Zhruba týden po velkolepém banketu na počest letošních laureátů Nobelovy ceny se stockholmská radnice opět zaskvěla v plné kráse. Téměř tisíc hostů v čele s královským párem se v slavném Modrém sále a posléze v neméně slavném Zlatém salonu zúčastnilo slavnostního zakončení programu Stockholm '98 – hlavní město evropské kultury. Kulturní štafetu pro rok 1999 převzal německý Výmar.
Modrému sálu vévodil mohutný rozsvícený vánoční strom se třemi zlatými korunkami. Další dominující rekvizitou byly tisíce pomerančů lemující zábradlí radničního schodiště i přilehlé ochozy a vytvářející nejrůznější skulptury a obrazce. Barevný symbol letošní kulturní metropole se promítl dokonce i do oblečení obsluhujícího personálu v podobě oranžových rukavic. V sérii projevů předsedy stockholmské městské rady, primátora, ministryně kultury a generální tajemnice Stockholmu '98 zazněla především slova díků organizátorům i sponzorům a pevné přesvědčení, že Stockholm potvrdil své místo na kulturní mapě Evropy. Počet turistů, kteří navštívili švédskou metropoli, vzrostl oproti loňskému roku o plných deset procent, město má nové Muzeum moderního umění a několik nových kulturních center. V březnu se zde konala mezinárodní konference UNESCO, na níž účastníci ze 131 zemí diskutovali o možnostech kulturní politiky. Prostřednictvím stovek kulturních akcí se podařilo zpřístupnit kulturu širokým vrstvám obyvatelstva bez ohledu na jejich sociální postavení či etnický původ, mnoho bylo učiněno pro rozvoj kultury dětí a mládeže.
Ale jak už to u všech velkých akcí bývá, ozvalo se i nemálo kritických hlasů. Ve švédských hromadných sdělovacích prostředcích proběhla série článků a pořadů kritizujících zejména pozdní dokončení rekonstrukčních prací v centru města (léto 1998) a hluboké podcenění role sponzorů. Na celkovém rozpočtu ve výši 460 mil. SEK se sponzorsky podílelo pouze 13 firem a společností v celkové výši několika desítek milionů SEK. Zbytek zaplatil stát a obec, a tak mnohé připravované projekty musely být z finančních důvodů zrušeny.
Kritické hlasy zazní a odezní, z hlediska budoucího vývoje však bylo nesmírně důležité, že Stockholmu byl přidělen titul evropské kulturní metropole v době, kdy Švédsko ještě nebylo členskou zemí Evropské unie. Podobným směrem se rozhodování ministrů kultury EU ubíralo i v případě roku 2000, kdy se kulturními metropolemi stane 9 evropských měst, z nichž téměř polovina (včetně Prahy) neleží na území EU. V případě Stockholmu se toto rozhodnutí velmi osvědčilo a napomohlo nejen lepšímu povědomí sjednocené Evropy o kulturním významu "Benátek severu", ale zároveň také Švédsku navázat nové kontakty. Česká republika se programu kulturní metropole 1998 zúčastnila několika úspěšnými projekty, z nichž největší pozornost vzbudila výstava Setkání Prahy se Stockholmem. V jejím rámci se návštěvníkům stockholmského Státního historického muzea představil Alfons Mucha a František Bílek.
Výmarský starosta převzal na stockholmské radnici pomyslnou štafetu evropské kulturní metropole spolu s obrazem zimního Stockholmu. V případě Výmaru učinila Evropská unie další experiment: kulturní "metropolí" není jako doposud žádné velkoměsto, nýbrž šedesátitisícové městečko, v historii hlavních měst evropské kultury navíc poprvé na území bývalého východního bloku. Pořadatelé si jsou této situace plně vědomi, a proto upustili o přívlastku "hlavní" a nazvali Výmar prostě Kulturním městem Evropy (Kulturstadt Europas).
Generální tajemník projektu Bernd Kauffmann představil ve Stockholmu program, který je založen na napětí a kontrastu mezi velikostí lidského ducha (ve Výmaru žili a tvořili kulturní velikáni Goethe, Schiller, Bach, Liszt a Strauss) a jeho absolutním selháním vedoucím k nejhlubší lidské tragédii (v těsném sousedství města byl vybudován koncentrační tábor Buchenwald). Vlastní program rozvíjí pět základních témat, z nichž nejdůležitější je tzv. Goethův komplex, tj. tradiční i méně tradiční zamyšlení nad odkazem génia německé klasické literatury v roce 250. výročí jeho narození. Dalším důležitým tématem je postavení Výmaru v dnešní Evropě včetně dalšího "komplexu" – sjednocení Německa, od něhož uplyne v roce 1999 právě deset let. Kulturní pořady jsou koncipovány v týdenních cyklech vždy od středy do neděle. Vzhledem k tomu, že avizovaný zájem publika mnohonásobně převažuje kapacitní možnosti výmarských kulturních zařízení, je nutno počítat s rezervací vstupenek s dostatečným časovým předstihem. Ubytovací kapacity ve Výmaru a jeho okolí jsou však podle pořadatelů dostačující. Bližší informace lze získat na internetové adrese www.weimar1999.de.
Zdeněk Lyčka, Stockholm, 21. prosince 1998
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2025 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2025. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552