V duchu tradiční solidarity obyvatel Severu lidé v tomto regionu spolupracují a poskytují si zejména v poválečném období mnohostrannou podporu ve všech aspektech společenského a hospodářského života. Základem pro takovou míru spolupráce jsou pevné základy vyplývající z podobných kulturních a politických vazeb, které nemají jinde na světě obdobu. Obyvatelé pěti států a tří autonomních oblastí, celkem asi 25 milionů lidí, poznalo, že spolupráce je ten nejlepší přístup dosažení spokojeného a bezpečného života, ke společenskému a hospodářskému rozvoji, k míru a prosperitě. Díky této severské spolupráci užívají občané severských zemí prakticky od 50. let svobodný pohyb po ostatních severských zemích. Dnes se mohou usadit v kterékoliv z nich a požívat zde stejná práva na sociální ochranu jako v mateřské zemi. V rámci severských zemí existuje naprosto volný pracovní trh.
Oficiálně spolupráci vedou vlády a parlamenty suverénních severských států – Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska a třech autonomních oblastí, Faerských ostrovů (Dánsko), Grónsko (Dánsko) a Alandské ostrovy (Finsko).
Institucionální podobu dostala tato mezinárodní činnost již v roce 1952, kdy byla vytvořena Severská rada (Nordic Council – NC), instituce zajišťující spolupráci mezi parlamenty severských zemí. Byla založena Dánskem, Islandem, Norskem, a Švédskem. Finsko se k radě připojilo až v roce 1955, území Faerských ostrovů a Ålandských ostrovů získala samostatné zastoupení v roce 1970, Grónsko získalo reprezentaci až v roce 1984. Severskou radu ji 87 poslanců parlamentů a představitelů hlavních politických stran severských zemí. Od roku 1966 zajišťují činnost Rady postupně jednotlivé země v ročních periodách. V roce 2000 předsedal Severské radě Island, v roce 2001 to bude Dánsko.
Na úrovni vlád je spolupráce koordinována Severskou radou ministrů (Nordic Council of Ministers – NCM), která byla ustavena v roce 1971. Tvoří ji osm ministrů, po jednom z každé suverénní země a z autonomních oblastí. Konkrétní složení NCM je proměnlivé a odpovídá povaze projednávaných otázek. Předsedové vlád zúčastněných zemí mají odpovědnost za celkové plnění opatření spolupráce, která koordinují ministři pro severskou spolupráci jednotlivých vlád a Severský koordinační výbor. V rámci Severské rady ministrů se nesetkávají ministři zahraničních věcí, ani ministři obrany, mají pro svá setkání jiné příležitosti. Předsednictví NCM je založeno na rotačním principu a každý suverénní stát vede NCM jeden rok. Sekretariát NCM je v Kodani.
Kromě internetových stránek www.norden.org a dalších, které jsou citovány na jiném místě našeho listu, vydávají obě Rady řadu publikací a periodik zaměřených na informace o svých aktivitách a o životě na Severu vůbec. Je to např. NEWSLETTER – Norden the Top of Europe, nebo Norden This Week, , které je možné bezplatně objednat v sídle NCM na adrese Nordic Council and the Nordic Council of Ministers, Store Strandstrade 18, D-1255 Copenhagen.
Pavel Dobrovský, 20. prosince 2000
v Severských listech publikováno
Severská rada a její zvláštnosti v mezinárodním právu – 14. 4. 2005
Severská rada oslavila 50. výročí od svého založení – 1. 11. 2002
50 let Severské rady – 14. 1. 2002
Severský region zítřka ? program NCM na rok 2002 – 6. 12. 2001
Outi Ojala se stala severskou prezidentkou – 5. 11. 2001
Severská rada a Severská rada ministrů – 20. 12. 2000
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552