Myslím, že Skandinávský dům není třeba našim čtenářům představovat.
Vznikla tu i unikátní knihovna severské literatury.
Více informaci o knihovně naleznou všichni zájemci na webových stránkách www.skandinavskydum.cz pod záložkou „Knihovna“. Knihovna má otevřeno v pondělí od 15 do 20 hodin a ve čtvrtek od 13 do 17 hodin.
S jakýmikoliv dotazy je možné obrátit na Skandinávský dům, kontaktní údaje jsou uvedeny na konci článku.
Michale, koho napadlo vytvořit knižní fond skandinávské literatury?
Před dvěma lety jsme ve Skandinávském domě měli malou poličku a na ní asi třicet knih. Napadlo nás, že by stálo za to tuto sbírku rozšířit a nabídnout české veřejnosti možnost vypůjčit si knihy v severských jazycích. Jak se čtenáři mohou sami přesvědčit, nápad nezůstal jen na papíře. Za dva roky existence knihovny čítá její fond více než stonásobek toho, s čím jsme začínali.
Jaké knížky jsou v knihovně k nalezení a v jakých jazycích?
V knihovně máme zejména beletrii, a to ve všech čtyřech velkých severských jazycích (dánština, finština, norština, švédština) i překladech do češtiny. Kromě tradičních severských zemí se poslední dobou zaměřujeme i na Pobaltí.
Preferujete české překlady nebo původní znění?
Velkou část knih tvoří beletrie v originále, ale neustále se rozšiřuje i sbírka překladů do češtiny, nyní ji tvoří přes 400 knih. V chráněném fondu lze najít skutečné perly – knihy z Ottovy edice Světová knihovna vycházející na přelomu 19. a 20. století (Aho, Andersen, Ibsen, Kielland), polární deník F. Nansena v překladu z roku 1897, staré překlady O. Duuna, K. Hamsuna, S. Lagerlöfové, S. Undsetové i dvě knihy s originálním věnováním a podpisem Miky Waltariho.
Je v knihovně jen beletrie, nebo i naučná literatura, knihy o přírodě, cestování, nebo třeba průvodce?
Kromě beletrie máme i naučnou literaturu, především o evropském Severu – historii, literatuře, jazycích, umění, kultuře, přírodě. Zájemci o cestování zde najdou průvodce, cestopisy i mapy. Knihy jsou jak v češtině, tak v severských jazycích i angličtině a němčině.
Kolik máte v knihovně knížek a jak jsou katalogizovány?
V současné době je v Knihovně Skandinávského domu přes 3000 knih, z nichž téměř polovinu jsme získali za letošní rok. Naše knihovna se rozrůstá velmi rychlým tempem.
Díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR (grant VISK 3) jsme letos zakoupili knihovní systém Clavius, tedy ten, který používá velká řada menších i několik větších českých knihoven. Knihovní fond byl postupně automatizován a nyní probíhá katalogizace i obsluha čtenářů výhradně přes počítač. Systém umožňuje rychlé a jednoduché vyhledávání knih a do budoucna nabízí možnost přispívat do elektronického Souborného katalogu ČR.
Kde získáváte nové knihy?
Nové knihy získáváme především od nakladatelství (severských i českých), knihoven, ambasád a soukromých dárců. Během posledních dvou let jsme dostali velké množství knih například od norského nakladatelství Cappelen, Městské knihovny v Helsinkách, řady dánských knihoven a pobaltských kulturních institutů.
Bude-li mít někdo nějaké „přebytečné“ knížky doma, může Vám je přinést?
Určitě, za jakékoli knižní dary budeme velmi vděčni. Kromě darů existuje i možnost dlouhodobého zapůjčení knih naší knihovně.
Kdo si může knížky přijít půjčit? A na kolik jej to přijde?
Prezenčně si knihy může přijít prohlédnout kdokoli. Absenční půjčování je umožněno pouze členům Skandinávského domu, členský poplatek na jeden rok činí sto korun. Členové Severské společnosti mohou získat kartičku Skandinávského domu za zvýhodněnou cenu dvacet korun za rok.
Co se ještě dá v knihovně, kromě knížek, najít?
Máme zde i CD se severskou hudbou, ale tento fond je omezený. Rád bych ale upozornil na možnost meziknihovních a mezinárodních výpůjček a poradenské služby, které naše knihovna poskytuje. Kdokoli se na nás může obrátit nejen s odborným dotazem na katalogy, báze, fondy či rešerše, ale i s jakoukoli otázkou týkající se evropského Severu.
Jak si mohu předem zjistit, co je v knihovně k dispozici?
Na webových stránkách www.skandinavskydum.cz pravidelně zveřejňujeme aktualizovaný seznam knih i nových přírůstků. Elektronický katalog je zatím k dispozici pouze na počítači v knihovně. Možnost vyhledávání knih přímo na Internetu bude určitě dalším krokem automatizace knihovny. Knihy je možné rezervovat buď osobně u knihovní služby nebo e-mailem na adresu michal@skandinavskydum.cz.
Máte, nebo chystáte nějakou čítárnu, kde by se daly půjčit i noviny nebo časopisy? Ideální by bylo to spojit s nějakou kavárnou.
Starší vydání severských novin a časopisů (a samozřejmě i Severských listů) je možné pročítat v Café Nordica. K dispozici jsou finské noviny Helsingin Sanomat, které dostáváme z Velvyslanectví Finské republiky. Na příští rok jsme díky finanční podpoře od Velvyslanectví Norského království objednali předplatné na norské noviny Morgenbladet a Klar Tale. O absenčním půjčování novin ale neuvažujeme.
Na severských ambasádách jsou zřejmě také možnosti půjčení knížek. Víš o tom něco? Nekonkurujete si?
Pokud vím, tak možnost půjčení knih na ambasádách je velmi omezená. O konkurenci vůbec nemůže být řeč, právě naopak nás ambasády velmi podporují, posílají nám mnoho knih a zájemce o severskou literaturu odkazují na naši knihovnu.
A co vás nejvíc tíží (kromě peněz) a co vám dělá největší radost.
Největší starost nám v současnosti dělají prostory. Dva roky byla knihovna v místnostech, které nám za symbolické nájemné poskytovala firma CoDan. Tato spolupráce ale na začátku příštího roku skončí, a tak už nyní hledáme vhodné prostory, kam knihovnu i kancelář Skandinávského domu přemístit.
Největší radost máme z ochotných dárců a sponzorů a samozřejmě ze spokojených čtenářů.
Michale, děkuji ti za rozhovor a přeji nejen, aby se fond knihovny rozrůstal a přibývalo spokojených čtenářů, ale abyste v brzké době nalezli nové prostory pro vaši činnost. Možná vám někdo ze čtenářů Severských listů poradí.
rozhovor připravil Michael Stanovský, 1. prosince 2008
Skandinávský dům v Praze / The Scandinavian House in Prague
Od září 2009 na nové adrese:
Dejvická 3, Praha 6 nedaleko stanice Hradčanská
www.skandinavskydum.cz,
e-mail: info@skandinavskydum.cz,
knihovna@skandinavskydum.cz
tel.: 777 926 331 (kontaktní osoba knihovny – Adéla Šímová)
v Severských listech publikováno
poslední aktualizace 1. prosince 2016
Knihovna Skandinávského domu – 24. 2. 2009, 1. 12. 2016
Budu velvyslankyní Skandinávského domu v Norsku – 1. 3. 2004
Sen o skandinávském centru v Praze se stal skutečností – 16. 9. 2003
V Praze vznikne Skandinávský dům – 20. 12. 2002
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552