znak SLSeverské listy

           

 

EXPORTÉR Hospodářských novin Švédsko 2003

14. listopadu 2003 vyšla v Hospodářských novinách první příloha EXPORTÉR se zaměřením na Švédsko.

Články

Úvodní slovo

Švédsko je pro zahraniční exportéry z mnoha důvodů zajímavým trhem. Tak malá země jako ta naše s tak velmi úzce specializovaným průmyslem je závislá…

Česko je atraktivní i pro Seveřany

Švédské investice v zemi jsou pravděpodobně vyšší, než ukazuje statistika. Finanční transakce zprostředkovávají i evropské pobočky švédských firem.

Tomáš Rak: Švédsko je branou do celé Skandinávie

Počátkem příštího roku otevře vládní agentura CzechTrade své nové zastoupení ve Stockholmu. V čele bude stát regionální ředitel Tomáš Rak. Služby českým obchodníkům začne nabízet od února. A důvod tohoto kroku? Švédsko je zatím nedostatečně využitým trhem, který je i branou do Skandinávie.

Kvůli čemu podnikat ve Švédsku?

inovativnost – nové produkty se vyvíjejí o polovinu rychleji než v dalších zemích unie podnikatelské podmínky – lehčeji než v jiných zemích eurozóny…

Švédsko

Servis – Business travel

Nové zastoupení agentury rozšíří možnosti obchodování v oblasti

Švédskému trhu vládne reklama na domácí výrobky. Jedním z cílů agentury CzechTrade je představit kvalitní nabídku českých firem.

Region Öresund – centrum technologií

Podnikatelsky zajímavým je region informačních technologií Öresund, pojímající jižní část Švédska a zasahující do Dánska. "Tato oblast pro IT firmy…

Vývozní aliance – cesta pro export

Ve světě se firmy sdružují a na národním exportu se podílejí exportní clustery (vývozní hrozny), patřící k moderním trendům rozvoje regionů. U nás jsou tyto projekty spíše výjimkou.

Důležité internetové adresy

Celní problematika – Švédsko, Finsko,Norsko, Rusko – Informační servis k celní problematice v zemích v oblasti Barentsova moře…

Mýty o severské zemi stále přežívají

Je těžké vykořenit předsudky o nějaké zemi. O Švédsku existuje celá řada legend, které se nadále považují za pravdivé. Zde jsou některé z těch nejběžnějších.

Nejvýznamnější švédští investoři v České republice

AB Sandvik Ocelářství AGA Group (AGA Gas AB) Průmyslové plyny Assa Abloy Bezpečnostní technika AB Sandvik Ocelářství AGA Group (AGA Gas AB)…

Unií do Švédska. Pro firmy výzva, ale i skok do ledové vody konkurence

Domácí podniky postupně ztratí cenovou výhodu na trhu unie. V konkurenci se musí umět prosadit osvědčenými zbraněmi, jakými jsou kvalita a naplňování hesla: "Náš zákazník, náš pán".

Česko? Hokej, nízké ceny a příliš formalit

Jací jsou Češi v očích Švédů? Neumí cizí jazyky, jsou příliš formální, bezohlední na silnicích a okrádají turisty. Snaží se ale tuto negativní image změnit.

Švédové znají českou kulturu, historii i současný život

Spolupráce univerzit, regionů i kulturní akce. Praktická cesta, jak se Švédové a Češi poznávají dříve, než naplno otevřeme dveře do unie.

Alkohol, monopol a co na to říká Brusel

Pověst Seveřanů coby pijáků alkoholu utrpí při porovnání se skutečnými čísly o jeho prodeji značné šrámy. Ani Švédové, kteří se mohou chlubit…

Miroslav Somol: V obchodu nejde jen o procenta

Česko a Seveřané? S nimi si postupně vylepšujeme bilanci, hodnotí vývoj vzájemného obchodu se Švédskem náměstek ministra průmyslu a obchodu Miroslav Somol. Český vývoz do této severské země "vyskočil" za poslední dva roky o více než třicet procent.

Anna Forsbergová: Vaše podniky nejsou zatím příliš aktivní

Ochodní oddělení švédské ambasády v Praze, v jejímž čele působí komisařka pro obchod Anna Forsbergová, která informuje švédské firmy o možnostech podnikání.

Švédští obchodníci chtějí slyšet pravdu

Severní Evropa je často považována za kompaktní celek – obdobný životní styl, podnikatelská kultura či historická zkušenost. Jedním z největších trapasů, kterého bychom se mohli vůči Seveřanům dopustit, by bylo právě ignorování odlišností.

Jak připravit obchodní nabídku

Všechno zařizujte s potřebným předstihem Vybavte se početnými doprovodnými materiály, prospekty, vzorky a firemními brožurami Předložte detailní a…

Jak proniknout na obsazené trhy? Intenzivně hledat mezery

Seveřané jsou vybíraví. Požadují vysokou kvalitu, výrobky šetrné k životnímu prostředí. Přesto se tuzemské firmy i navzdory tvrdé konkurenci ve Švédsku uchytily.

Utajování finančních údajů se firmám ve Švédsku rozhodně nevyplácí

Skandinávské firmy mají relativně vysoký stupeň likvidity a dobré finanční zdraví, jsou však známy i případy bankrotů. Pro české vývozce je proto nezbytností kvalitní pojištění rizik.

Statistika bankrotů skandinávských firem

2001 2002 Změna Dánsko 2 189 2 472 +12,9 %Norsko 2 174 2 507 +15,3 %Švédsko 7 433 7 819 +5,2 %Finsko 2 077 2 802 +34,9…

Ve skandinávských firmách se prosazují i Češi

Švédské firmy poskytují Čechům šanci dostat se do světa. A současně jakoby zkulturňují pracovní proces.

Heja. Heja. Swerige!

Otevřenost, kamarádství, dobrosrdečnost, šarm. Seveřané mají spoustu kladných vlastností. Čas od času na ně padnou dlouhé stíny vražd politiků a pochybnosti kvůli odmítání společné měny.

Švédští vývozci vyhlížejí euro

Švédské hospodářství nabírá dech. A za dveřmi Seveřanů zatím marně čeká euro. Pro mnohé podnikatele chmurná připomínka v této chvíli promarněné příležitosti.

Ekonomika – až příliš přerozdělování

Daňové zatížení občanů ve Švédsku je vysoké. Nákladný systém brzdí pracovní motivaci lidí a odčerpává prostředky mimo firemní sektor.

Strategie švédské vlády

Zvýšení konkurenceschopnosti reformací kapitálové a korporativní daně Rovnoměrný rozvoj – rozdíly mezi regiony jsou značné, premiér Persson považuje…

ms 22. listopadu 2004

v Severských listech publikováno

Související články

EXPORTÉR Hospodářských novin Švédsko 2004 – 19. 11. 2004
EXPORTÉR Hospodářských novin Švédsko 2003 – 1. 12. 2003

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.851 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.125 sec. • www.severskelisty.cz • 44.201.97.224
file v.20230419.185017 • web last uploaded 20231105.233934
2017:253 • 2018:117 • 2019:79 • 2020:49 • 2021:55 • 2022:40 • 2023:31 • 2024:8