znak SLSeverské listy

           

 

Mraky odtáhly (Kauas pilvet karkaavat)Finsko 1996, depresivní komedie, 96 minut
Scénář a režie: Aki Kaurismäki, kamera: Timo Salminen
hrají: Kati Outinenová (Ilona), Kari Väänänen (Lauri), Elina Salová (paní Sjöholmová), Sakari Kuosmanen (Melartin), Markku Peltola (Lajunen), Matti Onnisma (Forström)

Říkalo se, že Aki Kaurismäki po nečekané smrti svého přítele a kmenového herce Mattiho Pellonpää již nechtěl pokračovat ve filmové tvorbě. Naštěstí slovo nedodržel, a tak se můžeme seznámit s jeho dalším dílem, které nese všechny znaky Kaurismäkiho charakteristického rukopisu.

Samotný příběh je velice prostý: restaurace Dubrovník, ve které pracuje Ilona jako vrchní číšnice, je zavřena. Spolu se svým mužem náhle pocítí tvrdou realitu nezaměstnaných. Staromódní pár nerezignuje a pokouší se zvládnout situaci, i když ta je zpočátku ze dne na den spíše horší než lepší. Pak přichází nápad a mihotavé sny o budoucnosti dostávají pevné kontury.

Říkalo se, že Aki Kaurismäki po nečekané smrti svého přítele a kmenového herece Mattiho Pellonpää, již nechtěl pokračovat ve filmové tvorbě. Naštěstí „slovo“ nedodržel, a tak se můžeme seznámit s jeho nejnovějším dílem, které nese všechny znaky Kaurismakiho charakteristického rukopisu. Samotný příběh je velice prostý: restaurace „Dubrovnik“, ve které pracuje Ilona jako vrchní číšnice, je zavřena. Spolu se svým mužem náhle pocítí tvrdou realitu nezaměstnaných. Staromódní pár nerezignuje a pokouší se zvládnout situaci, i když ta je zpočátku ze dne na den spíše horší než lepší. Pak přichází nápad a mihotavé sny o budoucnosti dostávají pevné kontury. Film se ve všech směrech opět přibližuje melodramatickému žánru. Kaurismäki přitom v tradici skandinávské kinematografie neopomenul okořenit sladkobolné vyprávění jemně salónním charakterem. Většina děje se odehrává ve staromódních bytech, jejichž holé stěny jsou vyvedeny v křiklavě pastelových barvách, které vzhledem ke stupni vybledlosti výborně dokreslují postavení obou hrdinů. V žádném případě se tedy nejedná o lacinou love story, ale naopak o velmi citlivé vyprávění o životě na pokraji společnosti, která nedokáže přijmout nikoho, kdo nežije podle jejích konzumních pravidel. Kaurismaki opět prokázal obrovské pochopení pro problémy outsiderů, s nimiž se nikdo „normální“ nechce bavit a tudíž jsou odkázáni pouze na charakteristicky „němou“ komunikaci mezi sebou samými. Pokud se vám bude zdát u takto vyhroceného příběhu happyend jako nepatřičná rekvizita, pak věřte, že je pořád dost otevřený na to, aby mohl vzhledem k očekávání dalších smolných okamžiků působit nemálo ironicky. A jestli ho takto chápat nedovedete, pak jej berte jako slabou útěchu a pokus o přidání trošky naděje všem zbídačeným duším, o nichž film vypráví. (Jiří Novák, Rock and Pop 11/1996) Protagonisté Kaurismäkiho filmu jsou opět odsouzeni k sisyfovskému údělu nenápadných a přehlížených, leč nezdolných hrdinů. Poetika obyčejnosti i zvážnělý „černý“ humor dřívějších režisérových filmů však bohužel trochu vyprchaly. Skromný, málo nosný syžet nezachránily ani ověřené finesy, ani paradoxně zachmuřená komediální atmosféra, tak příznačná pro filmy tohoto finského tvůrce. (Stanislava Přádná, Film a Doba 3/1996, příloha KV) Film zaujme svou intimitou a promyšlenou jednoduchostí. Smutná hrdinka filmu ztratí zaměstnání. Snímek o tíživém pocitu zbytečnosti dopadající na nezaměstnané pojal Aki Kaurismäki jako pohádku o marném úsilí a šťasné náhodě. Jeho postavy jsou jako vždy společenští outsideři a mají takovou smůlu, že nás skoro přesvědčí o tom, že jsou bez šancí… V seversky zadumané, posmutnělé atmosféře se nesl i další skandinávský příběh: již zmiňované MRAKY ODTÁHLY. Pomalu plynoucí sociální balada o oblíbených Kaurismäkiho hrdinech – helsinských nezaměstnaných, jezdících starýmui americkými bouráky – nepřinesla do režisérovy filmografie kromě pro něj netypického happyendu nic nového.

ArtFilm, 15. ledna 2006

v Severských listech publikováno

Související články – Aki Karismäki

Finský režisér Aki Kaurismäki bude hvězdou Letní filmové školy – 5. 4. 2011
Kaurismäki na scéně Dejvického divadla – 26. 1. 2010
Film Světla v soumraku (Laitakaupungin valot)  – Finsko, 2006, režie Aki Kaurismäki
Film Mraky odtáhly (Kauas pilvet karkaavat)  – Finsko, 1996, režie Aki Kaurismäki
Hvězda finské kinematografie – 4. 6. 2003
Film Dalších deset minut (Ten Minutes Older: The Trumpet)  – Velká Británie / Německo / Španělsko / Nizozemí / Finsko / Čína, 2002, režie J. Jarmush, Wim Wenders, Aki Kaurismäki, Čchen Kchaj-ke, V. Erice, W. Herzog, S. Lee
Film Zločin a trest (Rikos ja rangaistus)  – Finsko, 1983, režie Aki Kaurismäki
Film Muž bez minulosti (Mies vailla menneisyyttä)  – Finsko / Německo / Francie, 2002, režie Aki Kaurismäki
Aki Kaurismäki – 18. 11. 2000
Film Drž si šátek, Taťjano (Pidä huivista kiinni, Tatjana)  – Finsko / Německo, 1993, režie Aki Kaurismäki
Film Juha (Juha)  – Finsko, 1998, režie Aki Kaurismäki

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.935.894 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.164 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.83.132
file v.20230419.185305 • web last uploaded 20231105.233934
2017:292 • 2018:129 • 2019:125 • 2020:63 • 2021:105 • 2022:140 • 2023:37 • 2024:15