znak SLSeverské listy

           

 

Laponská divočina léčí

Představte si zcela nový lék, drogu, která by vás aktivizovala a ozdravila, ulevila od stresu, zvedla náladu, která snižuje riziko rakoviny, srdečních onemocnění nebo cukrovky – a zároveň produkuje čistou vodu a čerstvý vzduch.  Kdyby takový zázračný lék existoval, určitě by vyhrál Nobelovu cenu.

Národní parky a další cíle ve finské severské divočině mohou být pozoruhodným a nenákladným způsobem, jak zabránit zdravotním problémům. V současné době máme spoustu informací o jejím dopadu na zdraví a množství zahraničních i tuzemských studií o kladném vlivu přírody na zdraví a duševní pohodu. Máme příklady, že pobyt a sport v pusté krajině zlepšuje fyzické a duševní zdraví. Za to vše může aktivní vliv přírody.

Pozn. redakce: Národní parky ve Finsku mají trochu jiný význam, než u nás. Je to finské „národní stříbro“ a jsou vyhlašovány především proto, aby měli lidé přístup do přírody, její ochrana je až na druhém místě. Pro národní parky existují přísná pravidla, nejen pro návštěvníky, ale například i co se týče komerčních činností, stavby stálých či rekreačních obydlí apod.


foto: fly4free.com

Proto jsou na severu vyhlašovány i tzv. divočiny (angl: wilderness, fin: erämaa), kde se některá pravidla aplikují poněkud mírněji. Vyhlášení národního parku nebo divočiny má za následek uvolnění státních peněz pro jejich údržbu a výstavbu stezek, turistických zařízení, tábořišť, a v neposlední řadě i volně přístupných srubů, tzv. autiotup. V laponských divočinách však bývá těchto zařízení pomálu, ani cesty tam moc nejsou. Jejich návštěva a turistika v nich vyžaduje trochu odvážnějšího ducha, dobrou mapu, perfektní orientaci v přírodě, schopnost přežít v divočině a v neposlední řadě i psychickou odolnost. Finové často putují divočinou osamoceně a spoléhají se sami na sebe.

V roce 2013 finský Metsähallitus (správa lesů, která má na starosti finské národní parky a divočiny) a Deaconess Institute z Oulu zveřejnily výsledky největšího průzkumu zkušeností návštěvníků národních parků. Zjišťovalo se, jak se v přírodě cítili, jaké měly jejich toulky přírodou vliv na psychickou, sociální i fyzické pohodu. Průzkum zahrnoval tři národní parky: z jižního Finska, z východního Finska, a z největšího národní parku Kevo v nejsevernější části Laponska. Zpracovalo se 2052 odpovědí, z nichž byl největší podíl návštěvníků Keva.

Hlavní úloha správy národních parků se tak týká vytváření zdravých a dobrých životních podmínek, potažmo zlepšit zdraví lidí a jejich pohodu, a povzbudit je, aby se šli toulat do divočiny.

Výlet do národního parku odbourává stres


foto: travellapland.com

V roce 2015 navštívilo všechny finské národní parky asi 2,3 milionu lidí, všechny cíle v přírodě spravované Metsähallitusem bylo navštíveno asi 5,6 milionkrát. Jeden výlet do národního parku zahrnoval v průměru patnáctikilometrový trek, tato vzdálenost se prudce zvyšuje. Na základě těchto čísel se dá odhadnout, že lidé ve finských národních parcích nachodí 34 milionů kilometrů ročně, to je 850 krát kolem zeměkoule! (pozn. red.: tato čísla jsou však trochu zavádějící, nezahrnují další cíle ve finské přírodě, podle našeho skromného odhadu je třeba je mnohonásobně navýšit; o to ale v tomto článku nejde) Z průzkumu dále vyplývá, že výprava do národního parku zvedne náladu a zmírňuje stres. Návštěva parku dodává lidem klid, klid, štěstí, vitalitu a pocit bezpečí, stejně jako snižuje melancholii. Stejné výsledky se dají dočíst v dalších současných studiích o účincích přírody na duševní pohodu. Důležité je, že vlivy, které zlepšují psychickou pohodu, také vydrží nejdéle.

Zdraví pro celou rodinu – příroda je nejlepší místo pro hraní


foto: vastavalo.fi

Dospělí zjistili, že toulkami v přírodě poskytují svým dětem stimulaci a rozvoj. Děti trávící čas v přírodě nacházejí radost z pohybu. Získají pozitivní zkušenost třeba tím, že se naučí novým dovednostem. Je věcí rodičů vyhodnotit dětský zájem a během exkurze do národního parku jej zvýšit. Toulky v divočině mají pozitivní vliv na dětskou fantazii, kreativitu a vnímání – děti získají více sebevědomí a odvahy a neboj se aktivity venku. Na základě těchto výsledků se zdá, že dospělí preferují v životě svého dítěte spíše venkovní aktivity, než pobyt doma.

Veřejné zdraví v hodnotě milionů eur

Návštěva národních parků a dalších cílů přírody či divočiny je pozoruhodným a levným způsobem, jak předcházet zdravotním problémům. Finští turisté oceňují zdravotních dopady, které získali v národních parcích, v průměru na 208 eur (medián 100 eur). V průměru je to hodnota 230 milionů eur za všechny návštěvníky národních parků. Prospěšnost vlivu na zdraví a životní pohodu turistů je silně ovlivněna dobou strávenou v parcích a počtu ušlých kilometrů. Pobyt v divočině je stejná, efektivní a většinou bez zdravotní pobyt pro každého. Pobyt a trávení času v přírodě je nejlevnější způsob, jak předcházet zdravotním problémům.

Energie z laponské divočiny

Turistická oblast Inari – Saariselka se nachází daleko na severu Finska, v blízkosti Severního ledového oceánu. Tam je příroda vždy nablízku, tam jsou mimořádně dobré příležitosti, jak dělat kratší výlety či několikadenní výpravy do nejúžasnějších finských národních parků.

Nejoblíbenější národní parky se nacházejí přímo u turistických center, častokrát v docházkové vzdálenosti. V roce 2015 navštívil Laponsko a jeho národní parky či divočiny necelý milion návštěvníků. Správa národních parků spolupracuje s turistickými centry, vzájemně se podporují a významně podporují zdraví a pohodu místních obyvatel i turistů. Výhody „Nobelova vítězného zázračného léku“ jsme si představovali již dříve. Ale teprve tady, ve finských národních parcích, jej objevujeme. Výpravy do národních parků jsou pro každého – bez ohledu na věk.

Text Joel Erkkonen (Metsähallitus), překlad a redakční úprava Michael Stanovský

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,43   hodnoceno: 7 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.

Zobrazeny 3 diskusní příspěvky.


jméno: Ivan  (autor příspěvku zadal svůj e-mail)

[13.11.2016 – 22:23]

Nádherné fotografie

Škoda, že krásné fotografie v tomto podnětném článku nemohou být ve větší nebo původní větší velikosti.jméno: Michael Stanovský, šéfredaktor  (autor příspěvku zadal svůj e-mail)

[21.11.2016 – 20:59]

Re: Nádherné fotografie

Severské listy nejsou server fotografií, takže fotky máme v rozlišení maximálně 1024px na šířku, musíte na fotku článku kliknout pro zvětšení. Na obrazovku to stačí, když na zvětšenou fotku kliknete pravým myšítkem a dáte "uložit", dostanete jí na disk v tomto rozlišení. Pokud si jí vytisknete v rozlišení 150 dpi, vytiskne se vám na velikost skoro A5, sice ne ve špičkové kvalitě, ale na většině domácích inkoustovek dostanete výsledek dobrý.
Bohužel dříve jsme ukládali fotky v rozměrech menších a mnohdy degradované kvalitě. To bylo z důvodu dlouhého načítání na internetu s malou rychlostí. Dnes je rychlost větší, tak umisťujeme fotky větší.jméno: Honza

[4.10.2016 – 01:41]

Nemohu si pomoci...

Jak objevné!!! Trochu to připomíná komunistickou agitku z let šedesátých.Zobrazeny 3 diskusní příspěvky.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.922.267 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.107 sec. • www.severskelisty.cz • 44.201.97.224
file v.20230419.185438 • web last uploaded 20231105.233934
2017:339 • 2018:194 • 2019:180 • 2020:68 • 2021:98 • 2022:95 • 2023:42 • 2024:9