znak SLSeverské listy

           

 

Mikael Niemi: Svålhålet

Jak známo, s dvojím vstupováním do téže řeky je to vždycky trochu problematické. Platí to i o řece Torneälven v Tornedalském údolí, zapadlém koutu Švédska na dalekém severu, o kterém roku 2000 vyšel román do té doby prakticky neznámého spisovatele Mikaela Niemiho Popmusic z Vittuly. Zcela nečekaně, doslova přes noc, se stal největším bestsellerem posledních let: byl přeložen do řady jazyků a v autorově vlasti dosáhl neuvěřitelného nákladu sedmi set padesáti tisíc výtisků, což znamená, že si ho koupil bezmála každý desátý Švéd – a to počítám i negramotná nemluvňata.

Navázat na takový úspěch není samozřejmě snadné, hrozí nebezpečí, ba je velmi pravděpodobné, že všechno další, co autor napíše, bude jen rozmělňováním již řečeného. Zřejmě právě proto, ve snaze vyhnout se riziku, že by se začal opakovat, se Niemi rozhodl, že literárně osvědčený rodný kraj opustí a pro změnu zkusí něco ze zcela jiného soudku: dějištěm jeho nové knihy, sbírky povídek s poněkud nezvyklým titulem Díra v kůži, je – vesmír.

Ano, tentokrát se ocitáme ve světě science fiction. V devatenácti příbězích najdeme kompletní arzenál všeho, čím tento žánr obvykle disponuje – androidy počínaje a mezigalaktickými lety a černými dírami do antivesmíru konče –, a setkáme se s obvyklými, dobře známými tématy. Niemi je ovšem známý svým smyslem pro burleskní humor a ironii, a tak všechno, co jiní autoři berou smrtelně vážně, programově znevažuje a dělá si z toho legraci, takže se vesměs dobře bavíme a často se neubráníme úsměvu či přímo hlasitému smíchu. Můžeme se dočíst například o astronautovi, který spadne „přes palubu“ své vesmírné lodi, ale nakonec se mu ji zase podaří dohnat, když otevře láhev zpěněného piva a použije ji jako raketu, o zpackaném Velkém třesku, kdy prejtovitou prahmotu nedopatřením místo zamýšleného superinteligentního nadtvora „oplodní“ náhodný kolemletící přihlouplý pilot kosmické lodi, o pohlavním životě během hibernace, a o tom, jak se z polidštěných robotů stanou psychologové, kteří se snaží lidem rozmlouvat sebevražedné úmysly a vysvětlovat, že lidský život má smysl. Anebo si můžeme vychutnat atmosféru mezigalaktického hostince à la Hvězdné války či Hieronymus Bosch, kde se společně opíjejí nejrůznější formy života – mimo jiné zvláštní pijavice, které vegetují pod barovým pultem, nenápadně se přisávají hostům na břicho a parazitují na jimi konzumovaném alkoholu, či obří prase-vyhazovač s natolik dlouhým penisem, že si ho může pohodlně strčit do vlastního řitního otvoru, a tak sám sebe ukojit.

Niemi nastoluje různé ontologické a kosmologické otázky a nabízí na ně neotřelé, vtipné odpovědi. Nicméně jakkoli je jeho exkurz do univerza nekonvenční a originální, přece jen se občas neubráníme dojmu, že by svůj fabulační talent stejně dobře, ne-li ještě líp uplatnil i bez vesmírných kulis. Poté, co si zašlapal v kosmickém vzduchoprázdnu, by možná měl zvážit, zda nenastal čas postavit se znovu oběma nohama na matičku zemi. A třeba se přece jen pokusit o nový vstup do již poznané řeky.

Zbyněk Černík, ČRo 3 Vltava, 28. listopadu 2004

Michael Niemi

Mikael Niemi (nar. 1959) se narodil v Tornedalské Pajale, kde se střetávají švédské, finské i laponské kulturní a jazykové vlivy Debutoval v roce 1988 básnickou sbírkou Krvácení z nosu při mši. Pak vydával reportáže, rozhovory s tornedalskými starousedlíky, dobrodružné romány pro mládež, divadelní a rozhlasové hry.Úspěch mu přinesl až částečně autobiografický román Popmusic z Vittuly – jen ve Švédsku se dosud prodalo přes 500 000 výtisků. Autor byl oceněn i prestižní Augustovou cenou za nejlepší švédskou knihu roku a přeložen do více než deseti jazyků. Kromě románů je autorem řady divadelních, rozhlasových a televizních her. V jeho dílech se střetává nejen švédský sever s jihem, ale především tornedalská finština, jazyk, který byl ve Švédsku po desetiletí systematicky potírán. (podle iliteratura.cz a databazeknih.cz)

v Severských listech publikováno

Související články

Film Popmusic z Vittuly (Populärmusik från Vittula)  – Švédsko, 2004, Scénář: Reza Bagher
Mikael Niemi: Svålhålet – 28. 11. 2004
Cena Josefa Jungmanna za rok 2003 ? tvůrčí odměny – 30. 9. 2004
Mikael Niemi: Popmusic z Vittuly (kniha – 10. 4. 2004
Pozapomenutý národ Tornedalenu – 25. 10. 2002

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.749 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.120 sec. • www.severskelisty.cz • 3.144.35.148
file v.20230419.185219 • web last uploaded 20231105.233934
2017:237 • 2018:141 • 2019:93 • 2020:71 • 2021:74 • 2022:40 • 2023:30 • 2024:14