Charles Augustus Lindbergh
foto archiv Severských listů
Letos (2007) uplyne 80 let, kdy Bohuslav Martinů napsal skladbu La Bagare, kterou věnoval památce Linberghova přistání na Le Bourget.
V poličském muzeu si můžete přečíst dopis odeslaný 28. listopadu 1927 do Paříže, kde Martinů působil. „Vážený pane Martinů! Děkuji Vám za Váš dopis, kterým mi sdělujete, že jste mi laskavě věnoval svoji hudební kompozici. Děkuji Vám za přání všeho dobrého. Váš oddaný Charles Augustus Lindbergh.“
Devítiminutová La Bagare (Vřava) – Allegro pro velký orchestr – je první orchestrální dílo, které Martinů otevřelo bránu ke světové proslulosti. Jako první ji 18. listopadu 1928 uvedl ruský dirigent Sergej Alexandrovič Kusevickij s Bostonským symfonickým orchestrem. Skladba je nabita atmosférou pohybu velkých mas, elánu, vřavy, návalu. Ale taková byla i atmosféra na Le Bourget, když na něm přistál Charles Lindbergh.
Bohuslav Martinů byl jedním ze dvou set tisíc diváků. Charles Lindbergh jako první člověk v historii přeletěl bez mezipřistání Atlantik na trase New York – Paříž. S letounem Spirit of St. Louis se mu podařilo ve dnech 19. až 20. května 1927 překonat 5840 km za 33 a půl hodiny.
Lindberghův rod pochází ze Švédska. Jeho dědeček, stockholmský poslanec, byl odsouzen za zpronevěru. Proto se v roce 1859 rozhodl pro emigraci do USA. Politice se věnoval i Charles Augustus Lindbergh senior, aviatikův otec. Jako republikánský kandidát byl zvolen do amerického Kongresu.
Letec Charles Augustus Lindbergh se narodil 4. února 1902 v Little Falls v americkém státě Minnesota. Nedokončil studia na technice, všechna jeho zaměstnání byla spojena s létáním, vystupoval v cirkuse, založil firmu pro přepravu osob a pošty, vystudoval vojenskou kadetku. Vrcholu slávy však dosáhl po slavném přeletu Atlantiku.
Peníze a sláva bohužel přilákaly i pozornost zločinců. V roce 1932 byl unesen prvorozený dvouletý syn, přestože s manželkou Anne Marrowou (známou spisovatelkou její nejpopulárnější knihou je Dar z moře) zaplatili výkupné, jejich syn byl nalezen mrtvý.
Lindbergh navštívil v září 1938 i Československo. Se svým letadlem přistál u Olomouce, s čestným doprovodem našich stíhačů pak přiletěl až do Prahy, kde byl slavnostně uvítán a pozván k návštěvě leteckých útvarů.
Charles Augustus Lindbergh zemřel po naplno prožitém profesním i osobním životě v roce 1974 na Havaji.
Arnošta Vieweghová, 30. března 2007
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 1,40 • hodnoceno: 5 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552