Z filmu Nanuk, člověk primitivní
Říká se, že Cikány je lépe nazývat Romy (ale samotní příslušníci toho etnika nemají vždy stejný názor), Laponci jsou spíš Sámové – a Eskymáci raději Inuité. Jak je to tedy doopravdy?
Inuité (ve volném překladu „lidé“) jsou všeobecným pojmenováním pro skupinu původních národů s podobnou kulturou. Obývají arktické regiony Aljašky, Grónska, a Kanady, zčásti žijí i na Sibiři. U nás se jim často říká prostě Eskymák. Bez jakéhokoliv vedlejšího významu. Ostatně zmrzlinu Eskymo také nikdo nepovažuje na nic špatného; když jsem byl malý, byla za padesátník, Polárka stála dvojnásobek, Nanuk trojnásobek.
Ale Nanuk k nám nepřišel jako zmrzlina. Dokonce to původně není ani člověk. Nanuk je inuitský bůh – pán medvědů. Nanuk je inuitsky lední medvěd.
Eskymáky a Nanuka v našich krajích zpopularizoval více než třičtvrtěhodinový americký film Nanuk, člověk primitivní (Nanook of the North) z roku 1922, který natočil průkopník dokumentárního filmu Robert J. Flaherty v Hudsonově zálivu.
Tehdejší kritika mu vyčítala, že spíš než dokumenty, točí aranžované snímky. Ve svém filmu o Nanukovi chtěl zobrazit způsob, jakým Eskymáci žijí – podle některých kritiků je výsledkem film, který vypráví spíš o tom, jakým způsobem žijí Eskymáci před kamerou. I přesto má jeho film velkou historickou hodnotu. Tento film je všeobecně považován za dokument, který zásadním způsobem ovlivnil počátky kinematografie. V době jeho natáčení už dobývání eskymácké země běželo na plné obrátky. Flaherty, jehož Eskymáci fascinovali už od dětství, zobrazil jejich život z doby před kontaktem s Evropany. Snímek je holdem kultuře a lidem, jež Flaherty hluboce obdivoval. Žil mezi nimi téměř dvacet let a samotný snímek natáčel čtrnáct měsíců. „Je to pravděpodobně první film o vztahu člověka k přírodě a první etnografický film. Archetypální obraz muže bojujícího o přežití je zároveň archetypem dokumentární tvorby,“ píše se v české Filmové databázi.
rozdělení inuitských kmenů
Patricia A. Longlay Cochranová
V Kanadě a Grónsku je označení Eskymák považované za pejorativní, bylo tedy nahrazeno korektnějším termínem Inuita. Na Aljašce a na Sibiři však ne. Termín Eskymák se tu běžně používá. Zahrnuje totiž dva zdejší národy – Yupiky (a sibiřské Yupiky) a Inupiaty. Označení Inuita je tu přijímané většinou jako nadřazený termín. Někdy je zase Inuitou nazývaný každý Inupiat. Protože třeba Yupici nemají s grónskými Inuity moc společného, a protože chtějí být odlišení, chtějí být raději nazýván Yupiky nebo Eskymáky.
Žádný univerzální termín pro nahrazení slova Eskymák tedy neexistuje. V našich krajích však většinou hovoříme o obyvatelích Grónska, případně o všech příslušnících toho etnika, proto je označení Inuita korektnější.
Inuitská cirkumpolární rada (ICC) je mnohojazyčná nevládní organizace reprezentující asi 150 000 Inuitů; definovala 4 oblasti, volební obvody: kanadský volební obvod je oblast obývaná Inuvialuity, grónský obvod je území obývané Kalaallity, aljašský obvod tvoří Inupiatové a Yupikové a ruský obvod je území obývané sibiřskými Yupiky. Každý volební obvod má svého prezidenta.
Jednou za čtyři roky se schází Valné shromáždění, rokuje se tu o společných problémech a stanovuje směr pro práci organizace na další čtyřleté období. V současné době se řeší problémy změny klimatu, ochrana využití Severního ledového oceánu, rybolov, velrybaření, podpora tradičních znalost a znečištění Arktidy. Na každé období byl stanovován tzv. mezinárodní prezident jednoho z účastnických států, od roku 2002 byla tato funkce přejmenována na mezinárodního předsedu.
V minulém období jím byla 55letá Sheila Watt-Cloutierová (1953), kanadská inuitská aktivistka narozená v Kuujjuaqu (v kraji Nunavik v severním Quebecu). Prvních deset let svého života s rodinou tradičně kočovala pomocí psích spřežení. Pak vystudovala v Novém Skotsku a v Churchillu v Manitobě, vysokou školu absolvovala v Montrealu. V devadesátých letech minulého století působila jako poradce pro školství v rodném Severním Quebecu.
Od roku 2006 žezlo předsednictví převzala Aljaška a celému ICC šéfuje Patricia A. Longlay Cochranová. Narodila se a vyrostla v inupiatské komunitě v Nome na Aljašce. Posledních dvanáct let pracovala jako ředitelka Aljašské vědecké komise, zabývala se problémy místních národnostních společenství. Podle jejích slov má po dobu předsednictví za osobní prioritu snahu zlepšit komunikaci mezi organizacemi arktických národů.
Mapa inuitských dialektů, zdroj: wikipedia
Na závěr je zajímavé si všimnout, jak si původní národy nelámaly hlavu se svým označením. Inuité jsou lidé, druhá velká etnická skupina Severu jsou Sámové, jejich označení vychází ze sámského sápmi označující zemi a její lid.
Michael Stanovský, 27. ledna 2007
v Severských listech publikováno
Eskymák nebo Inuita (nebo Nanuk)? – 21. 3. 2008
Film Nanuk, člověk primitivní (Nanook of the North) – USA, 1922, režie Robert J. Flaherty
Rozvody po eskymácku – 21. 3. 2008
Diamantová horečka v Grónsku – 21. 3. 2008
Káva s tulením tukem – 21. 3. 2008
Psí záprah v lete vymenil za kajak? – 21. 3. 2008
V krajine vetrov, v krajine tieňov – 10. 11. 2007
Eskymáci vymění skútry za psy – 13. 7. 2007
Eskymáci v Praze – 1. 12. 2006
Už i Eskymáci kupují klimatizace – 14. 8. 2006
Slovníček názvů míst v Grónsku – 12. 9. 1999
ICC – Inuit Circumpolar Conference (Council)
Inuit, Wikipedia, the free encyclopedia
Setting the Record Straight About Native Languages: What Does Eskimo Mean In Cree?
Průměrná známka: 1,93 • hodnoceno: 42 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552