znak SLSeverské listy

           

 

Žvýkací tabák může Finsku zkomplikovat život v EU


Švédský žvýkací tabák neboli snus

Vzpouru na finském souostroví Ålandy, kde žije na 25 tisíc Švédů, způsobila minulý týden zdánlivá banalita žvýkací tabák. Když se Švédsko chystalo ke vstupu do EU, velmi pečlivě zvažovalo, kterým pravidlům unie se podřídí a která by občané Švédského království nepřijali. Zákaz či omezení prodeje žvýkacího tabáku neboli "snusu" patřilo k těm nejdůležitějším. "Finové, kteří vstoupili do unie stejně jako jejich švédští sousedé v roce 1995, si rovněž vymínili výjimku ze zákazu žvýkacího tabáku, finský parlament však záhy usoudil, že žvýkání tabáku nemá ve Finsku vlastně žádnou tradici, a od původního požadavku ustoupili," říká švédský diplomat Vilhelm Rappe. Zdá se, že předčasně.

Pašování je pod naši úroveň

Převážně švédské obyvatelstvo finských Åland, které již po staletí dodržuje tradice svých předků, už omrzelo nedůstojné pašování žvýkacího tabáku. Ostrované hrozí, že vystoupí z Evropské unie, jestliže jim Brusel nedovolí volně tabák kupovat. Práva Ålanďanů nedávno ve finském parlamentu rozhněvaně obhajoval Gunnar Jansson. Na adresu bruselských "eurokratů" vyslal ostré varování: Respektujte naše tradice, nebo budeme uvažovat o drastických opatřeních, a to může znamenat i vystoupení z unie.

Finsku by tento krok zřejmě nijak nepřidal na pěkném image. Teoreticky vystoupení Åaland z unie možné je, i když v Helsinkách o takové situaci zatím nikdo příliš vážně neuvažuje. Podobný speciální statut jako finské Ålandy má totiž dánské Grónsko. V roce 1973 Kodaň vstoupila do Evropského společenství i se závislým územím Grónskem. V roce 1979 Grónsko získalo na Dánsku autonomii a o tři roky později se jeho obyvatelé v referendu rozhodli, že nechtějí přebírat evropskou legislativu a být součástí sjednocované Evropy. Nyní je s EU spojuje tedy pouze dohoda o přidružení, ačkoli administrativně stále Grónsko spadá pod Kodaň.

Vláda v Helsinkách by ovšem mohla mít o důvod k vráskám více zejména proto, že na Ålandech se Evropská unie těšila větší popularitě než ve vlastním Finsku. Pro vstup do EU se na tomto finském souostroví v listopadu 1994 (měsíc po referendu ve zbývajícím Finsku) vyslovilo 69 procent obyvatel. V samém Finsku to bylo pouze 57 procent Finů, proti se postavilo 43 procent ze 74,2 procenta oprávněných voličů, kteří se referenda zúčastnili.

Celkem zdravá droga

Tím, že finská vláda ustoupila Bruselu, ťala opravdu do živého. Žvýkací tabák si Ålanďané přivezli ze své původní švédské vlasti, na kterou nedají dopustit. Ve Švédsku je užívání žvýkacího tabáku i dnes značně rozšířená zábava Švédové mu propadli už v 18. století a tato vášeň je drží dodnes. Důvody jsou však značně prozaické. Návyk na žvýkací tabák vyjde odhadem čtyřikrát levněji než kouření cigaret.

Balíček průměrného žvýkacího tabáku stojí asi 20 švédských korun a celkem zdatnému konzumentovi vydrží dva dny. Krabička cigaret přijde na čtyřicet korun a představuje průměrnou denní spotřebu. Dalším značně prozaickým důvodem je to, že si konzument do úst může nacpat pěkný kus tabáku a přitom třeba klidně kácet stromy. "Zkuste si ale zapalovat cigaretu o doutnák od zápalné šňůry, když pracujete někde na severu v dolech," vysvětluje Rappe.

To je také důvod, proč se ve Švédsku žvýkací tabák rozšířil zejména v severských oblastech a také ve středním Švédsku, v místech, kde se po staletí rozvíjel důlní a dřevařský průmysl. Dalším důvodem bylo například to, že podnikaví Švédové chtěli využít tabáku mizerné kvality, který se na severu pěstuje a dá se přidat k žvýkacímu tabáku, ale nedá se používat na výrobu cigaret.

"Nejde vlastně v pravém slova smyslu o žvýkací tabák," vysvětluje Rappe. "Hodí se spíše označení vlhký šňupací tabák. Kousky tabáku se vkládají nejčastěji pod horní ret a nechají se tak dvacet minut působit. Rozhodně se však nežvýkají," říká a dodává, že i v Praze je jeden obchod, kde se tento druh tabáku prodává (www.snus.estranky.cz).

Síla tabáku prý spočívá v tom, zdali je dostatečně jemnozrnný čím jemnější, tím silnější, ale také tím kratší doba působení. Výrobu vlhkého druhu tabáku dovedli Švédové k dokonalosti zatímco dříve prý měl tabák z každého obchodu svou charakteristickou příchuť, dnes se prodává v celé škále různých balení, koupit si můžete třeba i balíček, který se vám právě tak vejde pod ret. Snad nejvíce oblíbený je u sportovců. Svědčí o tom i to, že například mezi hokejisty národního týmu byste zřejmě marně hledali někoho, kdo se během vypjatých okamžiků při zápasech neuklidňuje "snusem" .

Eva Pešoutová, LN, 10. srpna 1998

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,71   hodnoceno: 7 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.922.274 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.112 sec. • www.severskelisty.cz • 44.201.97.224
file v.20230419.185841 • web last uploaded 20231105.233934
2017:215 • 2018:270 • 2019:292 • 2020:118 • 2021:185 • 2022:148 • 2023:38 • 2024:15