Jamie Bell hraje hlavní roli –
pacifistu a milovníka
zbraní Dicka,
foto: SPI
Dánsko/VB 2005
Režie: Thomas Vinterberg,
scénář: Lars von Trier,
hrají: Jamie
Bell, Chris Owen, Michael Angarano, Bill Pullman a další.
Ačkoliv originální název nového dánsko-britského filmu zní Dear Wendy, nevypovídá o lásce k půvabné dívce, ale ke střelným zbraním. Dánský režisér Thomas Vinterberg, jenž se proslavil filmem Rodinná oslava, za který získal Cenu poroty v Cannes, ho natočil podle scénáře svého krajana Larse von Triera, populárního tvůrce například filmů Prolomit vlny, Tanec v temnotách, Idioti nebo Dogville.
Trier je sice z těch dvou slavnější, ale oba společně založili před deseti lety proslulý manifest Dogma 95, jehož vyznavači nesmějí ve filmech – zjednodušeně řečeno – využívat prakticky žádné technické vymoženosti.
Když hlavní postava, puberťák Dick, píše na počátku filmu dopis jisté Wendy, mohou se diváci chvíli domnívat, že jde o dívku. Záhy však zjistí, že adresátkou milostného dopisu je pistole. Dick žije v chudém hornickém městečku na americkém Středozápadě, ale svůj život rozhodně nehodlá marnit na šachtě, nýbrž mnohem příjemnějšími a v jeho představách ušlechtilejšími způsoby.
K těm patří i to, že kolem sebe shromáždil skupinu podobných mladých outsiderů. Říkají si Dandies a jsou vášnivými vyznavači pacifismu. Navzdory tomu chodí střílet do opuštěných dolů a jsou velkými milovníky zbraní, těch střelných zvlášť. V pevném přesvědčení, že by doopravdy nikdy na nikoho nevystřelili, si své zbraně hýčkají, dávají jim jména, milují je víc než holky. Strojí se do historických kostýmů, o palebných zbraních si čtou, vzdělávají se v tajích střeleckého umění. Jenže jak známo každá pistole, která vstoupí do hry (lhostejno zda na jevišti nebo na plátně), nakonec vystřelit musí.
Scénář Larse von Triera do značné míry souvisí s jeho rozpracovanou tzv. protiamerickou sérií filmů Dogville, Manderlay a připravovaného Washingtonu. Pro Vinterbergův film napsal docela jednoduchou, autenticky působící moralitu z amerického prostředí o tom, že hrát si se zbraněmi je nebezpečné a může to vést k nesmyslně krvavé řeži i tam, kde na počátku byl proklamován ryzí odpor k násilí.
Vinterberg, který byl hostem letošního karlovarského festivalu, se ovšem nařčení z antiamerikanismu brání: „Nechtěl jsem na nikoho ukazovat prstem. Nicméně z uvedení filmu v americké distribuci trochu obavy mám, protože cítím, že by tam tak mohl být vnímán,“ řekl v rozhovoru pro Právo.
Buď jak buď, o tom, že Trier a Vinterberg jsou si v tvorbě blízcí, svědčí i realizace filmu Můj miláček ráže 6,65. Vinterbergova režie důsledně vychází ze scénáře, své herce navíc režíroval podobně jako Trier v Dogville a Manderlay v téměř divadelních kulisách. I když na rozdíl od Triera točil v reálném prostředí, děj se odehrává prakticky celý na dost odpudivém, jen stroze do částí rozděleném náměstí a ve staré tovární hale. Síla filmu je tedy víc ve scénáři než v režijní nápaditosti, která bohužel postrádá větší osobitost.
Velkou předností filmu jsou zato herecké výkony. Především Jamie Bell, který od časů, kdy hrál Billyho Elliota, vyrostl a ještě herecky vyzrál, podává jako naivní puberťák Dick přesvědčivý a naprosto autenticky působící výkon. Stejně tak jeho parťáci, které hrají Mark Weber, Chris Owen a další, působí velmi věrohodně a Bill Pullman v roli šerifa jim to rozhodně nekazí.
Věra Míšková, Právo, www.pravo.cz, www.novinky.cz, 6. října 2005
v Severských listech publikováno
Film Za tím vším je láska (It's All About Love) – Dánsko / USA / Japonsko / Švédsko, 2003, režie Thomas Vinterberg
Film Můj miláček ráže 6,65 (Dear Wendy) – Dánsko / Velká Británie, 2005, režie Thomas Vinterberg
Povane v Aeru severák? – 5. 5. 2005
Thomas Vinterberg – 18. 11. 2000
Skupina filmových režisérů Dogma 95 – 1. 11. 1998
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 3 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552