náhrobek Tychona Brahe
v pražském Chrámu
Panny
Marie před Týnem, foto archiv SL
Mezinárodní vědecký tým už v polovině listopadu prozkoumá hrobku v Týnském chrámu, v níž se skrývají ostatky dánského astronoma Tychona Brahe (1546–1601).
Průzkum iniciovali dánští vědci, kteří se snaží zjistit pravou příčinu astronomova úmrtí. V učebnicích se píše, že Brahe zemřel v souvislosti s ledvinovými kameny. Podle některých indicií ale mohl být Brahe otráven.
Vědci hrobku otevřou v pondělí 15. listopadu 2010. ČTK to po schůzce týmu řekl archeolog Zdeněk Dragoun. „Schránka s ostatky se vyzvedne a bude odvezena do antropologického depozitáře Národního muzea, kde se otevře,“ řekl Zdeněk Dragoun. Ostatky byly do schránky uloženy v roce 1901, kdy se hrobka poprvé otevírala. Tehdy podle Zdeňka Dragouna vědci nezpracovali potřebnou dokumentaci, proto ji nyní archeologové doplní.
Dánové budou mít na prozkoumání ostatků Braha pět dnů, uvádí server. Připomíná, že tým archeologa Jense Velleva z Aarhuské univerzity už má všechna potřebná povolení od pražského magistrátu, památkářů i církve, která otevření hrobky v Týnském chrámu odsouhlasila.
V kostele se při té příležitosti bude sloužit mše. Výzkumu se kromě dánských vědců a českých archeologů zúčastní další experti, například zástupci Národního muzea a Akademie věd. Své odborné stanovisko připojí také expertka na středověký oděv, jehož zbytky by se mohly v hrobce nalézt.
Tychonův hrob byl poprvé zkoumán v roce 1901, kdy byly odebrány vzorky textilií, vlasů a vousů. Antropologicky prozkoumané ostatky Tychona Brahe vědci uložili do nové cínové rakve a vrátili zpět do původní hrobky.
Existuje řada teorií, podle nichž byl světoznámý vědec otráven. Nasvědčuje tomu i analýza dánského toxikologa Benta Kampeho, který v Brahově vousu, jenž byl z hrobu vyjmut v roce 1901, odhalil neobvykle vysoké množství rtuti. Podle něj si však astronom otravu zapříčinil sám, když na sobě testoval různé „léčivé“ elixíry. S nejnovější teorií o Brahově úmrtí vystoupil dánský historik Peter Andersen, který se domnívá, že učence otrávil jeho vzdálený příbuzný, švédský šlechtic Erik Brahe, a to na pokyn dánského krále Kristiána IV.
podle ČRo (Radio Praha), 21. a 27. října 2010
Další teorii smrti přináší publicista Jan Rybář v knize Čtvrtá kostka, kterou pokřtí v úterý 2. listopadu 2010 v pražském Paláci knih od 16 hodin Jan Hřebejk. Rybář, autor řady cestopisů a dlouholetý novinář, se tentokrát rozhodl zpracovat příběh z rudolfínské Prahy. Ve své „renesanční detektivce“ na základě historických faktů vystavěl příběh, který se mj. snaží objasnit učencovu smrt.
„Braheho smrt je fascinující kapitola dějin rudolfínské Prahy. Se spekulací, že ho možná někdo otrávil, v 90. letech přišli sami věd ci, kteří v Dánsku a Švédsku objevili v jeho vlasech a vousech vysoké koncentrace rtuti,“ řekl Rybář pro deník Lidové noviny, který při psaní tyto vědce kontaktoval.
A kdo je vrah? Seznam potenciálních zločinců je dlouhý — a autor mnohé z nich nechá vstoupit do děje. „Ale moje řešení toho, co se tehdy stalo, je zcela nové, jiné a originální,“ tvrdí autor v Lidových novinách.
podle -ju-, Lidové noviny, 1. listopadu 2010
v Severských listech publikováno
Vědci vyzdvihli schránku s ostatky Tychona Brahe – 16. 11. 2010
Vědci otevřou hrob astronoma Tychona Brahe – 15. 11. 2010
Vědci prozkoumají hrobku Tychona Brahe – 1. 11. 2010
Jan Rybář: Čtvrtá kostka – 1. 11. 2010
Tycho Brahe (1546-1601) – 3. 2. 2002
Jak se vlastně Tycho Brahe jmenoval? – 3. 2. 2002
Oslavy 400. výročí smrti Tychona Brahe – 29. 10. 2001
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552