Detaily ostruh nalezených v hrobu.
Meč ve vykopávce.
Celkový pohled na pohřebiště.
foto: www.oxfordarch.co.uk
V severozápadní Anglii bylo nalezeno první pohřebiště vikingů na britském území.
Letos v únoru způsobila senzaci zpráva o nálezu vikinských mečů, mincí a speciálních hřebíků užívaných při konstrukci lodí. Odborníci určili, že nalezené předměty pochází z konce devátého století nebo desátého století. Byly objeveny hroby s kosterními pozůstatky šesti vikinských mužů a žen, meči, kopími a šperky. Podle expertů jde o vůbec první známé pohřebiště vikingů na britském území, nález je označován za přelomový. „Je to zcela unikátní nález, který lidem pomůže lépe pochopit historii,“ uvedl britský odborník Mark Wood.
Na lokalitu poblíž Cumwhittonu upozornil koncem března místní odborník na kovy Peter Adams, který zde našel dvě měděné brože. Na místě byl následně odkryt hrob vikinské ženy a další vykopávky vedly k nálezům pozůstatků čtyř mužů a další ženy. Mezi předměty uloženými v hrobech byly kromě různých druhů zbraní také jezdecké ostruhy, udidlo, picí roh, gagátový náramek, přezka a náčiní na rozdělávání ohně. „Je to celoživotní objev,“ netajil své nadšení objevitel pohřebiště Adams.
„Více jsme snad ani nemohli očekávat. Věděli jsme, že brože nalezené Peterem Adamsem kdysi patřily nějaké vikinské ženě. To už bylo samo o sobě mimořádné. Nečekali jsme ale, že se nám podaří odkrýt dalších pět hrobů, navíc s množstvím vikinských předmětů,“ sdělila oxfordská archeoložka Rachel Newmanová.
Skandinávští bojovníci nazývaní vikingové (viking není označení pro národ, ale povolání) podnikali do Británie loupežné výpady od roku 793 přibližně do roku 1100. Nynější nálezy dokazují, že se zde také usazovali. Za první vikinský nájezd historici považují přepadení anglického kláštera Lindisfarne. Jediný vikinský hřbitov v Británii byl prozkoumán ve čtyřicátých letech v Ingleby východně od Cumwhittonu, těla zde však byla zpopelněna, nikoli pohřbena.
ms – podle LN, 8. září 2004
v Severských listech publikováno
Malý chlapec objevil stříbrný poklad – 14. 7. 2008
Vikinský poklad století – 21. 7. 2007
Vikingové mohli vidět Slunce i v mlze – 7. 2. 2007
Vikingové kupovali meče u Rýna – 16. 6. 2005
Britové našli vikinské hroby – 8. 9. 2004
Vikinský poklad starý jedenáct století – 6. 9. 2000
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552