znak SLSeverské listy

           

 

Království (Riget)

Dánsko, Švédsko 1994
(vysílala ČT v roce 2001)Kultovní projekt Larse von Triera o neobyčejné nemocnici, v níž straší duch minulosti.

V dánském a švédském znění s titulky.

Hrají: E.H.Järegard, K.Rolffesová, G.Norbyová, U.Kier

Přehled epizod

1. Nenebeské zástupy

V první části se nám tedy představí nesympatický samolibý švédský doktor Stig Helmer, který byl pověřen vedením oddělení. Z titulu své funkce obviní mladšího kolegu Krogshoje, že svévolně a zbytečně nařídil drahé vyšetření CT pro pacientku – paní Drusse, která trpí záhadnými halucinacemi. V nemocnici probíhá Akce čistý vzduch, která má zlepšit vztahy mezi doktory i profesní přístup. Paní Drusse, obdařená spiritistickými schopnostmi, však cítí, že v nemocnici není něco v pořádku. Slyší hlas malé holčičky volající o pomoc. Totéž slyší i dva mentálně postižení zaměstnanci nemocnice. Stig Helmar je přijímán do elitní lékařské organizace „Lékařská lože“ mezi ostatní bratry včetně primáře Moesgaarda, zatímco Krogshoj se dvoří půvabné kolegyni Judith.

2. Přijď království tvé

„Tam, kde stojí Královská nemocnice, bývaly bažiny…“ říkají úvodní věty seriálu. Teď v moderní budově vládne opravdu čilý ruch. A taky tu trochu straší. Jen některým je dovoleno slyšet tento „tichý pláč nemocnice“. Paní Drusse, starší pacientka nemocnice bez průkazné diagnózy, k nim patří. Patří k nim i malá pacientka Moda, jež díky nepodařené mozkové operaci doktora Hilmera ztratila kontakt s reálným světem. Doktor Krogshoj se naučil v tomto světě žít. V podzemí, kde i bydlí, má zařízený sklad nepotřebných věcí, se kterými čile obchoduje. Sejde se tu s Judith a dozvídá se o jejím těhotenství i o tom, že dítě je památkou na bývalého milence. Kamarádka paní Drusse umírá, ale než přejde na druhý břeh, stihne podat důležité informace o „nemocničním strašidle“. Paní Drusse se rozhodne záhadu vyřešit až do konce.

3. Naslouchejte, a uslyšíte

Paní Drusse konečně naváže přímý kontakt s duchem nebohé Mary. Helmer ji kvůli zvukům, jež neustále slyší, pošle na ušní vyšetření. Uřezaná hlava z patologie, kterou jistý student využil k nejapnému žertu, putuje podivnými cestami až do skladu dr. Krogshoje. Ten zde dále rozvíjí svůj důmyslný „recyklační systém“. Schází se dál i s půvabnou Judith, jejíž těhotenství je stále nápadnější. Nebohý student se bojí odhalení a zároveň z lásky ke starší doktorce se stane pokusným objektem v její spánkové laboratoři. Paní Drusse zaskočí odborníka na ušním vyšetření, když se jim podaří izolovat ze zvukového boxu jistý výkřik. Nebývale rušno je v nemocničním archivu. Všichni se snaží získat kopii nemocniční zprávy Helmerovy operace Mony.

4. Cizí tělo

„Nikdo to ještě neví – ale brána Království se opět otevírá…“ varuje autor tohoto děsivého nemocničního dramatu. Paní Drusse objevuje příčinu smrti nebohé Mary v roce 1919. Lékařská zpráva sice píše o TBC, ale nesrovnalosti poukazují na vraždu nebezpečnými výpary kyseliny. Lékařská lože řeší problém transplantace nádorem postižených jater. Jeden z lékařů se totiž v zájmu vědy nabídne k nebezpečnému experimentu se svým tělem. Zatímco paní Drusse hledá hrob Mary a chce dopřát nebohé dušičce pokoje, doktor Helmer se intenzivně zabývá problematikou „zombií“ – tedy živých mrtvol.

5. Živé mrtvoly

Paní Drusse si je jista, že duše Mary nenajde pokoje, dokud nebude potrestán její vrah. Pak se Mary konečně setká v nebi s milovanou maminkou. Vzorovou nemocnici se chystá navštívit kontrola z ministerstva zdravotnictví. V tu dobu již Helmer prchá se svým černošským pomocníkem na Haiti a zanechá tak inspekci zcela paralyzovaného Moesgaarda. V nemocnici s lehkým srdcem zanechá i svou milenku. Jede si pro jed, který dokáže udělat s lidské bytosti „zombii“. Drusse s pomocí svého syna – nemocničního zřízence a dr. Kroghoje zaříkává ducha Mary. Judith zjištuje, že na jejím těhotenství je cosi podivného. Na radu zjevené holčičky i paní Drusse se plodu zbavuje, dokud je ještě čas…

O seriálu

Lars von Trier (* 1956 Dánsko) patří dnes k nejvýraznějším světovým filmovým režisérům. Je podepsán pod řadou mezinárodních filmových projektů, jmenujme např. snímky Evropa (1991) či Prolomit vlny (1996) a v neposlední řadě i velkolepý a festivalovými cenami ověnčený projekt Království I a II (celková stopáž filmové verze je 278'a 286'), který byl prezentován i jako televizní seriál. Ze snímku Království I z roku 1994 vzniklo pět dílů, které nyní nabízíme divákům filmového klubu a vyznavačům tohoto světového režiséra.

Ironizující „soap opera“, inspirovaná zároveň horrorovými filmy let padesátých, děsivé nemocniční drama, severská varianta Městečka Twin Peaks, paranoidní mystická show, pohybují se na samé hranici, soap opera, gotický román a super-naturalistická komedie v jednom – tak mj. charakterizují kritici tento dnes již kultovní film.

Zavede nás do Královské nemocnice v Copenhagenu, kde, jak se zdá, vládnou zlé síly. Budovu, zřízenou v roce 1910, ovládá „duch minulosti“, bez ohledu na to, že staré zdi byly v roce 1958 nahrazeny moderní nemocnicí na původních základech. Právě tento zlý duch minulosti způsobuje, že pacienti, kteří by mohli být zachráněni, umírají. Mezi doktory vládne pýcha, ignoranství a nenávist, v jejichž jménu dělají stále nesmyslnější chyby. Jen někteří pacienti jsou schopni slyšet volání o pomoc z úst dávno mrtvé nebohé dívky jménem Mary…

Lars von Trier nás zavede do svého nadskutečného světa, jehož některé postavy a charaktery jsou až příliš skutečné. Se smyslem pro sarkasmus a černý humor vykresluje Lars von Trier své nemocniční hrdiny, vedoucího postaršího neurochirurga doktora Moesgaarda, jeho švédského kolegu Stiga G. Helmera či spiritisticky osvícenou pacientku Sigrid Drusse. Seriál byl prodán do řady zemí světa a získal mnohá prestižní ocenění.

převzato ze serveru České televize, březen-duben 2001

v Severských listech publikováno

Související články

Lars von Trier, dánský filmový režisér – 5. 12. 2014
Severské filmy na scénách našich divadel – 5. 2. 2010
Film Můj miláček ráže 6,65 (Dear Wendy)  – Dánsko / Velká Británie, 2005, režie Thomas Vinterberg
Trier: Nemusím žít v Americe, abych o ní točil filmy – 20. 5. 2005
Film Manderlay (Manderlay)  – Dánsko / Švédsko, 2005, režie Lars von Trier
Povane v Aeru severák? – 5. 5. 2005
Lars von Trier natočí Antikrista – 23. 10. 2004
Film Dogville (Dogville)  – USA / Dánsko, 2003, režie Lars von Trier
Film Království II (Riget II)  – Dánsko / Švédsko, 1997, režie Lars von Trier
Film Království (Riget)  – Dánsko / Švédsko, 1994, režie Lars von Trier
Film Mifuna (Mifune sidste sang)  – Dogma, Dánsko / Švédsko, 1999, režie Soren Kragh-Jacobsen
Film Prolomit vlny (Breaking the waves)  – Dánsko / Švédsko / Norsko / Francie / Nizozemí, 1996, režie Lars von Trier
Thomas Vinterberg – 18. 11. 2000
Tucet netuctových filmů ze Skandinávie – 1. 11. 2000
Současná skandinávská kinematografie – 1. 11. 2000
Retrospektiva režiséra Larse von Triera – 23. 10. 2000
Film Tanec v temnotách (Dancer In the Dark)  – Dánsko, režie Lars von Trier
Film Milenci (Lovers)  – Francie, režie Jean-Marco Barr
Film Idioti (Idioterne)  – Dogma, Dánsko, režie Larse von Trier
Lars von Trier, dánský filmový režisér – 1. 11. 1998
Skupina filmových režisérů Dogma 95 – 1. 11. 1998

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.935.872 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.147 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.83.132
file v.20230419.185322 • web last uploaded 20231105.233934
2017:265 • 2018:167 • 2019:169 • 2020:94 • 2021:74 • 2022:50 • 2023:39 • 2024:20