Sigrid Undsetová (1882–1949)
foto Wikimedia Commons
Cesty za literaturou bývají různé. Jednou z cest sice vydlážděných, rozuměj předem i v průběhu pobývání v cizině dobře promyšlených a zpravidla skutečně naplněných aktivní činností, bývají tzv. studijní pobyty vysokoškolských pedagogů, nazývané někdy „stáže“. Na druhé straně i takové cesty vyžadují kus odříkání a vskutku tvrdé práce.
Po studijním pobytu v Norsku roku 2001, mimochodem „zúročeném“ rovněž tím způsobem, že jí norský král Harald V. udělil Rytířský řád za zásluhy (o rozvoj česko-norských kulturních vztahů), napsala PhDr. Miluše Juříčková knihu Cestami Sigrid Undsetové. Tu vydalo brněnské nakladatelství Doplněk v roce 2004. Je v ní i množství fotografických příloh dokumentujících životní osudy spisovatelky, která se pro celé generace českých čtenářů stala „synonymem norské a skandinávské literatury“. Předchozí jsme citovali hned z úvodu knihy Miluše Juříčkové a sluší se ještě dodat, že autorka v mnohém plodně pokračuje v tom, co pro hlubší znalosti skandinávských literatur u nás svými překlady a studiemi v tom nejlepším slova smyslu „udělal“ již zesnulý Libor Štukavec rovněž z Filozofické fakulty brněnské Masarykovy univerzity. A ještě poslední podotknutí. V norském exilu našel před druhou světovou válkou nikoli jen relativní klid, nýbrž rovněž podmínky k pokračující kritické a vědecké práci v oboru literární a divadelní vědy Pavel Fraenkl, bratranec Egona Hostovského, dlouho předtím působící v Brně. V Brně Pavel Fraenkl pracoval v tehdejší Univerzitní knihovně a byl kromě jiného autorem významné monografie o Otokaru Březinovi (1937). Na vřelém vztahu Fraenkla k Norsku nic nezměnila ani krutá a pro něho dramatická skutečnost; jako Žid totiž ani v okupovaném Norsku neunikl norimberským zákonům třetí říše a byl internován v jednom z koncentračních táborů. Po skončení druhé světové války pak ve své nové vlasti zůstal natrvalo.
K dílu Sigrid Undsetové měli velmi blízko čeští spisovatelé a čtenáři katolické orientace; její prózy byly v meziválečných letech hojně překládány. Nadto ona sama ke katolictví konvertovala. Cílem knihy není ovšem toliko vskutku fundované sledování díla a osobnosti S. Undsetové (*1882 v Kalundborgu v Dánsku, 1949) coby jedné z nejvýznamnějších norských prozaiček, nositelky Nobelovy ceny za literaturu, ale také zasvěcené nahlédnutí do širší oblasti norské kultury první poloviny 20. století. Třeba i do dramatických osudů dalšího norského literárního velikána Knuta Hamsuna, byť doslova proklatě zkompromitovaného uctíváním fašismu a nacismu.
Ladislav Soldán, Kam v Brně, červen 2006
v Severských listech publikováno
Kristina Vavřincova na vlnách ČRo3 ? Vltava – 10. 11. 2012
Miluše Juříčková ? Cestami Sigrid Undsetové – 1. 6. 2006
Film Kristina Vavřincova (Kristin Lavransdatter) – Německo / Norsko / Švédsko, 1995, režie Liv Ullmannová
Sigrid Undsetová (1882-1949) – 8. 12. 2002
Sigrid Undsetová: Kristina Vavřincova (v nové vazbě) – 15. 6. 1999
Juni Dahrová: Kristina (Vavřincova) podle Kristiny (Olsoniové) – 26. 5. 1999
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552