znak SLSeverské listy

           

 

Jak poznamenal sopečný mrak život v severní Evropě?


Erupce sopky Eyjafjöll nastala pod ledovce
foto Islandská pobřežní stráž

Obyvatele v blízkosti sopky museli již dvakrát
evakuovat. foto Olafur Eggertsson

Stockholmské letiště je mimo provoz, foto Scanpix

Stratovulkán Katla s edovcem Myradlsjökull
foto Dave McGarvie

Severské státy – Finsko, Norsko a Švédsko, jsou velmi rozlehlé a spojení severu s jihem se bez letecké dopravy dá těžko představit. Informace o nefungující letecké dopravě a islandských erupcí plní přední stránky tištěných i internetových periodik.

Norské a britské prognózy vývoje zasažení Evropy sopečným prachem říkají, že v pondělí odpoledne zasáhne pobřeží Norska další vlna prachu. Pokud bude prachový oblak obsahovat tolik popela, jak tomu bylo dosud, dá se očekávat, že slabý sirný zápach bude opět cítit po jižní části Norska.

Podle posledních modelů, které v pátek odpoledne publikoval Norský ústav pro výzkum ovzduší (NILU) a Meteorologický institut, však konec problémů hned tak nenastane. „Existuje však celá řada nejasností. Nevíme, kolik zplodin z islandských sopek unikne, a zda bude oblak prachu stejně silný i v následujících dnech,“ řekl Kjetil Tørseth z NILU pro internetový deník Aftenposten.no. Ale přestože jde o studijní model vývoje, může to být použit i pro oficiální varování.

Finský vzdušný prostor byl uzavřen ve čtvrtek 16. dubna 2010. Přerušení letecké dopravy je velmi nepříjemné například pro turisty, kteří se koncem týdne chtějí dostat z finského Laponska do Helsinek. Všechny vlaky z Rovaniemi do Helsinek jsou beznadějně vyprodány, na leteckou společnost Finnair se nedá téměř dovolat. Zpožďuje se také pošta mezi severem a jihem. Přesto většina cestujících i klientů cestovních kanceláří situaci chápe a podle sdělení tiskových agentur se nic mimořádného neděje. Nepříjemný pro cestující je fakt, že přerušení letů přišlo z tzv. vyšší moci, takže letecké společnosti neposkytují žádné dodatečné refundace (stravování, ubytování) kromě navrácení ceny za nepoužitou část letenky. Ve výjimečném případě to samozřejmě možné je, například u tělesně postižených lidí nebo cestujících s dětmi. Mluvčí Finnairu Maria Mroue říká, že příslušné nařízení EU nezohledňuje současnou situaci, kdy se nedá použít žádná letecká společnost. V případě, že by i v takovém případě musely letecké společnosti vše platit, mohlo by se stát, že již žádné nebudou existovat, dodala Mroue, jak uvedl finský list Helsingin Sanomat

Švédský deník Svenska Dagbladed popisuje trable asi 10 tisíc charterových cestujících, kteří uvízli například na Kanárských ostrovech, nebo jinde, odkud se nedá dostat domů jinak, než letadlem. Momentálně cestovní kanceláře vyjednávají mimořádné charterové lety na jejich cestu do Itálie či Španělska, kde ještě letiště přijímají, a odtud autobusovou dopravu přes celou Evropu do Skandinávie. Takové zakončení dovolené je však těžkou černou můrou pro turisty. Představa několika dní strávených v autobuse není nic pěkného.

Islanďané mají zase největší strach ze sopky Katla, která je hned v sousedství právě běsnící Eyjafjöll. Kdyby se probudila, situace by se dost zhoršila. Švédská Geoložka Lennarth Björklundová řekla tiskové agentuře TT, že je reálné nebezpečí, že k erupci Katly dojde. Ale nechce předjímat činnost v Eyjafjöllu jako znamení, že „něco děje“ pod Mýrdalsjökullem. Profesor Johan Petter Nystuen z Ústavu geologockých věd univerzity v Oslu v pátek prohlásil, že v poslední době nebylo zaznamenámo zemětřesení svědčící o probuzení činnosti vulkánu Katly. Snad tedy nehrozí bezprostřední nebezpečí.

ms, 17. dubna 2010

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.784 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.142 sec. • www.severskelisty.cz • 3.145.8.141
file v.20230419.185853 • web last uploaded 20231105.233934
2017:155 • 2018:105 • 2019:105 • 2020:40 • 2021:65 • 2022:56 • 2023:40 • 2024:11