znak SLSeverské listy

           

 

Karin Pavlosková: Grónsko „Takussagut“

Grónsko, země pod mrazivou klenbou polární záře, magický svět panenské přírody, království ledu, moře a divokých hor. Jeden z posledních koutů divočiny splní sen všem, kteří se odváží nahlédnout…

Cestopisná reportáž přináší množství informací o ostrově, o jeho historii a o životě jeho obyvatel.

Autorka přibližuje čtenáři vzdálené Grónsko, ostrov ledu a sněhu, které několikrát navštívila a formou krátkých reportáží seznamuje s krásami panenské drsné přírody, s historií původních obyvatel, kteří tvoří 80% současné populace ostrova, s jejich zvyklostmi a tradicemi a životem v extrémních životních podmínkách. Doplněno praktickými informacemi pro turisty.


Karin Pavlosková: Grónsko „Takussagut“
Nakladatelství Akácie, 2004, ISBN: 80-903241-2-6
150 stran, obrazové přílohy na křídě – 45 foto, barevné ilustrace, doporučená cena 349 Kč


Karin Pavlosková

Karin Pavlosková, lékařka, spisovatelka a námořní kapitánka se věnuje netradičnímu poznávání světa – pěšky, na kole, stopem, s lodí či se psím spřežením procestovala Evropské státy, Aljašku, Kanadu, Grónsko, Patagonii, Tibet, Himaláje, na plachetnici přeplula Atlantský oceán, Tichý oceán a ostrovy severního Pacifiku. Její cesty jsou výzvou pro ty, jež chtějí uniknout ze všedních dnů konzumního světa a poznat že život je velký dar, pro který stojí za to žít. Plavba na devítimetrové české plachetnici přes ostrovy severního Pacifiku v letech 2004 až 2006 je první českou plavbou do těchto zapomenutých končin světa.


Karin na stěžni, z archivu autorky

„Baví mě cestovat nepříliš zajištěným a snad můžu říct i přírodním stylem. S tím se pojí i celá filozofie touhy po poznávání oblastí méně dostupných, polárních, oceánů, stylem, který s sebou přináší i překonávání sebe sama. Zároveň si člověk uvědomí pokoru,“ říká v rozhovoru na internetových stránkách Moravskoslezského kraje, a dodává: „Nádherné zážitky mám z plavby Tichomořím, nikdy nezapomenu na výpravy do Grónska, kde si člověk vytvořil téměř druhý domov. Ale musím říct, že každá cesta je pro mě krásná, byť je to třeba jen na víkend do Beskyd.“

Knížky

Karin Pavlosková svých cestách napsala pět knížek.

Mořeplavecká odysea – Vítejte na palubě devítimetrové kocábky zvané OK aneb plachetnice „v pohodě“.
Drama mezi oceány – o cestě na plachetnici přes Atlantický i Tichý oceán.
Ztroskotat a zvítězit – plavba po Indickém oceánu, kterou podnikla na jachtě velmi zajímavého kapitána.
Magická Antarktida – Sto let starý trojstěžník, který dosud pluje na plachty, vyplouvá v únoru roku 2008 na svou sedmou výpravu do Antarktidy.

ms, 28. března 2011
zdroj: archiv, www.infoportaly.cz a www.kolemsveta.cz


Ta, která se projedla soby


ilustrační foto Daniel Sloboda

V současném cestovatelském boomu je už málo místa pro hrdiny. Karin Pavloskové, lékařce z jižních Čech, se ale něco vážně podařilo. Proputovat tou nejdrsnější zemí světa, ledovým ostrovem, kde se občas vichřicí musíte doslova projíst soby nebo tuleni, pokud chcete zůstat naživu.

V Grónsku se Karin ocitla v květnu, takže nezajištěná a vyklopená do nicoty málem zmrzla hned po příletu. Ze „stěny sněhu a psího vytí“, se ale naštěstí kdosi vyhrabe. A štěstí zvědavou doktorku provází do pustin i do osad, kde se vznáší „alkoholové mračno nemohoucnosti“. Uchrání ji, i když má platit za to, že pro místo spaní omylem zabrala eskymácké pohřebiště. Dá jí ve zdraví přečkat orkán v boudě, kde je uvězněná v prapodivné společnosti. A štěstí Karin Pavloskovou provází i mezi opilými rybáři a lovci sobů, kde po různých dobrodružstvích přece jen potká … silné a statečné muže, bojující s nemilosrdnou přírodou. A právě k takovým cítí přátelství, i to opětované, víc. Literárně se s věcí autorka nemaže, občas mrská písmena jak na chorobopis. Stejně je ale její Grónsko čili „Takussagut“ napínavou a zábavnou knížkou.

Jáchym Topol, Lidové noviny, 16. března 2011

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.951.404 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.179 sec. • www.severskelisty.cz • 44.200.140.218
file v.20230419.185221 • web last uploaded 20231105.233934
2017:288 • 2018:195 • 2019:146 • 2020:87 • 2021:105 • 2022:57 • 2023:45 • 2024:23