Ochránci zvířat si stěžují, že tuleni
jsou ubíjeni či stahováni zaživa
foto archiv
Zálivem svatého Vavřince už dnes křižují lodě lovců tuleňů. Kanadská vláda na pátek vyhlásila začátek lovecké sezony. Letos při ní zemře asi 275 tisíc tuleňů, převážně mláďat do tří měsíců. Ochránci zvířat se bouří a obviňují lovce z brutality, výhrady má i Evropská unie.
Lodě lovců tuleňů se řadí u Magdalénských ostrovů, kde lov v pátek začíná. Počet obětí je dopředu přibližně znám. Kanadská vláda totiž vydala povolení na zabití 275 tisíc tuleňů. Je to o 5 000 více než loni.
Lovci tuleně zabíjejí pro kožešinu, která se prodává na evropských, ruských a asijských trzích s módou. Nejoblíbenější jsou proto mláďata. Ta nejmladší ještě neztratila jemnou bílou kožešinu.
Ochránci zvířat se vypravili na ledové kry v zálivu, kde mláďata leží. Celý lov se chystají natáčet. „Hodně mláďat je ještě pokryto svou bílou kožešinou. Je srdcervoucí vědět, že ta masová jatka začínají za méně než dva dny,“ řekla včera serveru Humane Society jeho kanadská zástupkyně Rebeca Aldworthová.
Lov tuleňů s bílou kožešinou, kterým ještě není čtrnáct dnů, kanadská vláda ve skutečnosti zakázala už v roce 1987. Reagovala tehdy na sérii brutálních videí, která se šířila Kanadou. Ochránci zvířat ale tvrdí, že lovci zákaz nerespektují.
Další kritikou je, že tuleni jsou zabíjeni nehumánně, jak ukazuje video. Podle ochránců jsou ubíjeni a často i stahováni z kůže zaživa. Lovců se zastává Kanadský veterinářský časopis. Podle jeho studie je 98 procent tuleňů zabíjeno humánně a podle pravidel. Iluze stahování za živa je prý vyvolána tím, že tuleni se pohybují díky reflexům i po smrti.
Ochranářská organizace Harpseal vyzvala lidi z celého světa, aby si nekupovali jakékoli ryby a mořské plody z Kanady. Pomstí se tím prý kanadským rybářům a komerčně je ohrozí. Právě z rybářů se totiž zítřejší lovci tuleňů rekrutují.
Za nehumánní označila kanadský lov tuleňů i Evropská unie. Komisař Stavros Dimas připravuje o lovu speciální zprávu. Jejím závěrem by mohl být i úplný zákaz importu tulení kůže do zemí EU. Evropská komise to ale zatím odmítá potvrdit. Loni zákaz dovozu kůží vyhlásily samostatně Nizozemsko a Belgie.
Evropská unie již zakazuje dovoz kůží z bílých tuleních mláďat. Internetová petice proti pátečnímu lovu tuleňů zatím nasbírala takřka 80 tisíc podpisů.
v Severských listech publikováno
Mezi Kanadou a EU hrozí obchodní spor kvůli tulenímu embargu – 14. 7. 2008
Jatka tuleních mláďat – 28. 3. 2008
Statisíce tuleňů u arktických břehů Ruska – 13. 5. 2001
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552