znak SLSeverské listy

           

 

Dánský premiér poprvé navštívil naší republiku


Poul Nyrup Rasmussen

Předseda vlády Dánského království Poul Nyrup Rasmussen navštívil 23. a 24. srpna 2001 Českou republiku. Dánský premiér tak oficiálně přijel do Česka vůbec poprvé. Se svým českým protějškem Milošem Zemanem jednal o ekonomické spolupráci, možnostech rozšíření investičních záměru v Česku či dánských zkušenostech se členstvím v Evropské unii. Společně s ministrem zahraničí Janem Kavanem povede Rasmussen 23. srpna přednášku o budoucnosti Evropské unie. Do programu dánského premiéra bylo zahrnuto také setkání s prezidentem Václavem Havlem, místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou, předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou a s pražským primátorem Janem Kaslem.

Dánský premiér Poul Nyrup Rasmussen vyslovil předpoklad, že Česká republika bude mezi zeměmi, s nimiž Evropská unie dokončí přístupová jednání za dánského předsednictví ve druhé polovině příštího roku. Po setkání s ministrem zahraničí Janem Kavanem při veřejném vystoupení zároveň opakovaně ocenil pokrok, kterého Praha při jednání s unií v posledních měsících dosáhla.

Ministr Kavan ocenil, že Kodaň nežádá, například na rozdíl od Německa nebo Rakouska, žádná omezení pro pohyb českých pracovních sil po přistoupení Prahy k EU.

Předseda vlády Dánského království dnes na úvod vůbec první oficiální návštěvy dánského premiéra v Česku zdůraznil zájem své země o úspěšné začlenění republiky do unie. Dodal, že obě země toho mají „hodně společného, jsou relativně malé… , závisí na vnějším světě“.

Premiéři Zeman a Rassmussen jednali i o budoucí podobě NATO, jehož je Dánsko zakládajícím členem. Dánský premiér zdůraznil zájem své země na rozšíření aliance při summitu NATO, který se uskuteční na podzim 2002 v Praze. Podle něj by aliance měla příští rok přijmout „alespoň“ Slovensko, Slovinsko, tři pobaltské státy a Kypr.

Oba premiéři po setkání konstatovali, že vzájemné česko-dánské vztahy jsou naprosto bezkonfliktní, posílit by se však podle nich měla vzájemná ekonomická spolupráce. Přímé zahraniční investice Dánska v Česku činily loni necelé dvě miliardy našich korun, k dánským investorům v ČR patří například výrobce stavebnic pro děti LEGO nebo telekomunikační firma TeleDanmark.

Zeman považuje za přínosné i dánskou zkušenost se sociálním státem, zmínil i společné historické kořeny obou zemí. Na přelomu 12. a 13. století se totiž dánský král Valdemar II. Vítězný oženil s Přemyslovnou Markétou, v Dánsku známou jako královna Dagmar.

Zkušenosti Dánska s referendy a členstvím v Evropské unii byly hlavním tématem schůzky prezidenta Václava Havla s předsedou vlády Rasmussenem. Prezident se během setkání na Pražském hradě zajímal o argumentaci dánských politiku při referendech. Havel podle mluvčího Ladislava Špačka uvedl, že Češi budou ve složitější situaci. Dánské zkušenosti s členstvím v EU jsou podle Špačka o to cennější, že právě tato země bude ve druhé polovině roku 2002 evropské patnáctce předsedat. Havel s dánským předsedou vlády mluvil rovněž o časovém harmonogramu rozšiřování Evropské unie a chystaném summitu Severoatlantické aliance, který se příští rok uskuteční v Praže.

Podle ČRo (Radio Praha), 26. srpna 2001

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.907.432 • onln: 11 • robot ostatni • php: 0.079 sec. • www.severskelisty.cz • 3.238.180.174
file v.20230419.185846 • web last uploaded 20231105.233934
2017:166 • 2018:98 • 2019:81 • 2020:33 • 2021:46 • 2022:73 • 2023:20