V historii minulých sta let se událo mnoho zajímavého ba unikátního. Jednou takovou zajímavostí vážící se na československo-švédské obchodní vztahy je i nepřerušené trvání pobočky zahraniční firmy u nás. Právě v minulém roce to bylo 80 let působení společnosti SKF na našem území.
V roce 1919, pouhých 12 let po zahájení činnosti mateřské společnosti, otevřela švédská firma na výrobu kuličkových ložisek SKF jednu ze svých prvních evropských poboček právě v Československu pod jménem Kuličková ložiska SKF s.r.o. jako prodejní zastoupení. Velmi brzo zahájilo provoz pět přímých filiálek – v Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni a Liberci.
V roce 1922 bylo v Praze umístěno také ústředí pro východoevropské a balkánské státy. Do konce 30. let jméno SKF proniklo prakticky do všech strojírenských oborů. Filiálky byly otevřeny také v Košicích a Bratislavě a účinná síť prodejců pokrývala celé území ČSR. Byl zaveden také prodej ložisek RIV.
V Praze Holešovicích byla postavena nová správní a skladová budova.
Po převzetí závodu firmy Fichtel a Sachs v Černýši-Pernštejně nad Ohří v roce 1928 došlo v roce 1929 ke spojení a založení nové firmy Československá továrna na výrobu kuličkových ložisek SKF a.s., která zaměstnávala přes 600 pracovníků, měla kolem 7500 zákazníků a obrat 32 milionů Kč.
V roce 1938 byla firma nucena se vrátit ke jménu Kuličková ložiska SKF a.s.
Velký rozvoj nastal v poválečných letech, kdy SKF pokrývalo 95 %celé spotřeby valivých ložisek v ČR a dodávalo také řadu jiných výrobků SKF i jiných firem. V roce 1946 byla aktivována zvláštní firma pro prodej ložisek RIV, která také dovážela široké spektrum jiných italských výrobků.
Když v roce 1948 došlo ke znárodnění, obě firmy ve vlastnictví SKF obdržely výjimku (pouze se čtyřmi dalšími) pro vymezenou oblast dovozu. Závod v Černýši-Pernštejně však byl znárodněn a stal se základem budování státní výroby ložisek v Československu. Později byl závod přenesen do Klášterce nad Ohří. Společnost SKF Kuličková ložiska SKF a RIV zajišťovaly až do roku 1989 dovoz ložisek výhradně přes státní podniky zahraničního obchodu.
V letech 1970–1985 byla také spolu s PZO Tuzex provozována prodejna ložisek v Revoluční ulici v Praze. Po roce 1989 bylo změněno jméno firmy na SKF Československo a.s. a později na SKF Ložiska, a.s.
V roce 1993, po rozdělení Československa, vznikla samostatná jednotka SKF na Slovensku – SKF Slovensko s.r.o. A v roce 1997 otevřela firma SKF Ložiska, a.s. svou pobočku v Ostravě.
V průběhu posledních let firma napojuje své zákazníky na přímé dodávky zboží z distribučního centra v Belgii. A v souvislosti s tím byl v roce 1999 uzavřen sklad v pražské pobočce.
Od roku 1997 vychází i česká mutace firemního 40 stránkového časopisu Evolution. Tento časopis vychází 4 x ročně v celkem 16 jazykových mutacích a zákazníkům a zájemcům je k dispozici zdarma.. Ve více než 90 zemích světa má časopis Evolution přes 500 000 stálých čtenářů. Je rozdělen do dvou částí, z nichž první obsahuje reportáže a články o konkrétních uloženích a aplikacích SKF ložisek v praxi, jejich funkci, spolehlivosti a o zkušenostech uživatelů. Druhá část je věnována ryze technickým informacím, novinkám a objevům v oblasti výzkumu, výroby a prodeje a jejich aplikacím.
Firma SKF byla založena v roce 1907 švédským inženýrem Svenem Winquistem. Zakladatel tehdy chtěl uvést na trh dvouřadé kuličkové naklápěcí ložisko, které vynalezl. Firma se rozvíjela velmi rychle a již od roku 1914 byla zastoupena ve 27 zemích. Další převratné vynálezy, jako např. válečkové ložisko vyvinuté v SKF Norma, Canstatt, soudečkové ložisko a metoda tlakového oleje upevnily pozici firmy a napomohly ke stále větší vážnosti. Kvalita valivých ložisek závisí ve velké míře na jakosti hutního materiálu a proto získala SKF v roce 1916 huť Hofors Bruk, aby mohla ovlivňovat potřebnou kvalitu materiálu.
Pavel dobroovský, březen 2000
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 2,00 • hodnoceno: 6 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552