Árskógssandur – foto archiv
Na Islandu byl otevřen nový pivovar. Mladý potomek českého sládka připravil pro islandský pivovar Bruggsmiðjan ehf. recepturu na přípravu piva a tak sedmnáct let po odvolání zákazu prodeje piva na Islandu bude k mání i pivo vařené podle českého způsobu. Pod značkou Kaldi se toto pivo objevilo začátkem října v obchodní síti islandských státních obchodů s alkoholem ÁTVR.
Pivovar Bruggsmiðjan ehf. se nachází ve městě Árskógssandur na severovýchodě země mezi městy Akureyri a Dalvík. Pivo podle české receptury zde začali vařit 22. srpna a považují to za velké dobrodružství. Myšlenkou uvařit takové pivo se začala ředitelka a spolumajitelka pivovaru Agnes Sigurðardóttir zabývat již v loni v červenci a od té doby spolu s manželem pracovali jako blázni, aby se nápad stal skutečností.
Paní Sigurðardóttir prohlašuje, že Kaldi je zdravější než jiná piva, protože není dodatečně doslazované, neobsahuje konzervační látky, není pasterizované a žádná z živin obsažených v surovinách se v procesu vaření neztrácí. Protože však neobsahuje žádné konzervanty, jeho trvanlivost je jen tři měsíce.
Pivo Kaldi se vaří měsíc před konzumací, delšímu zrání zajišťuje jeho vysokou kvalitu. Cenově je srovnatelné s ostatními islandskými lahvovými pivy. Kvalitní suroviny z České republiky, recept, který sestavil mladý potomek jedné sládkovské rodiny a průzračná islandská voda dává pivu záruku té nejlepší chuti.
Reakce na první ochutnávku piva Kaldi, kterou pivovar Bruggsmiðjan nabídl koncem září, byly fantastické a předčily očekávání. „Češi jsou známí výbornou kvalitou piva,“ řekl pan Steinarsson z ÁTVR. „Je jen správné, že se učíme od mistrů,“ dodal.
Občané Árskógssanduru mají ke svému pivovaru velmi kladný vztah, neboť vytvořil v oblasti nová pracovní místa. Majitelé pivovaru, Agnes Sigurðardóttir a její manžel, otevřeli v centru pivnici a tak si turisté i místní lidé si mohou pohodlně pochutnávat na pivu Kaldi.
„Vztah Islanďanů k pivu se v posledních letech změnil,“ říká paní Sigurðardóttir. „Lidé se dříve zpíjeli až do němoty. Nyní si dají třeba jedno pivo za večer – jen aby vychutnali tu chuť.“
Dovoz a prodej alkoholu na Islandu řídí stát, podobně jako v ostatních severských zemích. Ceny jsou velmi vysoké.V roce 1915 byla zavedena úplná prohibice. Roku 1922 byla udělena výjimka červenému vínu ze Španělska – šlo o politikum, Španělé byli tehdy největšími odběrateli islandských ryb. V roce 1935 byla prohibice zrušena, jen dovoz piva byl zakázán. Žízniví Islanďané si však poradili – přidávali si vodku do piva prodávaného bez alkoholu. Teprve v roce 1989, po dlouhých 74 letech, bylo pivo legalizováno.
Pavel Dobrovský, 5. října 2006
podle www.icelandreview.com a www.island.cz
v Severských listech publikováno
Pivní vlak do Švédska – 28. 3. 2008
Kaldi aneb islandské pivo na český způsob – 5. 10. 2006
Grónští Eskymáci vaří své pivo – 2. 8. 2006
Budějovický Budvar ? významné vítězství ve Finsku – 6. 1. 2006
V Helsinkách mají velký úspěch české hospody – 2. 6. 2005
V centru Helsinek bude otevřena další česká restaurace – 12. 2. 2005
Carlsberg chce koupit pivovar Holsten – 21. 1. 2004
Dánové, pivo a plechovky – 20. 1. 2003
Pivní festival ve Stockholmu – 18. 4. 2002
Pivní večer ve Stockholmu – 7. 12. 2000
Helsinky ? Od Hádanky k Milence – 1. 7. 2000
Stockholmský Festival českého točeného piva – 4. 4. 2000
Průměrná známka: 3,00 • hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552