znak SLSeverské listy

           

 

Království II (Riget II)

Dánsko, Švédsko 1997
(vysílala ČT v roce 2002)Pokračování kultovního projektu Larse von Triera o neobyčejné nemocnici, v níž straší duch minulosti.

V dánském a švédském znění s titulky.

Hrají: E. H. Järegard, K. Rolffesová, G. Norbyová, U. Kier a další

Přehled epizod

1. Ricorso

Děj v podstatě plynule navazuje na předchozí část a absurdní poměry v nemocnici zvané Království se vůbec nemění. Neurochirurg Stig Holmer se v rozjařené náladě navrací z Haiti, aby posléze čelil znovu obžalobě ze zanedbání lékařské péče při operaci malé Mony. I jeho malý travičský pokus na mladšího kolegu Krogshoje dopadá fiaskem. Ten má starosti o svou přítelkyni Judith, která odmítá spatřit svého novorozence s vrozenými deformacemi a upadá do těžké deprese. Paní Drusseové zřejmě není souzeno odejít z nemocnice. V den propuštění ji nešťastná náhoda zavede zpět. Zdá se, že její dílo zde ještě není dokončeno. Profesor Bondo s implantovaným nádorem se za zvuku studentské hymny loučí se svými žáky, zatímco šéf oddělení Moesgaard nutně dochází k závěru, že potřebuje psychiatrickou pomoc!

2. Tažní ptáci

Zdá se, že paní Drusseová, jedna z mála, kteří vědí, co postihlo Království, nepřežije nešťastnou nehodu. Její duše se však navrací zpět, protože má v „Království“ své poslání. Zato doktor Krogshoj se po Helmerově účinném zásahu jeví jako mrtvý. Stačilo by však podat domnělé mrtvole protijed a obživne. V márnici však leží již někdo jiný. Helmera vyslýchá policie, zatímco v podzemí provádí jeden z pacientů psychiatrie své terapeutické skupiny…

3. Gargantua

Primář neurochirurgie dále navštěvuje terapeutické seance jednoho z pacientů. Dítě Judith roste takovým tempem, že ho jednoho dne neunesou vlastní kosti. Když k synovi přijde muž jménem Aage, slibuje, že situaci vyřeší. Helmer se snaží v poslední chvíli vyrvat domnělou mrtvolu kolegy Krogshoje v rakvi z plamenů. Co se nepodaří jemu, zvládne muž, který má právě službu ve spalovně…

4. Lehcí jako vzduch, těžcí jako olovo

Stig stále jezdí na vozíku poté, co je postřelen svou bývalou přítelkyní. Jednoho dne se ocitá tváří v tvář oživlému doktorovi Krogshojovi – ovšem na poněkud kompromitujícím místě s alarmem, který zaznamená každý jejich rychlejší pohyb. Konfrontace se tedy nekoná. Dítě Judith stále roste, protože v sobě nese nedobrovolně zlo a chce tím na sebe upozornit. Judith však poznává i jeho dobrou stránku a stále více si chlapce zamilovává. Paní Drusseová pomocí hypnózy posílá svého syna na průzkum do „samých základů nemocnice“ . Ten však celou akci v rozhodujícím momentě „zmotá“. Nedozví se tedy nic nového. Dva postižení mladí lidé v podzemí stále poslouchají ony nekonečné zvuky, které prostupují celou nemocnicí, aniž by je většina lidí byla schopna slyšet.

5. De Profundis

Dítě Judith, obrovský přerostlý „Bratříček“, prosí svou matku, aby ho zbavila trápení a pomohla mu zemřít. Mezitím paní Drusseová uskuteční přelet nad nemocnicí, kde jsou prazvláštní vzduchové koridory. Postižená Mona dá svému okolí pomocí skládacích kostek najevo, že něco důležitého ví. I Rigmor dále vydírá Helmera, protože má v ruce ten správný papír a dokonce ho donutí ke svatbě. Primář stále nemůže zapadnout do samozvané terapeutické skupiny. Paní Drusseová konečně objeví zajímavou věc: někdo z této nemocnice záměrně volá démona!

6. Pandemonium

Neúnavná paní Drusseová zjišťuje, že někdo z oddělení patří nutně do tábora zla a přivolává do nemocnice démony. Ředitel nemocnice se marně domáhá na chodbě své autority u personálu, kolem něj se dějí vskutku podivné věci. Doktor Krogshoj je stále jako proměněný. Naznačuje Helmerovi, že Mona něco ví. Helmer se rozhodne Monu odstranit. Judith ještě před rozloučením stihne pokřtít svého „bratříčka“ – Frederika. Paní Drusseová konečně pochopí, kdo je původcem zla, zatímco na ulicích se v rámci sázky odehrává studentská jízda smrti – tj. jízda sanitkou se zavázanýma očima. Když při cvičném poplachu nikdo nezapne v nemocnici záložní systém proudu, zkáza se zdá být dokonána.

O druhé části seriálu

Lars von Trier (* 1956 Dánsko) patří dnes k nejvýraznějším světovým filmovým režisérům. Je podepsán pod řadou mezinárodních filmových projektů, jmenujme např. snímky Evropa (1991) či Prolomit vlny (1996) a v neposlední řadě i velkolepý a festivalovými cenami ověnčený projekt Království I a II (celková stopáž filmové verze je 278'a 286'), který byl prezentován i jako televizní seriál. Ze snímku Království I z roku 1994 vznik

Ironizující „soap opera“, inspirovaná zároveň horrorovými filmy let padesátých, děsivé nemocniční drama, severská varianta Městečka Twin Peaks, paranoidní mystická show, pohybují se na samé hranici, soap opera, gotický román a super-naturalistická komedie v jednom – tak mj. charakterizují kritici tento dnes již kultovní film.

Projekt Království II natočil režisér Lars von Trier krátce po evropském úspěchu jeho velkofilmu Prolomit vlny (1996) a tři roky od vzniku první části – v roce 1997. Slavnostně jej představil na benátském filmovém festivalu. Tak jako u prvního snímku, získal si i tímto 286 minut dlouhým filmem, který nesnese žádné žánrové škatulkování, především své domácí publikum. Kultovní příznivce má ovšem tento originální režisér, stojící zanedlouho u zrodu projektu Dogma, na celém světě. Království II je taktéž prezentováno v rozstříhané televizní verzi v podobě čtyřdílné či šestidílné (tu uvádí i ČT).

převzato ze serveru České televize, únor-březen 2002

v Severských listech publikováno

Související články

Lars von Trier, dánský filmový režisér – 5. 12. 2014
Severské filmy na scénách našich divadel – 5. 2. 2010
Film Můj miláček ráže 6,65 (Dear Wendy)  – Dánsko / Velká Británie, 2005, režie Thomas Vinterberg
Trier: Nemusím žít v Americe, abych o ní točil filmy – 20. 5. 2005
Film Manderlay (Manderlay)  – Dánsko / Švédsko, 2005, režie Lars von Trier
Povane v Aeru severák? – 5. 5. 2005
Lars von Trier natočí Antikrista – 23. 10. 2004
Film Dogville (Dogville)  – USA / Dánsko, 2003, režie Lars von Trier
Film Království II (Riget II)  – Dánsko / Švédsko, 1997, režie Lars von Trier
Film Království (Riget)  – Dánsko / Švédsko, 1994, režie Lars von Trier
Film Prolomit vlny (Breaking the waves)  – Dánsko / Švédsko / Norsko / Francie / Nizozemí, 1996, režie Lars von Trier
Thomas Vinterberg – 18. 11. 2000
Film Mifuna (Mifune sidste sang)  – Dogma, Dánsko / Švédsko, 1999, režie Soren Kragh-Jacobsen
Současná skandinávská kinematografie – 1. 11. 2000
Tucet netuctových filmů ze Skandinávie – 1. 11. 2000
Retrospektiva režiséra Larse von Triera – 23. 10. 2000
Film Tanec v temnotách (Dancer In the Dark)  – Dánsko, režie Lars von Trier
Film Milenci (Lovers)  – Francie, režie Jean-Marco Barr
Lars von Trier, dánský filmový režisér – 1. 11. 1998
Skupina filmových režisérů Dogma 95 – 1. 11. 1998
Film Idioti (Idioterne)  – Dogma, Dánsko, režie Larse von Trier

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.935.894 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.130 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.83.132
file v.20230419.185322 • web last uploaded 20231105.233934
2017:260 • 2018:149 • 2019:112 • 2020:64 • 2021:88 • 2022:53 • 2023:41 • 2024:22