státy v NATO a EU
státy pouze v EU
státy pouze v NATO
stav 2016, zdroj Wikipedia
Kdyby chtělo Finsko vstoupit do Severoatlantické aliance, uspořádalo by nejdříve referendum. Jak dnes řekla ministryně obrany Anneli Tainová agentuře Reuters v Helsinkách, "členství v NATO by bylo stejně závažnou celonárodní otázkou, jako bylo členství v Evropské unii, a pokud by taková doba nastala, uvažovalo by se o veřejném hlasování".
Podle ministryně však vláda na vstup do NATO nepomýšlí, protože Finsku zcela vyhovuje politika nezúčastněnosti provázená stále těsnější spoluprací s NATO v programu Partnerství pro mír.
"Naším cílem je zlepšit spolupráci s partnery v tomto programu a naše armáda o to trvale usiluje," zdůraznila Tainová. Někteří finští politici a vojenští analytici uvádějí, že Finsko se potichu připravuje na členství v NATO, avšak nechce své záměry zveřejnit, protože se obává mohutného východního souseda Ruska.
Rusko je znepokojeno už tím, že se příští rok připojí k 16členné západní alianci Česká republika, Maďarsko a Polsko, a varovalo Západ před jakýmkoli dalším rozšiřováním NATO. Finsko, které ve 40.letech svedlo se Sovětským svazem dvě války, považovalo svého východního souseda vždycky za hrozbu, i když v době studené války byly vztahy mezi oběma zeměmi relativně dobré.
Tainová řekla, že od zapojení Finska do Partnerství pro mír před čtyřmi roky finská armáda postupně měnila své velitelské struktury a komunikační systémy tak, aby byly kompatibilní s NATO. Prohlásila také, že Finsko zintenzívní svou účast v projektech pod patronací aliance v rámci Partnerství pro mír.
Finsko se bude napříště aktivněji podílet na cvičeních, jejichž účelem je zvládání krizí. Podle průzkumů však většina Finů členství v NATO odmítá. Diplomaté v Helsinkách uvádějí, že nynější status quo vyhovuje každému, včetně Severoatlantické aliance, která nechce dráždit Rusko. I když Finsko určitě v blízké budoucnosti do NATO nevstoupí, jeho armáda bude brzy plně kompatibilní s aliancí, citovala agentura Reuters jednoho diplomata.
Finsko se stalo členem Evropské unie na začátku roku 1995. V předcházejícím referendu se pro vstup vyslovilo 57 procent a proti 43 procent občanů.
čtk, 20. května 1998
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552