zrašelinělé jezer neva (fin.)
suchopýr pochvatý (fin. tupasvilla,
Eriophorum vaginatum)
foto: edu.taivalkoski.fi
Finsko je nejen jedna z nejjezernatějších zemí, ale i nejbažinatější zemí na světě: přibližně třetinu jeho plochy pokrývají bažiny. To je velké procento, i přesto, že polovina z nich je odvodňována pro potřeby lesního hospodářství. Z těch zbývajících je 173 chráněno jako maloplošné rezervace a mnohé další jsou součástí národních parků.
Bažiny jsou náročným cílem výletů, chůze po měkkém povrchu je obtížnější než po pevné cestě a také vyhýbání se drobným jezírkům vyžaduje jistou zkušenost. Na druhé straně chůze po měkkém povrchu je šetrná pro klouby.
Každá sebemenší plocha rašelinné bažiny je charakterizována zvláštní vůní i jinými vlastnostmi, s jakými se jinde nesetkáme: svérázná avifauna, skladba motýlích druhů i rostlinstvo jsou mimořádně bohaté. Běžně se zde setkáme s druhy, které jsou jinde v Evropě velmi vzácné: rosnatkou okrouhlolistou (fin. pyöreälehtikihokki, Drossera rotundifolia), vachtou trojlistou (fin. raate, Menyanthes trifoliata), suchopýrem pochvatým (fin. tupasvilla, Eriophorum vaginatum) i mnoha druhy ostřic.
Velké plochy zrašelinělých jezer (finsky neva), pokryté travní vegetací, mají navíc ještě jednu vlastnost, která poskytuje nevšední zážitek: pohlcují zvuk. Usedneme-li v blízkosti takové plochy a soustředíme-li se, můžeme vnímat mimořádně hluboké ticho.
V národních parcích je chůze bažinami obvykle povolena pouze po dřevěných chodníčcích, někde je možné si objednat i školeného průvodce.
Václav Chvátal 10. března 2006
autor je přírodovědec a lingvista
v Severských listech publikováno
Elektrický potenciál bažin – 23. 12. 2012
Mokřady či vetlendy ? je to to, oč tu běží? – 29. 4. 2012, 22. 2. 2015
Do finských bažin – 10. 3. 2006
Ne všechno lze přeložit: RAHKASARATURVE – 1. 9. 2005
Nejlevnější čistírna odpadních vod ve Finsku – 1. 5. 1999
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552