foto archiv
Statisícům mladých grónských tuleňů, kteří uvízli v Bílém moři u severoruského Archangelsku, hrozila začátkem května smrt hladem. Ruští vědci přitom tvrdili, že neměli finanční prostředky, aby ohrožená zvířata mohli zachránit.
Tuleni se obvykle rodí v Bílém moři a poté je ledové kry odnášejí na sever do rozlehlejšího Barentsova moře, kde je pro dorůstající mláďata dostatek potravy. Tuleni se vydávají na pouť z Bílého do Barentsova moře každoročně počátkem března. Tato cesta jim normálně trvá šest týdnů. V Barentsově moři se pak živí místními rybami, hlavně huňáčky severními a lososy.
Ohrožení mladí tuleni měli podle listu The Times během jara připlout na ledových krách. Úžina, která spojuje Bílé moře s Barentsovým, však byla vlivem silného větru zatarasena ledovou bariérou. Kry ve Dvinském zálivu, na nichž byli tuleni, se tak nemohli pohnout. Podle ruských vědců proto hrozila smrt hladem více než čtvrt milionu tuleních mláďat, z nichž většina byla stará jen několik měsíců. Ve vlastním Bílém moři totiž pro uvězněná zvířata není dostatek potravy. Navíc tulení matky už své potomky opustily.
"Není již možné zachránit všechny ohrožené tuleně, ale lze pochytat ty, kteří hledaj í potravu na pobřeží. Můžeme je přepravit do řek a pak je nechat odplout do jižní části Barentsova moře," řekl 8. května 2001 Vladimír Potělov z archangelského oceánografického institutu.
Ochránci přírody se obávají, že kritickou situaci tuleňů využijí rybáři k jejich dalšímu vybíjení. Podle rybářů totiž tato zvířata ničí stavy ryb v severských mořích. V tomto názoru je podporují i vlády Ruska a Norska. Moskva tak vydala povolení, podle něhož může být letos uloveno více než 20.000 mláďat grónského tuleně.
"Vlády obvykle tvrdí, že tuleňů je příliš mnoho a snědí příliš mnoho ryb," tvrdí Peter Prokoš ze Světového fondu přírody (WWFN). "Prakticky nikdo nám nechce pomoci. Můžeme tak zachránit nanejvýš 5000 zvířat," stěžuje si Potělov.
Kdyby se jeho slova potvrdila, mohla by se opakovat podobná tragédie, k jaké došlo v roce 1966. Tehdy u ruských břehů zahynulo až 300.000 grónských tuleňů, což bylo asi 60 procent zvířat narozených v této oblasti. Mocná příroda vše vyřeší
K záchraně se už připravovali ruští záchranáři. Chtěli alespoň část mláďat odvézt lodí. Po týdnu příprav se však konečně ledy hnuly a mladí tuleni začali odplouvat.
podle zdrojů: Lidové noviny, Čeká televize
v Severských listech publikováno
Mezi Kanadou a EU hrozí obchodní spor kvůli tulenímu embargu – 14. 7. 2008
Jatka tuleních mláďat – 28. 3. 2008
Statisíce tuleňů u arktických břehů Ruska – 13. 5. 2001
Průměrná známka: 1,33 • hodnoceno: 3 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552