjadřovat plynulou a hezky znící dánštinou. O princeznině obrovské popularitě svědčí i množství jejích patronátů po celé zemi.
V pátek 14. května 2004 nastal onen celým Dánskem očekávaný svatební den. Den, na který byly uchystány oslavy, jež měly překonat vše, co se kdy v pohádkách i v dánských dějinách v tomto směru událo. Na svatbu bylo sezváno kolem 800 významných hostů, jejich seznam byl do poslední chvíle z bezpečnostních důvodů tajen. Mezi pozvanými nechyběly hlavy států, zástupci všech evropských – ale i neevropských monarchií, například japonský korunní princ Naruhito či španělský korunní princ Felipe, díky němuž se Frederik s Mary seznámili.
Dánsko, zejména však Kodaň, žilo chystanou svatbou svého milovaného prince řadu týdnů předem, kodaňský starosta Jens Kramer Mikkelsen vyzval obyvatele metropole k úklidu města. Školy, sportovní kluby a skautské oddíly na jeho slova reagovaly vyhlášením kampaně „Ve jménu lásky uklízíme Kodaň“. Kodaň se na svatbu pečlivě připravila. Ulice byly vyzdobené dánskými a australskými vlajkami, ve výlohách obchodů jsou umístěny portréty snoubenců, prodávalo se „svatební“ pivo a restaurace, hostince i hotely nabízely zvláštní královská svatební menu.
Frederik svým sňatkem navázal na rodinnou tradici, když si vzal za manželku cizinku. Jeho mladší bratr Joachim se před osmi oženil s princeznou Alexandrou, Britkou pocházející z Hongkongu. Frederikova matka, úřadující královna Margrethe II., si zase vzala francouzského diplomata Henriho la Laborde de Monpezat, jenž pak přijal jméno Henrik.
Mary ale pro sňatek s Frederikem musela splnit některé nezbytné podmínky. Přijala dánské státní občanství a vzdala se občanství australského a britského. Kromě toho musela také konvertovat k luteránské církvi a zavázat se, že v případě rozvodu manželství zůstanou děti v Dánsku.
foto Steen Evald
Nevěsta měla perleťově bílé šaty se šestimetrovou vlečkou, ženich se vystrojil do královské uniformy se světle modrou šerpou a zlatými nárameníky s třásněmi. Své „ano“ si snoubenci řekli před oltářem v katedrále Panny Marie krátce před pátou hodinou odpolední. „Ode dneška jste opravdovou princeznou, která získala prince a celé království,“ řekl Mary kodaňský biskup Erik Normann Svendsen.
Po ceremonii v katedrále se novomanželský pár vydal v nablýskaném kočáru na jízdu kodaňskými ulicemi, vyzdobenými dánskými a australskými vlajkami, kde je nadšeně pozdravovaly zástupy královniných poddaných. Na večer byl uchystán ples a hostina na zámku Fredensborg. K zajištění nerušeného průběhu události zmobilizovaly dánské úřady více než tři tisíce policistů, což představuje celou jednu třetinu všech mužů zákona v Dánsku.
V ulicích Kodaně byly statisíce lidí, kteří svatbu svého budoucího krále bouřlivě slavili. Další miliony se na svatbu dívali v televizi. Svatební dění celý den živě přenášely dva celostátní kanály, několik australských a celá řada z dalších zemí. V naší republice sice televize zařadila svatební záběry jen do zpravodajství, ale například v pražském Skandinávském domě bylo možno sledovat satelitní televizní přenos svatby v reálném čase. Zpravodajství lze nalézt i na internetových stránkách dánské TV2 – na adrese http://bryllup.tv2.dk.
Až na hrstku skalních republikánů nikdo v Dánsku nepochybuje o tom, že stejné popularitě, které se těší nejen následník trůnu Frederik, ale celá královská rodina, se bude těšit i princezna Mary, která bude po boku prince Frederika zastupovat Dánsko ve světě a současně posilovat oblíbenost monarchie doma v Dánsku.
Ivan Cuhra, Hirtshals, Dánsko, 16. května 2004
v Severských listech publikováno
Dánská princezna má dvojčata – 23. 8. 2011
Dánská královna slaví sedmdesátiny – 16. 4. 2010
Dánský princ Joachim se podruhé oženil – 14. 7. 2008
Princeznička Isabella – 3. 7. 2007
Princezna: Chci muže, ne titul – 22. 2. 2007
Princezna Mary v Praze – 25. 9. 2006
Dánskému korunnímu páru se narodil syn – 19. 10. 2005, 22. 1. 2006
Pohádka ze současnosti – 16. 5. 2004
Královská přistěhovalkyně – 10. 10. 2003
Republiku ano, ale ne za vlády této panovnice. – 10. 1. 2002
Královna si zlomila žebra – 27. 12. 2001
Dánský princ Frederik ukončil arktickou výpravu – 2. 6. 2000
Ředitel kladrubského hřebčína dostal dánské vyznamenání – 11. 5. 2000
Dánský princ zahájil expedici po Grónsku – 14. 2. 2000
Z Kladrub odvezli další koně pro dánskou královnu – 14. 9. 1999
Dánsko má dalšího prince – 30. 8. 1999
Dánský princ si v Kladrubech vybral – 8. 12. 1998
Budoucí panovník za poznáním své říše – 21. 11. 1998
Velká láska dánského korunního prince končí – 13. 9. 1998
Její Veličenstvo dánská královna Margrethe II. – 1. 5. 1998
Průměrná známka: 3,06 • hodnoceno: 17 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552