Při úvahách o připojení Norska k Evropské unii se občané tohoto severského království opakovaně vyjádřili proti. Norsko je aktivní účastník mezinárodní politiky, tradičně se silně angažuje v mezinárodních akcích směřujících k hledání smírného řešení problémů. Díky přírodnímu, zejména nerostnému bohatství je i hospodářsky významnou zemí. Přesto se v zemi ozývají hlasy jednoznačně požadující začlenění země do Evropské unie.
Jsou to norští rybáři a chovatelé ryb, kteří pociťují problémy v odbytu své produkce, zejména lososa na evropském trhu. Celostátní jednání Asociace norských rybářů a chovatelů ryb jednohlasně schválilo podporu vstupu Norska do EU.
Norský rybářsky a rybozpracující průmysl doplácí na to, že Norsko stojí mimo EU. Ve svém vystoupení v únoru 2002 před norským parlamentem (Stortingem) na to upozornil ministr zahraničních věcí Jan Petersen. Poukázal na současnou úpravu vztahů Norska s EU, která neodpovídá změnám, jež se udály v posledních deseti letech a očekávanému rozšíření. Ryby a výrobky z nich jsou po ropě a plynu největší exportní produkt. Ročně se tento export odhaduje na 20 miliard norských korun, který je omezen Smlouvou o Evropském hospodářském prostoru (EEA), Norsko jako nečlenský stát EU nemůže zvýšit ročně produkci o více než 10 %, zatímco například pro Irsko nebo Skotsko toto omezení neplatí.
Příznivé chovatelské podmínky Norska, tradice a rozsáhlý výzkum v chovu ryb umožňuje zvýšit produkci a snížit její cenu. Norští chovatelé ryb jsou přesvědčeni, že jediná možnost jak dosáhnout dalšího rozvoje svého odvětví je připojit se k EU. Smlouva EEA nedostatečně norské rybáře integruje do vnitřního trhu EU. Rozšíření EU na východ představuje pro norský export rybích produktů zvláštní příležitost. Zatím má Norsko volný přístup na trhy v Baltské oblasti a do zemí jako ke Česká republika, Polsko a Maďarsko, které podobně jako země EU mohou uvalit na norské lososy daň.
Pavel Dobrovský, podle Norden this week, 25. dubna 2002
v Severských listech publikováno
Norové stále odmítají vstoupit do EU – 14. 12. 2008
Islanďané do EU příliš nechtějí – 23. 2. 2006
Islandské volby 2003: Oddssonova vláda pokračuje – 26. 5. 2003
Drtivá většina Islanďanů nechce do EU – 20. 1. 2003
Švédsko a euro – 6. 11. 2002
Islandské stesky a členství v EU – 6. 5. 2002
Norští lososi a členství v EU – 25. 4. 2002
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552