znak SLSeverské listy

           

 

Na severní pól se psy


Výchozí místo expedice
ruská základna Barneo

Barneo – stany slouží
pro vědecké a expediční účely

krajina okolo Barnea
foto Central Group

K Severnímu pólu chce na lyžích vyrazit první Češka Miluše Netolická. Spolu s ní se k točně vydají Dušan Kunovský a Ladislav Franta. Jejich „Expedice Central Group – Severní pól 2008“ vyráží právě na Špicberky. Uvedla to mluvčí skupiny Taťjana Sizová. Ze Špicberků bude expedice pokračovat na ruskou arktickou základnu Barneo ve zhruba stokilometrové vzdálenosti od pólu. Ze základny se trojice Čechů 2. dubna vydá k točně na lyžích a se saněmi taženými psím spřežením. Návrat zpět na Barneo polárníci plánují na 10. duben. Podle Sizové jde o vůbec první Čechy, kteří se chystají na severní točnu se psím spřežením.

Psí spřežení si však nevezou z Čech. Asi by to bylo poměrně drahé, možná nebyli vhodní psi zrovna k dispozici. A tak bude psí spřežení norské, na naše expedičníky bude čekat na Špicberkách. Potom poletí z Longyerbyenu na Barneo letadlem. Mušeři budou také Norové.

Cílem této expedice je natočit dokumentární film o Severním pólu.

Michael Stanovský, 30. března 2008


Aktuality

1. dubna 2008 – Všichni tři cestovatelé stále dlí na Špicberkách a čekají na přesun na ruskou polární stanici Barneo.
2. dubna 2008 – Expedice by měla během dne odletět na Barneo.

3. dubna 2008 – Jak oznámil ruský server www.barneo.ru, je na polární základně Barneo poměrně živo. Teplota mínus 30°C, vítr asi 15 km/hod. Na sever vyrazili na lyžích vůdci Patrik Tkáč (pokud se to dá z ruské transkripce dekódovat – Патрик Ткач) a Rakušan Christofer Höbenreich (Кристоф Хобенрейх) se skupinami turistů.
Kromě toho k pólu vyrazily i dvě psí spřežení které vedou vedené zkušení mušeři Ralph Swistoniowsci a Teresa Stanvallová. Na těchto spřeženích by k pólu měla vyrazit i česká „Expedice Central Group – Severní pól 2008“ ve složení Miluše Netolická, Dušan Kunovský a Ladislav Franta. Další informace by měla sdělit mluvčí Central Group v pondělí.

7. dubna 2008 – Internetové stránky Central Group dnes upřesňují expediční postup. Z ruské základny Barneo jdou členové výpravy na lyžích. Část zásob a výbavy veze psí spřežení, zbytek si nesou členové expedice na zádech a táhnou na saních za sebou. Z cesty by měl vzniknout dokumentární film.

7. dubna 2008 – Po dlouhé době se v neděli ozvala satelitním telefonem česká polární expedice Central Group. Členům výpravy se podařilo dovolat satelitním telefonem, který mají k dispozici pro případ nouze.
Pokud vše půjde podle plánu, měla by expedice dosáhnout pólu během několika příštích dnů. Postup však stěžuje silný vítr a třeskutý mráz, který se zde v této době pohybuje průměrně kolem mínus 40 stupňů Celsia. Ještě větším problémem než mráz, je poměrně silný negativní drift (posun arktického ledu od pólu) a stálá hrozba proboření se do moře kvůli každoročně více a více praskajícímu ledu. Nebezpečím v těchto oblastech jsou i lední medvědi.
Expedice přeletěla ze Špicberků letadlem Antonov na ruskou polární základnu Barneo (cca 1000 km), která je vzdálená zhruba 130 kilometrů od pólu. Ze základny jdou členové výpravy na lyžích. Část zásob a výbavy veze psí spřežení, zbytek si nesou členové expedice na zádech a táhnou na saních za sebou.
Polární stanice Barneo je výchozím místem pro většinu mezinárodních expedic na Severní pól. Tato základna se staví vždy každý rok znovu, vždy asi jen na měsíc – od března do dubna. To je období, kdy již končí polární noc. Zároveň je však ještě velký mráz, díky němuž led tolik nepraská a při příznivých podmínkách se dá po něm dojít až na pól. Každý rok však led rozmrzá více a dříve. Riziko proboření, které může být pro každého smrtelné, se tím každým rokem zvyšuje.
A jak žena snáší počasí mrazivého severu? „Je pravdou, že takovou zimu jsem si ani nedokázala představit. Teď nejvíce sním o teplé vaně.“, říká v telefonátu ze severu Miluše Netolická. Expedice má prakticky to nejlepší vybavení, které je na světě k dostání. Nejdůležitější jsou vždy boty a možnost se alespoň trochu vyspat. „Z Kanady jsme si objednali speciální polární boty do mínus 73 stupňů a sehnali jsme speciální spacáky až do mínus 54 stupňů Celsia. Snad to bude stačit,“ usmíval se Kunovský ještě před odletem na sever.
Pokud vše půjde podle plánu, vlajky České republiky a CENTRAL GROUP by měla expedice na pólu vztyčit již za několik dnů. „Po dosažení pólu by nás měla vyzvednout ruská helikoptéra, která nás dopraví zpět na polární základnu,“ říká v telefonátu ze severu Dušan Kunovský.  (podle tiskové zprávy Central Group).

8. dubna 2008 – V dnešním telefonátu upřesnili příchod na severní pól pravděpodobně 10. dubna, pak se vrátí na základnu Barneo.


foto Central Group

9. dubna 2008 – Dnes v 19.40 dosáhla česká expedice CENTRAL GROUP Severního pólu. Členem expedice je i žena – Miluše Netolická. Je první Češkou, která došla na Severní pól. Návrat na základnu se jim však velmi zkomplikoval. Vzhledem k povětrnostním podmínkám a problémům s palivem je vyzvedne helikoptéra až dnes v podvečerních hodinách. Než budou dopraveni zpět na ruskou polární základnu Barneo, musí přečkat mrazy až mínus 40 stupňů Celsia a silný vítr.
„Postup expedice velmi stěžoval třeskutý mráz a silný vítr, který se zde v této době pohybuje průměrně v rozmezí mínus 30 až mínus 40 stupňů, a poměrně i silný negativní drift. Ještě větším problémem byla však stálá hrozba proboření se do moře kvůli každoročně více a více praskajícímu ledu. Nebezpečím v těchto oblastech byli i lední medvědi,“ říká se v tiskové zprávě.

10. dubna 2008Podle krátkého telefonického rozhovoru mluvčí Taťjany Sizové s Miluší Netolickou jsou všichni členové expedice (až na drobné omrzliny) v pořádku, pozdravují do Prahy a těší se domů!!! Miluše má v telefonu slabou baterku, tak to bylo velmi krátké…
„Není pravda, že naši polárníci trpí zimou a hladem a že ze jim docházejí zásoby jídla a piti,“ napsala nám dnes odpoledne mluvčí Taťjana Sizová. „Objevily se totiž zprávy, že Rusové nejsou schopni zajistit vrtulník pro jejich návrat.“
Zástupce VICAARu v Longyerbyenu byl překvapen, kdo tyto informace v Česku šíří. Potvrdil, že naše skupina je na Špicberkách očekávána nejspíš před půlnocí 10. dubna, měla by přiletět druhým charterem z Barnea.
„Vrtulník je v terénu, sbírá, rozváží a popostrkuje lidi kam je zapotřebí, je sezona a v oblasti je poměrně živo,“ říká Sizová. „Navíc je letos Barneo nezvykle daleko od pólu, momentálně asi dva stupně.“

Lidové noviny 11. dubna uvedly: Miluše Netolická se pro Radiožurnál a ČT 24 svěřila, že čekání na helikoptéru bylo krušné. „Nemáme topení do vařiče, nemáme jídlo, nemáme už nic. Psi dostali nažrat naposled ve středu, spali jsme v mokrých věcech,“ řekla. „Modlíme se a čekáme.“

11. dubna 2008 – Naši cestovatelé včera před půlnocí, přesně podle slibů ruské agentury VICAAR, přiletěli na Špicberky. Ubytovali se v hotelu a podle ranního telefonátu jsou hrozně unavení, ale štastní.

14. dubna 2008Severní pól byl nádherný, ale už nikdy více (tisková zpráva)

zpravodajství Severských listů + a další zdroje
zvláštní poděkování Taťjaně Sizové (agentura Moravia Contact)


Byla Netolická opravdu první?

Prvenství Netolické zpochybnila fotografka a cestovatelka Markéta Jiroušková. ČTK sdělila, že ona byla na tomto zeměpisném bodu dvakrát loni v červenci v rámci dvou různých expedic ledoborce Jamal. „S první Češkou na pólu v historii to nebude tak jednoduché: na mé první cestě ledoborcem na severní pól byla další Češka a v roce 2005 také jedna původem Češka,“ uvedla. Připustila zároveň, že skutečné prvenství není snadné zjistit, jelikož se na pól dopravilo v historii bezmála 18 000 lidí. O sobě Jiroušková tvrdí, že je možná první Češkou, která se na severní pól dostala dvakrát.

Podle Taťjany Sizové z agentury Moravia Contact, která expedice na severní pól v Česku zprostředkovává, je ovšem Netolická první ženou z České republiky, která na severní pól dorazila na lyžích. „Dobývání severního pólu je náročný sportovní výkon. Za dobyvatele pólu se počítají lidé, kteří tam došli vlastní nohou, tedy na lyžích. V současné době ovšem existuje polární turistika. Cestovní kanceláře vypravují klienty s tím, že je tam dovezou ledoborcem nebo vrtulníkem,“ řekla ČTK.

„Pravidla nikdo nenapsal, avšak vždy se mělo za to, že kdo dobude severní pól a chce se tím honosit, odšlape si to z ruské polární stanice Barneo. Je každý rok vybudována zhruba ve stejné vzdálenosti z posledního zeměpisného stupně. To se uznává za sportovní výkon a dobytí severního pólu,“ řekl ČTK Václav Sůra, který na severním pólu byl v roce 2005. Lidé, kteří se nechají na severní pól dopravit ledoborcem nebo vrtulníkem, mohou mít podle něj silný zážitek, ale nejde o sportovní výkon. Sůra upozornil, že ani u Netolické nešlo podle něj o „čistý“ sportovní výkon. „Měla s sebou psy. Na to, že je žena a nebyla nijak trénována, je to ale dobrý sportovní výkon“, poznamenal.

podle zprávy ČTK, 11. dubna 2008


Členové expedice

Všichni účastníci expedice jsou vrcholoví manažeři pražské developerské stavební společnost Central Group.

Miluše Netolická
Pokud se expedice podaří, bude první Češkou, která dojde z polární základny Barneo na lyžích na Severní pól.

Dušan Kunovský
Má velmi rád hory a tam směřuje nejčastěji. Už šestkrát byl v Himalájích. Jako malý kluk četl o dobrodružných výpravách na sever a pak viděl vystoupení Divadla Járy Cimrmana – Dobytí Severního pólu. Tím bylo rozhodnuto. Jako šéf CENTRAL GROUP celou výpravu organizuje a financuje.

Ladislav Franta


Točna podléhá inflaci: dobrodruhy vystřídali excentrici

Kdyby se ekonomka Netolická jmenovala Němcová, Jára Cimrman by jásal: Dobytí severního pólu Češkou Miluší Němcovou, to je ono. Jenže nám se otevírá zajímavější otázka skrze její profesi – vždyť šlo o jakýsi team building společnosti Central Group. Proč teď na severní pól míří záplava výprav včetně tří českých?

Důvod je nasnadě. Severní pól nikomu nepatří a nepodléhá závazným pravidlům. Ještě před půl rokem Wikipedia uváděla, že zatímco nejvyšší bod planety navštívilo úhrnem dva tisíce lidí, nejsevernější bod jen dvě stě. Teď už návštěvníky nepočítá.

Severní pól přestal být místem pro sportovce a ryzí dobrodruhy. Ruská základna Barneo sto kilometrů od pólu umožňuje pohodlnou leteckou dopravu. Kdyby se horolezec nechal vysadit na Mt. Everestu ve výšce 8000 metrů, měl by pocit dobyvatele?

Výstup na Mt. Everest navíc vyžaduje povolení čínské či nepálské vlády. Na severní pól mimo suverenitu jakékoliv státní správy může každý. I proto sportovci a dobrodruzi uvolnili pole excentrikům. Loni pobyl na pólu holandský performer Guido van der Werve. Stál na točně a krůček po krůčku se otáčel za sluncem, směrem  proti otáčení Země. Strávil tak 24 hodin v pozici nezávislé na rotaci planety. Na takovou frajeřinu, možnou jen na pólu, nemá ani skupina Ztohoven.

Zdeněk Sedláček, Lidové noviny, 11. dubna 2008

v Severských listech publikováno

Související články

Lední medvěd (Ursus maritimus) – 11. 12. 2016
Nejsevernější městečko v Evropě zasypala lavina – 29. 12. 2015
Lední medvěd opět zaútočil – 22. 3. 2015
Lední medvěd řádil na Špicberkách – 7. 8. 2011
Princ Harry pomáhá veteránům na severní pól – 18. 4. 2011
Letos na Barneu (2011) – 1. 4. 2011, 30. 4. 2011
?Severní pól je dobyt,? zvolal již desetkrát Jakeš – 30. 3. 2011, 6. 4. 2011
Po Běhounkových stopách – 20. 6. 2008
Severní pól byl nádherný, ale už nikdy více – 17. 4. 2008
V letadle-veteránu vyrazí na pól – 16. 4. 2008
Na severní pól se psy – 14. 4. 2008
Maraton na Barneu – 4. 4. 2008
Havárie ruského vrtulníku – 30. 3. 2008, 11. 4. 2008
Jak se buduje Barneo – 30. 3. 2008, 30. 12. 2018
S uzeným až na severní pól – 28. 3. 2008, 18. 4. 2008
Telící se ledovec zranil na Špicberkách 18 britských turistů – 11. 8. 2007
Expedice Frozen Five – 11. 8. 2007
Pravěcí ještěři na Špicberkách – 5. 10. 2006
Lovci smějí skolit jen 150 ledních medvědů – 24. 2. 2006
Norsko a severní polární oblasti – 13. 5. 2002
Bude ze Špicberků jedno velké smetiště? – 10. 12. 2001
Setkání s medvědem – 2. 5. 2001
Špicberky, nebo Svalbard? – 15. 2. 2001
Špicberky objektivem Vladimíra Vojíře – 11. 7. 2000
Miroslav Jakeš ? Na Špicberkách – 1. 9. 1999
První česká expedice přešla Špicberky – 15. 5. 1999

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.959.910 • onln: 5 • robot ostatni • php: 4.100 sec. • www.severskelisty.cz • 98.82.140.17
file v.20230419.185201 • web last uploaded 20240807.005202
2017:381 • 2018:261 • 2019:238 • 2020:172 • 2021:179 • 2022:92 • 2023:50 • 2024:29