znak SLSeverské listy

           

 

Hans Christian Andersen v pražské Arše

Sezona divadelních projektů k dvoustému výročí narození H. Ch. Andersena

Divadlo Archa se zapojuje svým programem v roce 2005 do oslav dvoustého výročí narození Hanse Christiana Andersena, které se konají doslova od Číny po Spojené státy. Jako jediná kulturní instituce v České republice se v roce 2005 věnuje Hansi Christianovi Andersenovi soustavně množstvím různorodých projektů. Program Roku Hanse Christiana Andersena v Divadle Archa získal právo užívat logo celosvětových oslav a je zařazen do kalendáře jejich ústředí v dánském Odense.
Cílem oslav je připomenout velikost a důležitost Andersenovy osobnosti a jeho dílo očistit je od nánosů klišé a otevřít možnost seznámit se s nimi komplexně v novém pohledu. Každá země, která se oslav účastní, má svého andersenovského vyslance, který propaguje a šíří poselství a smysl oslav. V České republice jsou těmito ambasadory Václav Havel a Magdalena Kožená.

„Hans Christian Andersen, který je podle statistik UNESCO vedle Shakespeara a Stephena Kinga nejpřekládanějším autorem na světě, je často zobrazován jako dobromyslný vypravěč obklopený dětmi. Tento obraz považujeme za zjednodušující a falešný. Pohádky a ostatní literární tvorba Hanse Christiana Andersena, stejně jako jeho osobnost a jeho celý život – jsou velmi bohaté, komplikované, rozporuplné a tedy stále inspirativní,“ připomíná Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa.

„Dramaturgie tohoto projektu zkoumá Andersena jako komplexní osobnost se všemi touhami a vášněmi. Andersenův charakter byl poznamenán nezřízenou touhou po ocenění a zároveň pocitem osamění a neschopností přijmout kritiku, hypochondrií, marnivostí, nezměrnými ambicemi i nejasnou sexualitou,“ dodává.

sezonu Archa zahájí 6. dubna 2004 v uprchlickém táboře Červený Újezd představením Putování za snem, které nastudovala Jana Svobodová společně s okruhem umělců Divadla Archa a obyvateli uprchlického tábora. V Arše se pak Putování za snem představí veřejnosti 10. dubna. Andersenův rok bude ukončen premiérou projektu SEN.ANDER.SEN. 6. prosince 2004. Tento den je zároveň datem oficiálního ukončení celosvětových oslav Hanse Christiana Andersena.

„Pro projekty které budou vznikat v průběhu roku 2005 jsme zvolili tématické okruhy, které vycházejí z díla Hanse Christiana Andersena a zároveň se dotýkají životního příběhu slavného spisovatele. Těmito tématy jsou dítě v dospělém těle, život v neživých věcech, člověk na okraji společnosti a vzpoura proti osudu,“ říká ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. Po svém se s těmito tématy pokusí vypořádat skupiny umělců pod vedením Petra Nikla, Jany Svobodové, režisérského tandemu SKUTR.

Divadlo vyhlásilo témata inspirovaná životem a dílem H. Ch. Andersena. Jedno z nich, Dítě v dospělém těle, vzal režijní tandem Skutr doslova a oslovil ke spolupráci právě těhotnou herečku, tanečnici a choreografku Adélu Laštovkovou Stodolovou a taky čerstvou maminku, polskou herečku a loutkářku Paulinu Dymalskou. A tak vzniklo představení Duší dítě.

Významnou součástí programu Andersenové sezony budou i zahraniční hosté. Kanadský divadelní mág Robert Lepage, který proslul multimediálními představeními přiveze vynikající inscenaci Dryáda inspirovanou Andersenovou povídkou a londýnské trio Tiger Lillies se představí svým specifickým pojetím příběhu Děvčátka se zápalkami. Loutkové divadlo z Meiningenu pak v červnu 2005 v Arše předvede svou stínovou inscenaci Odvážný cínový vojáček zasazenou do obřího stanu.

ms, podle tiskových informací divadla Archa, 22. 3. 2005

Podrobnosti naleznete na internetových stránkách Divadla Archa www.archatheatre.cz

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.935.893 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.115 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.83.132
file v.20230419.185237 • web last uploaded 20231105.233934
2017:217 • 2018:147 • 2019:107 • 2020:50 • 2021:60 • 2022:39 • 2023:35 • 2024:16