znak SLSeverské listy

           

 

Pátá jubilejní Noc s Andersenem

Mezinárodní den dětské knihy slavíme 2. dubna na počest největšího a nejznámějšího pohádkáře Hanse Christiana Andersena (2. 4. 1805 až 4. 8. 1875). Akci k podpoře dětského čtenářství nazvanou NOC S ANDERSENEM pořádá Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníku (BMI sdružení).

Cínový vojáček, Princezna na hrášku, Malá mořská víla i Sněhová královna, ti všichni se spolu s dětmi, knihovníky i učiteli už připravují na 1. duben 2005, kdy ve světě i v České republice proběhnou oslavy 200. výročí narození Hanse Christiana Andersena.

Klub dětských knihoven SKIP přispěje k oslavám hned dvěma projekty. Kde končí svět v letošním školním roce s názvem Díky za pohádku zastřeší řadu aktivit českých knihoven a vyvrcholí v červnu 2005 přehlídkou na dánském velvyslanectví nebo na Pražském hradě.

Již popáté si připomenou Mezinárodní den dětské knihy četbou pohádek v průběhu kouzelné Noci s Andersenem na mnoha místech Čech, Moravy i Slezska; k Noci se již tradičně přidají také knihovníci na Slovensku a v Polsku. Čtyři předcházející ročníky ukázaly, o co nejvíce děti stojí – nejen společné čtení, ale také soutěže, noční pohádkové stezky odvahy, lampiónové průvody i společný chat s kamarády v ostatních spacích místech. Každým rokem roste zájem o netradiční nocování v knihovnách i školách, rozšiřuje se také počet profesí, které se na přípravách kouzelných Nocí podílejí – k řadovým knihovníkům a učitelům se přidávají ředitelé knihoven a škol, k vychovatelům a organizátorům se připojují příslušníci policie, hasiči i sami primátoři měst, starostové či místostarostové. A všem záleží na tom, aby ten jejich pohádkový večer patřil mezi nej…

Noc s Andersenem jako jedna z oficiálních hlavních akcí Března – měsíce Internetu BMI ukončí. A na co se mohou těšit děti i dospělí v letošním, jubilejním pátém ročníku Noci s Andersenem? Tradičně se budou číst pohádky, soutěžit, chatovat, putovat za Andersenovými pohádkami, vystupovat v noci na rozhledny; navštívíme místní hrady a zámky, budou se péct pohádkové buchty nebo vařit protistrašidlové čaje… Na mnohá místa zavítají živí spisovatelé, ilustrátoři, místní osobnosti, sám Andersen nebo jeho duch… A nezapomeneme ani na děti, které nemohou být v ten večer s námi: připojíme se opět k charitativní sbírce pro děti.

200. výročí narození pana Andersena vybízí ke zvýšení zájmu dětí o všechny jeho krásné pohádkové motivy a postavy. Novinkou letošního ročníku Noci bude zasazení pohádkovníků – tedy stromů, které, jak věříme, v každém spacím místě nocležníci vysadí a které budou připomínat dánského pohádkáře i společnou akci na podporu dětského čtenářství Noc s Andersenem. Klub dětských knihoven SKIP by také rád vydal sérii pohledů s motivy andersenovské noci, které budou děti posílat sobě navzájem, ale také třeba panu starostovi, dánskému velvyslanectví, snad i panu prezidentovi nebo dánské královně.

Cílem a smyslem společné akce knihoven, družin, škol i ústavů je vzbudit u dětí zájem^o četbu, ukázat jim krásu mluveného slova a půvab společného hlasitého předčítání. To vše v jeden kouzelný večer a na mnoha místech naší planety v pátek 1. dubna 2005.

Od paní knihovnice Jarmily Létanové nám přišel 1. dubna 2005 v jedenáct večer noční pozdrav a fotografie z břeclavské knihovny od 28 dětí a 3 knihovnic, kteří tu prožili letošní Noc s Andersenem. Také si zasadili Strom pohádkovník. Původně měli v úmyslu na dvoře knihovny zasadit "dánský národní strom" buk, nakonec je to jedle dánská (Abies nordmanniana). Tedy jde o jedli kavkazskou, ale někdy se jí také říká dánská. Pohádkovník zasadili spolu s dvanácti pohádkami H. Ch. Andersena. 

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana Uherské Hradiště
tisková zpráva 25. února 2005

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.989 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.144 sec. • www.severskelisty.cz • 3.233.242.67
file v.20230419.185237 • web last uploaded 20231105.233934
2017:237 • 2018:134 • 2019:99 • 2020:36 • 2021:62 • 2022:32 • 2023:30 • 2024:11