Prvním úkolem „velrybího řezníka“ je získat čistý velrybí tuk, který
se nalézá v široké vrstvě pod kůží. Krájí se široké pásy tuku
a přitom nesmí dojít k proříznutí až do svaloviny. Tomu odpovídá
speciální provedení velrybářského nože. Plochá a velmi ostrá čepel
má optimalizovaný tvar a definovanou šířku, ve hřbetu
se skokem rozšiřuje z tloušťky cca 2 mm na 2 cm!
foto archiv, www.noze-cz.cz
Velrybí tuk byl kdysi v Norsku velice ceněný a využíval se v nejrůznějších výrobních odvětvích. Teď je jeho využití skrovné a cena tak nízká, že podle velrybářů téměř nestojí za to plavit se k území, kde velryby žijí.
Norské sdružení pro prodej ryb srazilo loni minimální cenu velrybího tuku na 0,1 norské koruny za kilogram. Ve skladištích je již zmrazeno 800 tun perlově zbarveného tuku z předchozích výprav.
Norsko obnovilo komerční lov velryb v roce 1993 přes nezávazný globální zákaz, vláda však dobrovolně zakázala veškerý export velrybích produktů. Norové si rádi pochutnávají na tmavém velrybím mase ve formě steaku či uzenin, velrybí tuk jim však nejede.
Dříve se velrybího tuku vyvážel převážně do Japonska, kde je považován za delikatesu. Dnes však japonští velrybáři uloví ročně více než 400 velryb oficiálně pro výzkumné účely. Je však všeobecné známo, že se jejich maso a tuk prodávají na domácím trhu. Oficiálně pro komerční účely se dnes loví velryby jen v Norsku. Je paradoxem, že jim to celý svět vyčítá, neboť vlastně jako jediný stát nic nepředstírají. Lovit velryby pro vlastní potřebu smějí ještě některé skupiny původních obyvatel v USA, Rusku, Kanadě, Indonésii a některých dalších zemích.
Mezinárodní velrybářská komise (IWC) zakázala komerční lov velryb v roce 1986, protože některé druhy tohoto mořského savce byly ohroženy. "Obnovení komerčního lovu velryb ve světě by patrně vedlo k neregulovanému lovu, jehož vinou byly mnohé druhy velryb téměř vyhubeny," konstatuje Frode Pleym z mezinárodní organizace ochránců životního prostředí Greenpeace.
Norsko není zákazem IWC vázáno, protože její pravidla umožňují členům její rozhodnutí odmítnout. Norsko tvrdí, že nejmenší z velryb, plejtvák malý dorůstající devíti metrů, se dostatečně rozmnožila, a lze ji tudíž v omezené míře lovit. Vědecký výbor IWC souhlasí s tím, že plejtvákovi malému nehrozí vyhubení – zhruba 100 000 jich žije v mořích obklopujících Norsko a statisíce dalších v Arktidě. Podle norského ministerstva rybolovu nejsou zatím připravována žádná povolení k exportu. Letošní kvóta výlovu pro norské velrybáře je 655 těchto kytovců. Dříve se v Norsku lovil téměř trojnásobný počet kytovců. Z velryb se využívalo vše – od tuku až po kosti. Dnes jsou tyto materiály nahrazeny jinými, převážně ropnými produkty a platickými hmotami.
ms, kráceno podle zpravodajství ČTK a LN, 20. června 2000
v Severských listech publikováno
Úmluva o změně kvót pro lov velryb v Grónsku – 7. 4. 2011
Rybáře by měly hlídat kamery – 27. 5. 2009
Pořád málo velryb – 12. 9. 2007
Nejslavnější česká velryba – 10. 4. 2007
Vláda obnovila komerční lov velryb – 23. 10. 2006
Osudná cesta velryby Valder – 3. 10. 2004
Norsko od 1. ledna rozšířilo své výsostné vody – 5. 1. 2004
Island zahájil lov velryb – 18. 8. 2003
Neštěstí zvané BSE probouzí dávné velrybářské touhy – 1. 7. 2001
Norové loví velryby, ale tuk nejedí – 20. 6. 2000
Norsko znovu odsouzeno za komerční lov velryb – 20. 5. 1998
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552