Vinmonopolet – samoobsluhy se začaly
zavádět
až od roku 1999,
foto vinmonopolet.no
poslanec Lars Rise, foto idag.no
Seveřané pijí. To je známá věc, a já se jim vůbec nedivím. Přírodní podmínky je k tomu vlastně nutí. A dobře to znají i v zemi vikingů. Jenže ty následky, když se to přežene! Boj s alkoholismem přijde státní správu na velké peníze, a to i přesto, že ceny pití jsou v Norsku vážně nekřesťanské. Přesvědčil se o tom i zpravodaj David Šťáhlavský.
„Jsme tu kvůli historické tradici. Před takovými sto padesáti lety jsme měli velice vážný problém s alkoholismem našeho národa,“ přiznává Jens Nordahl ze státní společnosti Vinmonopolet (která vlastní státní monopol na prodej alkoholu, pozn.red.). Jejím vznikem před osmdesáti lety vyvrcholil boj norské veřejnosti s alkoholismem, kterému svého času propadla většina společnosti. „Nemyslím, že by u nás byla prohibice,“ říká Arve Johanson, Nor, a jak se sluší také správný vlastenec, který uvědoměle chápe historické dědictví většinového národního alkoholismu. „Poté co jsem projel několik zemí, musím říci, že dávám naší vládě za pravdu,“ pokračuje Arve.
V přepočtu tisíc českých korun za láhev vodky nebo sto korun za jedno pivo – to jsou v Norsku běžné ceny, ale pro našince, přiznejme, trochu vysoké. Určuje je ostatně i obecně vysoký standard cen v Norsku. Důkazem je všeobecná drahota, respektive pokuty a také extrémně nízká povolená rychlost na silnicích – maximálně 80 km za hodinu. To jsou další z krajností Norska, což na svou kůži pocítil i poslanec Lars Rise.
„Svým způsobem to bylo nedorozumění, ale faktem je, že jsem překročil povolenou rychlost o 32 kilometrů v hodině. Proto jsem se příliš neoháněl svou imunitou, a přijal jsem trest: dva týdny vězení. Byla to aféra, o které psaly noviny nejen v Norsku, ale také na Balkáně, protože tam poslanec v autě někoho usmrtil a vymluvil se na imunitu. Mě tamní noviny dávaly za příklad,“ říká bezprostředně do mikrofonu sympatický poslanec a bývalý kolega, totiž rozhlasový a televizní novinář.
Přísná opatření na trhu s alkoholem a na silnicích ostře kontrastují s liberálními pracovními předpisy, které umožňují i Čechům příjemné výdělky, a to nejen oficiálně. Norsko dokázalo okouzlit nejen Čechy, ale třeba i amerického milionáře, dědice pověstné United Steel, Williama Henryho Singera jr. Podivný patron nesnášel lidi, proto se usadil u malebného fjordu, kde maloval přírodu na čtvercové formáty obrazů. Na žádném z nich nenajdete lesní zvěř, ptáka, natož člověka, protože by prý rušil harmonii a kompozici. Singerův dům v Oldenu dodnes obklopuje zvláštní odosobněná atmosféra. Nevelký dům má například 102 dveří, aby se v něm lidé nemuseli potkávat.
zvukový záznam je delší: http://media.rozhlas.cz/_audio/00302950.mp3
David Šťáhlavský, www.rozhlas.cz
Autor je zahraniční reportér Českého rozhlasu
v Severských listech publikováno
Jak se žije v Norsku – 10. 6. 2006
Švédové chtějí zavést prohibici v celé Evropské unii – 24. 11. 2005
Švédové a jejich alkohol – 15. 10. 2003
Vappu ? alkoholový svátek – 2. 5. 2003
Alkohol ve švédských dějinách – 18. 2. 2003
Švédové pijí nejvíc za posledních sto let – 25. 1. 2003
Vztah Švédů k alkoholu v soukromí i v politice – 14. 2. 2002
Systembolaget ? švédský monopol na alkohol – 15. 11. 2001
Ani ve Švédsku to nemají s EU jednoduché – 31. 7. 2001
Nor vylovil alkohol – 15. 7. 2000
Na pět tisíc Švédů přijde ročně o život kvůli alkoholu – 27. 7. 1999
Pít jako Dán – 1. 12. 1997
Finské slavnosti léta – 1. 7. 1996
Průměrná známka: 1,50 • hodnoceno: 6 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552