znak SLSeverské listy

           

 

Povídky z kuchyně (Salmer fra kjøkkenet)



Norsko / Švédsko, 2003, 92 min
Režie: Bent Hamer
Hrají: Bjørn Floberg, Leif Andrée, Reine Brynolfsson, Joachim Calmeyer, Tomas Norström

Jedním z nejbizarnějších filmů promítaných na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 2003 je bezesporu norský snímek Povídky z kuchyně (Kitchen Stories), točící se kolem vědecké studie kuchyňských návyků svobodných mužů v Norsku padesátých let. Nápad na takový film dostal jeho spoluautor a režisér Bent Hamer poté, co na bleším trhu objevil knížky plné poválečných „vědeckých poznatků“ o nejefektivnějším způsobu, jakým by měly ženy vykonávat domácí práce.

V padesátých letech začali švédští experti na výzkum hospodaření v domácnosti uvažovat o tom, jak co nejekonomičtěji uspořádat zařízení v kuchyni. V ideální, moderní kuchyni už švédská hospodyňka nebude muset za rok uběhnout podobnou vzdálenost, jako by šla pěšky ze Švédska do Konga, když chce řádně připravit jídlo. Pracovníci ze švédského Institutu na výzkum domácnosti se tedy rozhodli zmapovat, jak si v kuchyni na norském venkově počínají staří svobodní mládenci. Osmnáct švédských výzkumníků se rozjelo ve svých karavanech na vzdálený norský venkov, jejich výzkum však nesměla narušit žádná konverzace s pozorovaných objektem, natož obyčejná lidská vzájemnost. Režiséra Benta Hamera inspirovala k natočení této absurdní komedie švédská firma IKEA, která skutečně v 50. letech podobný výzkum prováděla.

Příběh se zaměřuje na výzkumníka Folkeho, který v noci přespává ve svém karavanu a ve dne vysedává v cizí kuchyni a pozoruje starého nemluvného venkovana Isaka, který s výzkumem souhlasil pouze proto, že mu za něj slíbili koně. Isak si na nového vetřelce zvyká obtížně a radši přestěhuje kuchyň nahoru do ložnice a shora dírou v podlaze Folkeho na oplátku také pozoruje. Vztah pozorovaného a pozorovatele se tak ironicky převrací. Postupně však mezi oběma opuštěnými muži vzniká přátelství, které vyvrcholí skromnou oslavou Isakových narozenin. Tím však byla vědecká objektivita výzkumu narušena a lidský prvek na čas zvítězil nad úřednickou anonymitou a nezúčastněností…

Povídky z kuchyně jsou mimo jiné symbolem sousedských vztahů mezi Švédskem a Norskem včetně narážek na válečnou situaci, kdy Švédsko bylo neutrální zemí a zaujímalo obdobně pozorovatelskou pozici, zatímco Norsko bylo okupováno nacistickým Německem. Válečné ozvuky lehce rezonují v postavě Isakova souseda Granta, o jehož mládí stráveném v koncentračním táboře Isak Folkemu vypráví. Rozdíl mezi progresivním Švédskem a tehdy zaostalým Norskem, kde je vše „naopak“, symbolizuje i jízda autem po opačné straně, naruby. „Pro dnešní generaci je ten antagonismus mezi Švédy a Nory spíš směšný, ale dřív, především díky válečným zkušenostem, tam panovalo velké napětí. Když se podíváme zpátky do historie, Švédsko bývalo velmoc, takový náš velký bratr. Vyrůstal jsem na švédských televizních a rozhlasových pořadech. Ale teď máme naftu a to je štve. Prostě se navzájem hecujeme,“ říká režisér Hamer.

„Je to dojemný, inteligentní a mnohovrstevný film, s výbornou výpravou a vynikajícími hereckými výkony i scénářem. Přináší příběh o přátelství, seberealizaci a modernizaci, kterou nahlíží s inteligencí, nadhledem a především s humorem. Je to poselství o věčné touze člověka uniknout tabulkové klasifikaci,“ zaznělo v hodnocení poroty při udělení ceny FIPRESCI za rok 2003. Film získal ještě několik dalších ocenění.

ms, 31. března 2004

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,22   hodnoceno: 9 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.987 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.128 sec. • www.severskelisty.cz • 3.144.9.141
file v.20230419.185313 • web last uploaded 20231105.233934
2017:267 • 2018:164 • 2019:155 • 2020:97 • 2021:109 • 2022:138 • 2023:46 • 2024:17