Pukléřka islandská (Cetraria islandica), lidově islandský mech je lišejník hojně rostoucí nejen na Islandu, ale i v ostatních severských zemích. Roste běžně i u nás, a to především v suchých jehličnatých lesích, na písčitých půdách, vřesovištích a suchých místech v rašeliništích. O tom, že spojení tohoto lišejníku s Islandem není náhodné jsem se přesvědčila přímo na Islandu.
V životě Islanďanů hrála po staletí důležitou roli. Nejvíce jsem se o ní dozvěděla v Národním muzeu v Reykjavíku. Mletou pukléřkou se nastavovala mouka do chleba nebo ovesná kaše. Z čisté pukléřkové mouky se peklo tradiční vánoční pečivo. Placka velikosti karlovarské oplatky se zdobí vykrajováním a pak se peče. Kvašením pukléřky se připravoval nealkoholický nakyslý nápoj, který se ředil vodou. Pukléřka se používala pro konzervaci masa, protože sůl stejně jako obilí, byla velmi drahá, protože se musela na Island dovážet.
Také tradiční vlněné svetry se barvily odstíny hnědé, oranžové a žluté barvy připravované z lišejníků. Kromě pukléřky se pro výrobu barviv používaly ještě tři druhy terčovek (Parmelia omphalodes, P. sulcata, P. saxatilis).
O tom, že se pukléřka na Islandu dodnes používá jsem se přesvědčila v Reykjavíku, kde jsem viděla prodávat sáček pukléřky v obchodě se zeleninou za 198 islandských korun.
Pro úplnost musím doplnit, že pukléřka se dodnes, jak na Islandu, tak u nás využívá jako léčivá rostlina. U nás je jediným oficiálním „léčivým lišejníkem“. Drcená pukléřka se přidává do čajových směsí určených k léčení nemocí dýchacího ústrojí a používá se samozřejmě také ve farmaceutickém průmyslu. Z toho lze usuzovat, že požívání pukléřky mělo i blahodárný vliv na zdravotní stav obyvatel Islandu.
Naděžda Gutzerová, 13. října 1998
v Severských listech publikováno
Vše důležité o islandské květeně aneb rychlokurs pro laiky – 17. 7. 2006
Několik poznámek k cestopisu Jiřího Zemana (1.) – 30. 6. 2002
Dřeviny Islandu – 10. 9. 2000, 2. 1. 2001
Island ? země, kde nerostou stromy – 10. 9. 2000
Botanické zahrady Islandu – 15. 1. 2000
Pukléřka islandská (Cetraria islandica) – 1. 11. 1998
Průměrná známka: 1,39 • hodnoceno: 28 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552