foto archiv
V „pohlavně uvědomělém“ Švédsku si tak dlouho lámali hlavu s tím, jak odstranit nerovnost obou pohlaví na rušných velkoměstských ulicích, až na to přišli: ženy dostanou „vlastní“ dopravní značky.
A s radikální emancipací začnou Švédové (a Švédky) na přechodech. Tamní vláda tento týden rozhodla, že klasickou dopravní značku „Pozor, přechod pro chodce“ snad ještě letos na podzim doplní její ženská obdoba „Pozor, přechod pro chodkyně“. Typický panáček na dopravní značce nejspíš ztratí klobouk, zato mu přibude sukýnka. A velice pravděpodobně nezůstane jen u jedné značky.
Nakonec proč ne, i ženy přece přecházejí ulice.
Třeba v ruských nebo japonských městech zavedli v metru zvláštní ženské vagony – to aby se předešlo obtěžování něžného pohlaví v tlačenicích dopravní špičky. Ze stejného důvodu třeba v indonéské Jakartě nebo thajském Bangkoku zřídili tamní radní speciální autobusové linky pro ženy. Vcelku běžnou věcí se už staly taxíky, jejichž růžová barva signalizuje, že jsou určeny jen ženám. Jezdí už v Londýně, New Yorku i v Mexiku a chystají se v řadě dalších světových metropolí.
Švédská vláda se se svým záměrem inspirovala „revoluční“ kampaní ve městě Mariestad, ležícím asi 300 kilometrů jihozápadně od Stockholmu.
genderově "korektní"
semafory mají i ve Vídni
foto archiv
„Tamní usedlíci chtěli uvést do běžného provozu dopravní značku s kráčející ženou, kterou vytvořil místní umělec,“ řekl agentuře AP mluvčí ministerstva pro podnikání Kenneth Hultgren. A prosadili svou. „Vláda nechtěla dát Mariestadu výjimku z ustálených standardů a raději rozhodla, že novou značku zavede v celé zemi,“ uvedl Hultgren.
Mariestadští mezitím už spolu s několika dalšími okresy značky na přechodech pro pěší chodkyněmi opatřili. Nové emancipační symboly jsou sice zatím „poněkud“ nelegální, ale chápavé úřady přivírají oči. Vládní iniciativa ostatně všechno brzy srovná.
Švédové s tímhle nápadem ovšem nepřišli jako první. Předběhla je přinejmenším španělská Fuenlabrada. Tamní městská rada už předloni rozhodla, že diskriminaci žen z přechodů pro chodce nesmiřitelně vymýtí. A tak na polovině semaforů nyní místo dosavadního panáčka svítí panenka v sukni a s culíkem. A místní výrobce světel se ještě radoval nad slušnou zakázkou.
Nicméně Švédům už asi prvenství na celostátní úrovni nikdo nevezme. Ministerstvo dopravy ve Stockholmu se nechalo slyšet, že vyšší zastoupení žen je do budoucna žádoucí i na dalších dosud „maskulinních“ dopravních značkách. Podobných změn by se tak mohla dočkat například i dopravní upozornění „Pozor, práce na silnici“ nebo „Pozor, cyklisté“. A pak i proslulá značka „Pozor, los!“. I ta zatím má jen samčí verzi s parohy. Švédští dopravní emancipátoři tak mají o práci do budoucna určitě postaráno.
A co na to Brusel? Zda se švédským příkladem inspiruje a bude chtít „ženské značky“ zavádět v celé EU, není zatím známo. Nicméně eurokomisař Vladimír Špidla, který má otázky rovnosti pohlaví ve své agendě, má o čem přemýšlet.
Dopouštíte se hrubého rasismu, když černého panáčka alternujete černou panenkou, ačkoli většina Švédů je bílá.
Budeme mít i duhové panáčky pro gaye?
Značka „cyklistická stezka“ bude muset být upravena výrazněji, protože v sukni není možné jet na panském kole.
idnes, čtk, 2. května 2008
v Severských listech publikováno
Švédští aktivisté chtějí jednotné toalety – 14. 3. 2015
Chceme bojové podprsenky! – 13. 8. 2010
Švédové zavádějí korektní značky, panáčkům obléknou sukýnky – 14. 7. 2008
Radek Hylmar ? Feminismus po finsku – 21. 3. 2008
Armáda odstranila lví penis ze znaku – 14. 12. 2007
Evropská unie a Švédky – 10. 6. 2004
S penisem do dámské sauny vstup zakázán – 21. 4. 2001
Rovnoprávnost i na toaletách! – 7. 6. 2000
Švédové požadují posílení role mužů – 7. 6. 2000
Švédský rozhlas v Praze – 20. 2. 2000
První feministky se objevily mezi vikingy – 8. 1. 2000
Průměrná známka: 1,50 • hodnoceno: 4 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2025 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2025. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552