lomikámen vstřícnolistý
(Saxifraga oppositifolia)
špicberský mák (Papaver
dahlianum)
Vážení pěstitelé – znáte svoje rostliny? Myslím tím, znáte jejich domovinu? Obdivujeme jejich houževnatost v různých horách, ale víme, že rostou i na dalekém severu až na 80º severní šířky? Konkrétně na Špicberkách. Tyto zaledněné ostrovy mají na všech turistických prospektech uveden lomikámen vstřícnolistý (Saxifraga oppositifolia).
Abych se lépe seznámil s květenou Špicberk, učinil jsem dva kroky. Za prvé jsem je na podzim roku 1995 navštívil. Za druhé jsem si u Norsk Polarinstitutt koupil vegetační mapu – Vegetasjonregioner – Svalbard og Jan Mayen.
Vegetační podmínky jsou v Arktidě všeobecně rozdělené na tři pásma – Low, Mid a High – tedy nízká, střední a vysoká Arktida. Na Špicberkách se vyskytuje pásmo střední a vysoké Arktidy, přičemž jsou tato pásma rozdělená ještě do dvou podpásem. Každé pásmo má svoji charakteristickou rostlinu. Jedná se o čtyři rostliny: Cassiope tetragona, známá dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala), vrbička (Salix polaris) a špicberský mák (Papaver dahlianum).
Vegetační mapa uvádí úplný soupis všech vyskytujících se rostlin po jednotlivých pásmech. Z mnoha bych uvedl několik, které jsou známé: lipnice alpinská, dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala), huseník alpinský (Arabis alpina),vrba bylinná (Salix herbacea) a bříza trpasličí (Betula nana).
Jaká byla moje vlastní zkušenost? V době mé návštěvy – září a říjen 1995 – bylo ještě málo sněhu a z trčely z něj chocholky zasněženého suchopýru (Eriophorum), což byl pohled – na něj velmi příjemný a pro údolí Aventdalen typický.
Zásadně z přírody žádné rostliny neodnáším, považuji to za trestuhodné. V práci jsem budoval malou skalku, na prodejní výstavě skalniček v Praze u Faustova domu jsem koupil několik rostlin, mezi jinými i již zmiňovaný lomikámen vstřícnolistý (Saxifraga oppositifolia). Když jsem vytáhl cedulku, byl jsem překvapen, bylo zde napsáno „Dovoz Norsko“.
Zdeněk Soukup, 20.9.2000
Tento druh lomikámene roste převážně v arktickém pásu severní polokoule. V Eurasii se vyskytuje v arktickém až subarktickém pásu, v Severní Americe dokonce zasahuje až po severní část USA. Dále roste na Britských ostrovech, Faerských ostrovech, Islandu. V Evropě se vyskytuje i podstatně jižněji. Jako glaciální relikt roste v horách: Jura, Východní Alpy, Krkonoše, Karpaty. V Krkonoších roste vzácně v subalpínském stupni některých karů, na následujících lokalitách: Kotelné jámy, Obří důl, Čertova zahrádka, Čertova rokle, Rudník, ve Sněžních jamách (zde však již na polském území).
Mapy rozšíření: Meusel et al. 1965, Hultén 1968, 1971
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 1,40 • hodnoceno: 5 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552