znak SLSeverské listy

           

 

Norská princezna diktuje módu

Po Grace Kellyové a lady Dianě má módní svět nový idol se šlechtickou korunkou na hlavě: Mette-Marit, osmadvacetiletou mladou ženu s bouřlivou minulostí, která se v srpnu provdala za norského korunního prince Håkona.

K Popelce, které se média ještě nedávno škodolibě posmívala, teď vzhlíží jako k někomu, kdo určuje módní styly. Mette-Marit je vysoká a štíhlá (178 centimetrů a 59 kilogramů) a zdobí ji blond vlasy. „Vnesla sem něco, co tu dlouho nebylo. Její styl působí samozřejmě a až pohádkově romanticky. Je čistý, nevyzývavý, nedbalý a elegantní. Nenechává vůbec nic náhodě, dbá i na sebemenší detaily,“ všiml si Pierre Lucier, který pracuje pro Donatellu Versaceovou.

Čím méně, tím lépe

I vlasy nezapřou jednoduchost – nosí je stejně jako třeba hollywoodská hvězda nejmladší generace Gwyneth Paltrowová: stažené sametovými gumičkami do obyčejného „koňského ohonu“. Účes si nenechává ani tupírovat. Už její svatební šaty byly romanticky prosté a bez výstřelků, vytříbený vkus novopečené norské princezny je ovšem nejlépe patrný v jejím šatníku pro všední den. Princezna dává přednost šatům rafinovaně jednoduchého střihu, obzvlášť si ale libuje ve sportovních džínových či kožených bundách. Nezříká se ani tříčtvrtečních kabátů, kožených kabátů a batůžků ze sametu či hedvábí na víkendovou relaxaci v přírodě. „Poměrně laciné věci dovedně kombinuje se značkovým zbožím,“ upozorňuje Pierre Lucier. Na otázku, v čem spočívá hlavní kouzlo princezny, odpověděla italská novinářka Claudia Stronnchiová, která svět módy sleduje 15 let: „Razí heslo: čím méně, tím lépe. Střízlivý make-up, něžné šperky. Ještě nedávno světu médií dominovala agresivita a výstřelky á la Madonna či Britney Spearsová, Mette-Marit na ni vrátila decentnost a nenucenost.“ Fotograf Bob Smale, ostřílený harcovník světových předváděcích mol, předpovídá: „Její styl z ní udělá jednu z nejčastěji fotografovaných žen. Chcete se vsadit?“

Rozchod s minulostí

Budoucí panovnice čtyř milionů poddaných se s korunním princem Håkonem seznámila na letním rockovém koncertě. Princova známost vyvolala v zemi, kde se královská rodina těší přirozené úctě, řadu diskusí. Bez oddacího listu a dokonce i bez zásnub spolu začali žít a následník trůnu rychle převzal roli nového tatínka malého syna své partnerky Mariuse. Princezna pochází z velice prostých poměrů. Není ničím vyučená a živila se pouze příležitostnými pracemi. Má za sebou bouřlivé mládí, pohybovala se v komunitě ctitelů rapové hudby, kde drogy a volná láska byly na denním pořádku. Otec Mariuse byl dokonce odsouzen za držení drog. Tři dny před svatbou se Mette-Marit od své minulosti distancovala: „Bylo pro mne tehdy důležité, abych překračovala uznávané hranice. Žila jsem výstředně a hodně jsem za to zaplatila.“ Dvojice svou svatební cestou napálila média: oznámila, že na líbánky popluje královskou jachtou do dánské Kodaně. Místo toho se pár vynořil se dvěma osobními strážci v luxusním hotelu v Düsseldorfu. Druhý den ráno odcestoval do Frankfurtu nad Mohanem a odtud do New Yorku, kde královské novomanžele na Madison Avenue objevil dánský fotograf Thomas Nielsson. V New Yorku se zdrželi dva dny a odletěli do Karibiku. Mezitím jejich fotografie obletěly svět a o princezně se začalo hovořit jako o nové královně módy.

Vladimír Plesník, Magazín Práva, 10.11.2001
foto archiv

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 7 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.627 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.126 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.99.209
file v.20230419.185015 • web last uploaded 20231105.233934
2017:287 • 2018:183 • 2019:148 • 2020:70 • 2021:93 • 2022:61 • 2023:37 • 2024:10