znak SLSeverské listy

           

 

Vědci vyzdvihli schránku s ostatky Tychona Brahe


Česko-dánský tým vědců v Týnském chrámu

Cínová rakev s ostatky Tychona Brahe.

Odkrývání hrobky Tychona Brahe
v Týnském chrámu.

Archeologický průzkum v Týnském chrámu

Šéf dánských archeologů Jens Vellev.
foto: Tomáš Adamec, www.rozhlas.cz

Vědci v Praze vyzdvihli z hrobky schránku s ostatky Tychona Brahe

Mezinárodní vědecký tým v pondělí 15. listopadu 2010 v odpoledních hodinách vyzvedl z hrobky v Týnském chrámu v Praze cínovou rakev s ostatky slavného astronoma Tychona Brahe. V následujících dnech je budou zkoumat, což má pomoci mimo jiné objasnit příčiny jeho smrti. Brahovy ostatky byly do cínové zhruba metr dlouhé schránky umístěny v roce 1901. Pondělní část průzkumu spočívající v odkrytí náhrobní desky a vyzdvižení rakve trvala více než sedm hodin a odehrála se za velkého zájmu médií. Novinářů byla v kostele více než stovka.

Předpokládalo se, že cínová a dřevěná rakev budou spočívat na dně hrobky. Ukázalo se ale, že hrobka bude možná hlubší a zřejmě nesloužila jen pro pohřbení Tychona Brahe. „V tuto chvíli je to sice velice předběžné, ale vypadá to, že Tycho Brahe byl uložen do nějaké starší hrobky, která byla částečně zasypána,“ řekl novinářům archeolog Zdeněk Dragoun.

Rakev s ostatky čeká cesta do laboratoře

Úkolem českých archeologů bylo nyní cínovou truhlu s ostatky Tychona vyzvednout a v laboratořích pražského Národního muzea odebrat vzorky. Požádali je o to už před devíti lety v rámci pražské konference o Tychonovi dánští kolegové. Ti by pak přibližně rok měli ostatky zkoumat v Dánsku.

Česko-dánský tým nejprve odkryl klenbu hrobky a spustil do ní mikrokameru, která odhalila cínovou schránku z roku 1901 s Tychonovými ostatky. Po povinné fotodokumentaci byla 32 kilogramová schránka vyzdvižena.

Vědci nejprve spekulovali, zda rakev vůbec otevřít a zda jí ze sterilních důvodů nejprve nepřevézt do laboratoře v Horních Počernicích.

Vedoucí archeologického oddělení Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska v Ozvěnách dne ČRo popsal, co vyzvednutí rakve vědeckým týmem předcházelo. „Bylo nutné se podívat mikrokamerou do interiéru a navrhnout nejšetrnější postup při otevírání hrobky tak, aby třeba padající cihla, která byla součástí klenby, nezničila cínovou rakev. Pomocí kamery jsme zjistili, že západní část umožňuje kamenické otevření hrobky a následně pak zhruba během hodiny došlo k vyjmutí cínové rakve do interiéru kostela,“ popsal archeolog.

Truhlici z cínu pak převezli do laboratoří Národního muzea, kde z ní odeberou vzorky. „Potom asi budeme nějakým způsobem dál debatovat, jak postupovat v případě ostatků jeho ženy. My se kloníme k názoru, že by se s nimi výrazně již manipulovat nemělo,“ řekl Radiožurnálu Podliska.

V hrobce nalezeny kosti dalších osob

Předpokládalo se, že vedle cínové schránky bude v dřevěné rakvi spočívat i astronomova manželka, její ostatky tam však vědci zřejmě nenašli. „V místě, kde jsme očekávali pozůstatky starší ženy, jsme nalezli pozůstatky minimálně dvou osob,“ řekl na závěr pondělního průzkumu novinářům antropolog Petr Velemínský. S největší pravděpodobností jde o kosti mladé ženy, které mohlo být do 20 let, a část lebky malého dítěte. Jak se tam kosti dostaly a komu mohly patřit, budou antropologové a archeologové zkoumat v příštích dnech. „Možná, že můžeme pochybovat, zdali zde byla Tychonova manželka vůbec pochována,“ doplnil antropolog.

Podle archeologa Jaroslava Podlisky byl stav interiéru hrobky překvapením. „Je tam řada věcí, které komisi v roce 1901 nezajímaly, takže je nezachytili. Jde o kosti, které jsou volně rozházené po prostoru. Takže to bude otázka dalšího zkoumání, především antropologů,“ řekl.

Ráno bude rakev otevřena

Rakev s Tychonovými ostatky by v laboratořích Národního muzea měla být otevřena v úterý po osmé hodině ráno. „Poté bude probíhat odběr ostatků, vzorků, analýz a dalších záležitostí, které očekáváme, že v cínové rakvi budou. Jako například části textilu z Tychnova pohřebního šatu,“ přiblížil Jaroslav Podliska.

Alchymistovy ostatky budou vráceny do hrobu tento pátek 19. listopadu 2010 a do několika měsíců by se veřejnost měla dozvědět na co přesně roku 1601 Brahe zemřel.

podle zpráv Radia Praha (ČRo7) a Českého rozhlasu (jbu, miv, kbr), 15. listopadu 2010

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.627 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.125 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.99.209
file v.20230419.185020 • web last uploaded 20231105.233934
2017:249 • 2018:125 • 2019:111 • 2020:85 • 2021:91 • 2022:53 • 2023:43 • 2024:9