znak SLSeverské listy

           

 

Islandský pohled na Českou kotlinu


Námaskjáll, ilustrační foto M. Stanovský

Na pražskou FAMU přichází každoročně studovat řada zahraničních studentů z mnoha koutů světa. V poslední době stále více i mladí lidé ze severských zemí, kteří zde studují řadu filmových a fotografických oborů. Studijní programy pro zahraniční studenty, např. program 3F (Film For Foreigners), probíhají v angličtině a je do nich zařazena i výuka češtiny. „Cinema studies“ v rámci tohoto programu navštěvují od letošního školního roku i tři Islanďané.

Z iniciativy Dr. Confortiové a vedoucí Islandské sekce Severské společnosti Ing. Lidmily Němcové získaly Severské listy krátký příspěvek o Islandu a o tom, co je v České republice upoutalo a jak pohlíží na rozdíly mezi našimi zeměmi.

Island

Jmenuji se Erpur Sigurdarson a pocházím z Islandu. Kromě mne jsou nositeli tohoto jména jenom čtyři lidé, což jistě hodně vypovídá o počtu obyvatel u nás. Nás Islanďanů je přibližně 280 tisíc. Mně je 25 let a v současné době studuji v Praze na FAMU.

Způsob, jak jsem se dostal do Prahy, se bude zdát poněkud podivný. Seděl jsem v jedním přítelem v parku v Berlíně a chtěli jsme někam cestovat.Vytáhli jsme mapu, já jsem zavřel oči a ukázal jsem prstem na jedno místo – byla to přesně Praha. Od té doby sem do Prahy přijíždím každým rokem a v roce 1998 jsem tu pobýval dokonce devět měsíců, pracoval jsem tu. Opustit Prahu je velmi těžké.

Jak jistě odhadujete, mezi Českou republikou a Islandem jsou velké rozdíly.

Ať se postavíte na Islandu kamkoliv, je nemožné nevidět nějakou horu, ale dá vám hodně práce zahlédnout nějaký strom. Mezi našimi zeměmi je další velký rozdíl – geografický. Vy žijete ve středu kontinentu, my jsme obklopeni chladným oceánem. Islanďané si stále připomínají sílu matky přírody. Vulkány, zemětřesení, laviny, nepředvídatelné změny počasí a nepokojné moře, které si vyžádalo během let mnohý život. Kdyby nebylo horkých pramenů, vyvěrajících ze země a naší obdivuhodné houževnatosti, nikdo by tam nebydlel.

V dějepisných knihách se pravděpodobně dočtete, že pocházíme z Norska. Aristokraté, prý, chtěli uniknout vysokým daním. Je to pravda jen částečně, protože první usedlíci byli také z Irska a snad i ze Skotska. Odtamtud přicházeli i otroci. Moje jméno se například odvozuje od irského otroka, který se stal svobodným člověkem v okamžiku, kdy se jeho noha dotkla islandské půdy.

To, co upoutá každého, kdo přijde do Prahy, je umění. Umění je na Islandu něco velmi mladého, srovnáme-li to s Českou republikou, s výjimkou literatury, která se u nás objevuje již ve 12. století. Avšak architektura, malířství, sochařství a bohaté dějiny umění, to je věc, která činí Prahu a další místa tady v České republice pro mě něčím velice zvláštním.

Snad můžeme tvrdit, že Island má dvě rozdílné podoby. Zimu a léto. V zimním období je většinou celý den tma. Slunce se stěží vynoří nad horizont a ozařuje jen hory na severozápadě Islandu. Takže sluneční světlo na některých místech není vidět celý měsíc nebo i déle. V letním období se všechno dramaticky změní . Příroda shodí svou zimní bílou pokrývku, lidé se také proberou ze zimního spánku a země znovu ožije. Po několik dní v měsíci červenci Slunce vůbec nezapadá.

Takže – jestliže plánujete cestu na Island, dovolil bych si vám poradit, zorganizujte si ji tak, abyste měli možnost poznat obě tyto podoby Islandu.

Erpur Sigurdarson, 23. února 2001
překlad Dr. Confortiová

v Severských listech publikováno

Internetové odkazy

www.ordabok.is
www.snara.is

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.935.893 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.175 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.83.132
file v.20230419.185014 • web last uploaded 20231105.233934
2017:272 • 2018:156 • 2019:105 • 2020:59 • 2021:92 • 2022:62 • 2023:51 • 2024:18