Český ministr obrany Vladimír Vetchý zahájil v neděli 16. dubna třídenní oficiální návštěvu Švédska. Ačkoliv hlavními body jeho programu byly pondělní prohlídka armádní letecké základny s letouny Jas-39 Gripen a úterní jednání s jeho švédským resortním protějškem Bjornem von Sydowem, odmítal ministr Vetchý spojovat svou cestu s vypsáním výběrového řízení na nadzvukové letouny pro českou armádu, o kterém by měla v brzké době rozhodnout vláda. Hlavním tématem návštěvy byla podle něj česko-švédská vzájemná spolupráce. „Návštěva Švédska, během níž bude podepsána i dohoda o ochraně utajovaných skutečnosti, byla plánována od loňského roku,“ zdůraznil ministr Vetchý na počátku návštěvy.
Švédové využili Vetchého návštěvy k masivnímu lobbingu. „O Gripenech se mi zdát nebude, jsme na takové věci zvyklí,“ řekl LN ministr Vetchý po návštěvě letecké základny. Švédové mu s Gripeny předvedli starty, přistání, přelety i akrobacii. Vetchý viděl i veškerou možnou výzbroj, cvičné simulátory i letové řídicí středisko.
Pokud se česká vláda vysloví pro vyhlášení výběrového řízení na nadzvukové letouny západní výroby, půjde o největší zakázku v dějinách českého vojenského letectva. Kromě BAe/SAAB s letouny Jas-39 Gripen mají o ni zájem i americké společnosti McDonnell-Douglas/Boeing s letouny F/A-18 a Lockheed Martin se stroji F-16. Nezávaznou nabídku podaly loni na podzim i francouzský výrobce Dassault Aviation s letounem Mirage 2000-5 a německá DASA s Eurofighterem. Nutno však přiznat, že se výrobce Gripenů zatím trefuje do požadavků Zemanovy sociálnědemokratické vlády až překvapivě přesně. Nabízí například nejrozsáhlejší průmyslovou spolupráci i nejvyšší přímé investice. Jako jedinému ze čtveřice konkurentů se mu podařilo s českou vládou podepsat memorandum o spolupráci.
Český ministr obrany Vladimír Vetchý na závěr třídenní oficiální návštěvy Švédska podepsal se svým švédským rezortním protějškem Bjornem von Sydowem dohodu o ochraně utajovaných skutečností ve vojenské oblasti. „Tato smlouva umožní kromě jiného zesílení spolupráce obou zemí v obranném průmyslu,“ řekl na tiskové konferenci Vetchý. Vetchý uvedl, že další spolupráce českého a švédského obranného průmyslu by se mohla týkat například radaru nebo munice.
Podle internetového zpravodajství Radio Praha, 20. dubna 2000
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552