Finsko, a potažmo i celá Skandinávie, je pokryta jezery, jezírky, mokřady, bažinami či vodou v nejrůznější formě. Možná to bude jednou docela zajímavý zdroj alternativní energie.
V prosinci vyšel na internetových stránkách 3pol.cz zajímavý článek o výzkumech prováděných na katedře environmentální energetiky v holandském Wageningenu. Objevili totiž netradičního zdroje čisté energie atraktivní svou snadnou dostupností. Na scénu přicházejí mikrobiální palivové články (Plant‑Microbial Fuel Cell, PMFC). Technologie PMFC generuje elektrickou energii na principu přirozených přírodních procesů, které probíhají na povrchu kořenů zanořených rostlin v kontaktu s půdními bakteriemi.
Mikrobiální palivové články získávají elektrickou energii z půdy v průběhu růstu rostlin. Při něm v důsledku procesu fotosyntézy dochází k produkci organického materiálu. Jeho nadbytek pak rostliny vylučují kořenovým systémem zpět do půdy (jedná se až o 70 % syntetizovaných látek). Na ten se s chutí vrhnou půdní bakterie, které se postarají o jeho rozklad. Vzniklá rezidua jsou klíčová pro zisk elektrického potenciálu – při rozkladu se z nich totiž uvolňují rozpadem chemických vazeb elektrony. Pokud do blízkosti kořenového vlášení a bakterií instalujeme elektrody, můžeme získat napětí, generující elektrický proud.
Výkon, získaný touto cestou, představuje přibližně 0,4 wattů z jednoho čtverečného metru rostoucí mokřadní vegetace. Výkon lze zvýšit intenzivnější činností bakterií například při biodegradaci, tj. při rozkladu již nakupené rostlinné hmoty při tlení listů. Fermentační bakterie pak dokáží u vzrostlého porostu zvýšit výkon na 3,2 wattů.
Z energetického hlediska začíná být tato technologie zajímavá při větší rozloze. Představa, že 100 m² jinak obtížně využitelné zarostlé mokřiny dokáže vygenerovat až 2800 kWh za rok, zní lákavě. S touto energií je již možné zásobovat elektřinou celý dům. A uvážíme‑li množství nejrůznějších typů bažin a mokřadů v deltách velkých řek nebo na pobřeží, lze o této nové technologii hovořit jako o slibné. Kromě nativní vegetace můžeme tento postup aplikovat i na jiná, na vegetaci bohatá zavodněná území, například na rýžová pole.
Výhodou technologie PMFC je oproti jiným způsobům získávání elektrické energie šetrnost vůči životnímu prostředí. Jde o příklad snahy o udržitelný přístup k získávání elektrické energie, který by byl vhodný zejména v rozvojových oblastech.
zdroj: Radomír Dohnal, 3pol Magazín, 20. prosince 2012
v Severských listech publikováno
Elektrický potenciál bažin – 23. 12. 2012
Mokřady či vetlendy ? je to to, oč tu běží? – 29. 4. 2012, 22. 2. 2015
Do finských bažin – 10. 3. 2006
Ne všechno lze přeložit: RAHKASARATURVE – 1. 9. 2005
Nejlevnější čistírna odpadních vod ve Finsku – 1. 5. 1999
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552