znak SLSeverské listy

           

 

Cestujete-li, básněte zcestně


foto archiv Severských listů

Mladý olomoucký básník Radek Malý nedávno vydal v nakladatelství Petrov svou třetí sbírku s názvem Větrní. Tato kniha veršů byla očekávána s velkým zájmem, poněvadž Malý patří k nejvýraznějším osobnostem nastupujícího pokolení české poezie: vždyť v roce 2003 získal prestižní Cenu Jiřího Ortena. K Větrní napsal doslov plný chvály a uznání nestor našeho básnictví a překládání krásné literatury Ludvík Kundera – a titul dokonce figuruje mezi těmi, které byly letos navrženy na státní cenu.

Jak to dopadne se státní cenou, o tom se rozhodne až na podzim, o tom, jak třetí opus Radka Malého obstojí v hodnocení čtenářů a kritiky (či obráceně), to také ukáže teprve čas. Stojí za to se ale zmínit o jedné zajímavé maličkosti – o podtitulu knížky. Na první pohled se totiž může zdát, že jde o pravopisnou hrubku: Malý totiž připojil k názvu Větrní podtitul Zcestné verše. Pomiňme skutečnost, že podtitul najdeme jen na obalu a na titulním listě, zatímco v tiráži se vytratil kamsi do neznáma, a zaměřme se na ono první písmenko v podtitulu: jde o „z“, o „zcestné“ verše, ač bychom neměli vůbec mít pochybnosti, že správně je začátek slova s „s“, čili: „scestné“ verše (což by bylo míněno jistě ironicky). A mohli bychom vtipkovat, že Malý je s pravopisem na scestí, že se při psaní nepodíval třeba do nejnovějšího akademického Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost, kde by se ujistil, že tam slovo „zcestné“ nefiguruje, protože v češtině neexistuje – leda právě jako pravopisná chyba. Proto by se dalo říci, že zvolený podtitul je úplně scestný – a že dokonce ani v redakci nejsou zvlášť kovaní v pravopise a nemají po ruce žádný slovník.

Jenže ouha, všechno je trochu jinak a nejde o žádnou scestnost pravopisnou. Slovo „zcestné“ si Radek Malý vyvolil záměrně, nejen to: vytvořil si ho právě vzhledem k převažujícímu charakteru své sbírky. Jde tedy o neologismus, zato o neologismus nemálo účelový a účelný: v autorově knížce Větrní totiž jsou výrazně zastoupeny všelijaké básně „cestovní“, „z cest“ – čili „zcestné“. Jistěže to je i jazyková hra, Malého pohrávání si s významem, zda třeba tyto „zcestné“ básně nejsou po své umělecké stránce spíše scestné (dle naší mínky nikoli!). Rozhodně však kráčí o nové, třebaže trochu žertovné, žánrové označení daného tematického zaměření poezie, která se v nějaké míře opírá o zážitky a dojmy z cest, cestování, z pobytů v cizině, anebo také z konkrétní dovolené či třeba z lázeňského léčení atp. Takové verše se nesnadno charakterizují slovy jako cestovní či cestopisné nebo cestovatelské – zřejmě i z tohoto důvodu si Malý vymyslel označení „zcestné verše“. Jeho nápad asi tak hned nepronikne do slovníků literární teorie, měli bychom však o něm vědět – a i při četbě klasiků si říkat, že někdy u nich jde o verše „zcestné“ a někdy bohužel o scestné.

Vladimír Novotný, reflex.cz

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.

Zobrazeny 4 diskusní příspěvky.


jméno: Manľelé Vetešníkovi

[6.2.2005 – 04:05]

Dobry den,
v c.2 na zadni strane je basnicka od R. Maleho:
''Kdo stoji v ho..., tak ten zkratka smrdi,...''
mysli sam na sebe? Ze ho jako Danove mezi sebe neprijali ?
Kdo je p. Maly ?
My jsme bydleli v Dansku 35 let (vratili jsme se vloni v cervnu) a mame ty nejlepsi zkusenosti.jméno: Klara Panikova

[17.2.2006 – 12:27]

Manzele Vetesnikovi, ale predevsim manzele Klempirovi (autori clanku Futuristicka kritika na basen Radka Maleho Dansko-Kodan) by se nad sebou meli zamyslet! V basni Radka Maleho nejde o to, zda ho Danove prijali ci neprijali, zda je to "clovek zmitany ovzdusim sve doby" (viz clanek Klempirovych), nebo ma-li s Danskem dobre zkusenosti. Jde tu o to, ze nam Radek Maly Dansko serviruje svym zpusobem a o to, zda se ctenar dovede povznest nad pohled basnika, nebo jeste lepe nad basnikovi vyjadrovaci prostredky... Jedinou chybu vidim v tom, ze sefredaktor casopisu Severske listy nepodal hned vysvetleni k tomu, proc basen otiskl, protoze, ano, s tim souhlasim, mezi haldou chvalozpevnych clanku, pusobi tato basen jako pest na oko. Stejne jako kdyz manzele Klempirovi posilaji mladeho basnika "do prdele"...jméno: Petr Hrubý

[19.2.2006 – 21:47]

Kláro, moc a moc díky, mluvíš mi z duše. Na jedné straně chápu lidi, kteří z naší neutěšené zemičky vzhlíľejí k Severu a vidí na něm jen pozitiva. Nechápu některé lidi, kteří jsou natolik zaslepeni, ľe odmítají zcela demagogicky jakoukoliv kritiku. Kdo nějakou dobu na Severu byl musí vědět, ľe tam všechno ideální není. Nechápu manľele Vetešníkovy, kteří v Dánsku dlouho ľili a na stará kolena se vrátili domů. Proč se vraceli, kdyľ u nás asi nejsou moc spokojeni a se slzu v oku vzpomínají. Kdo je nutí u nás ľit, kdyľ je to v Dánsku tak bezva. Asi to tam lepší je, ale i to je značně relativní. Stačí pár karikatur a pár zaslepenců - a jde o ľivot. Moľná i ti, kdo kritizují Radka Malého jsou také takoví zaslepenci, naštěstí mají po celém světě méně stoupenců. (Sorry, na hrubý pytel hrubá záplata) A kdo je pan Malý? Básník, který získal ocenění a spoluvytvořil nádherný slabikář. Alespoň doufám, ľe to byl on.jméno: Radek Malý

[22.2.2006 – 21:04]

Milý Petře Hrubý,
děkuji za zastání a vlídná slova. Ano, kromě básničky, za níľ mě manľelé Klempířovi z perspektivy roku 2105 posílají ... (nejde mi to přes klávesnici) jsem napsal i Slabikář a pár dalších kníľek.

Milá Kláro,
Tobě děkuji za pochopení. Je s podivem, ľe na začátku jedenadvacátého století nemůľe vyjít báseň v časopise jen tak, bez komentáře, kde by autor vysvětloval, jak to myslel. Pan šéfredaktor jistě chtěl otištěním té básně vyprovokovat mimo jiné i tuto diskusi, a to se daří. Bohuľel za cenu vulgarismů.

Milí manľelé Vetešníkovi,
kdo je pan Malý? Doporučuji http://radekmaly.flexum.cz.
Na otázku, koho myslím tím, kdo stojí v hovně, vám nemohu jednoznačně odpovědět. Stojí v něm ten, kdo do něho šlápl, a potom to opravdu smrdí. Já v Dánsku mimo jiné zkrátka šlápl do hovna ? nic zvláštního, to se stane kaľdému. Zajímavé je, ľe tam v tom průvanu to není tak cítit.
Opravdu neposlouľím interpretací, je to báseň, ne návod k pouľití. Jen naznačím: milované (i mnou!) Dánsko má krom nádherné přírody a vytříbeného vkusu ze zemí EU po Finsku největší počet sebevraľd a značné problémy s alkoholismem.
Dánové mě mezi sebe přijali, ľádný strach. Mám mezi nimi kamarády a rád se do Kodaně budu vracet.

Milí manľelé Klempířovi,
Tak,vy jste mi to dali. Čecháčkovský sprejer, RNDr. (sic!), který se přijel vysmívat pracovitosti a čistotnosti Dánů.
Víte, já nepsal reportáľ, nesrovnával cenu piva v Praze a Kodani ani si nepřijel do Dánska řešit mindráky. To hlavně není vůbec důleľité, kdo jsem a proč jsem to napsal ? literární text se obecně vyznačuje tím, ľe je interpretačně otevřený; myslet si můľete, co chcete. Ale finále vaší ?kritiky? je ? odpusťte ? ubohé. ®e je Dánsko jiné neľ jen mým pohledem, to si můľe kaľdý ověřit v turistickém průvodci.

Milý pane šéfredaktore,
Děkuji za odvahu, s níľ jste mou báseň otiskl (nečekal jsem to), a doufám, ľe jsem Vám tím nezpůsobil úbytek čtenářů ani jiné problémy.Zobrazeny 4 diskusní příspěvky.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.922.505 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.123 sec. • www.severskelisty.cz • 3.234.244.181
file v.20230419.185238 • web last uploaded 20231105.233934
2017:232 • 2018:132 • 2019:92 • 2020:39 • 2021:61 • 2022:37 • 2023:34 • 2024:9