Přestože v našich středoevropských šířkách panuje v době Velikonoc jarní sluníčková idyla v podobě zelených svahů, čerstvě narozených jehňat, kuřat a strání plných podbělů a blatouchů, v Norsku je tomu právě naopak. Pravé norské Velikonoce představují zasněžené stráně plné zdatných lyžařů a výletníků, obsazené horské chalupy a téměř vylidněná města. Kdyby se jeden pokusil „ve skořápce“ vyjádřit co představují norské Velikonoce, tak tedy slyšte: „Výlet na lyžích, pomeranče a detektivka“ aneb:
Pořádná túra na běžkách, sjezdovkách, tellemark-lyži nebo v poslední době čím dál nejpopulárnějším snowboardu.
V ruksaku pomeranče, limonáda a mléčná čokoláda.
Sluníčková idyla strávená ve společnosti pořádné detektivky na terase horské chaty.
Je to tak, již několik týdnu před Velikonocemi se inzeráty v norských novinách předhánějí nabídnout co nejžhavější tipy a nabídky na dovolenou strávenou na horách, jaké letošní nejlepší detektivky je možné zakoupit na knižním trhu a kolik ochranných faktorů by měl obsahovat ideální krém na opalování a tip na letošní model slunečních brýlí s UV filtrem.
Děti mají celý velikonoční týden školní prázdniny a tak bývá zvykem, že norské rodinky sbalí vše potřebné, naloží svá vozidla a vyrazí do svých horských chat a příbytků. Většinou jsou to opravdu jednoduché horské chaty, mnohdy se dokonce více podobají dřevěným zalesáckým srubům. Místo satelitu, televize a mrazáku Vás čeká jednoduchý dřevěný příbytek s venkovním záchodem, mnohdy bez vody a elektřiny, ukotvený pod horským převisem nebo vysoko na stráni co nejdál od sousedů.
Počasí o Velikonocích údajně přeje bývá opravdu „sluníčkové“ – ale za posledních pár let bylo o Velikonocích všelijak a neobešlo se to bez silničních problémů. Platí tady jedno pravidlo: jakmile se Vám podaří vyšplhat nahoru ke svému příbytku, ani Vás nenapadne škrábat se zpátky dolů pokud to není životně nutné. Může Vás po cestě zastihnout lavina, sněhová bouře, nebo jednoduše s Vašim autem nevycouváte zátky. Možná právě proto je norským zvykem vybavit se pro tyto dny zásobou dobrého čtiva v podobě detektivek a kriminálních románů. Nevím jestli je to záliba v jejich čtení v době svátku týkajících se právě ukřižovaní Krista nebo fakt, že jste jednoduše odříznuti od civilizace. Prostě Vás občas napadne zbavit se svých spolubydlících všelijakým způsobem a právě kriminální romány nabízejí nepřeberný počet možností a tipů. Přesto se prý Velikonoce pyšní nejideálnějším počasím pro lyžování se spoustou sluníčka a jarních teplot, které Vám dovolí se opalovat při sjezdu nebo túře na běžkách třebas i v krátké košili. A tak tedy několik praktických rad, pro ty, kteří se rozhodli strávit letošní Velikonoce po norském způsobu:
Nevydávej se na dlouhé běžkařské tury bez předchozího tréninku.
Sděl ostatním jakých směrem vyrazíš.
Respektuj počasí a jeho nepředvídatelnost.
Buď připraven na nepředvídatelnost počasí i při krátkých výletech. Nezapomeň vzít s sebou ruksak, lopatu a nezbytné náčiní.
Drž se rady zkušených horalů.
Nos sebou kompas a mapu.
Nikdy se nevydávej sám.
Setři síly a zahrabej se do sněhu, když je potřeba.
Lopatu.
Extra svetr.
Extra čepici.
Extra ponožky.
Větru odolný anorak a kalhoty.
Krém na opalování.
Sluneční brýle.
Kartu a kompas.
Balíček první pomoci.
Svačinu.
Pití.
Čokoládu.
Pomeranč.
Nůž.
Extra lyžařské vybavení.
Lyžařské vosky.
Podložku na sezení.
Mobilní telefon v případě nutnosti. Pamatuj vsak, ze mobilní telefon nevyřeší vždy a vše!
PS: V případě, ze jste se rozhodli strávit norské Velikonoce doma, Vás čeká výzdoba vašeho příbytku ve žlutých barvách (svíčky, kuřátka, ubrousky, narcisy, atd.), velikonoční menu (kuře, šunka, vejce, chléb se sýrem a čerstvou řeřichou, pomeranče, limonáda, atd.), výlet do kina za novým premiérovým filmem a návštěva příbuzných. Anebo v poslední době nejrozšířenější typ dovolené za teplem a sluncem směr Španělsko, Středozemí či Kanárské ostrovy.
God påske aneb Veselé Velikonoce!
Markéta Zimermanová, Norsko, 14. dubna 2000
v Severských listech publikováno
České velikonoční tradice v Oslu – 4. 4. 2007
Mariánské dny v srdci Laponska – 8. 4. 2004
Švédské Velikonoce – 15. 4. 2000
Påske i Norge ? aneb jak strávit Velikonoce po norsku – 14. 4. 2000
Finské velikonoční tradice – 29. 3. 1998
Průměrná známka: 1,25 • hodnoceno: 4 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552