Heyerdahlův vor Kon-Tiki
foto archiv
Hayerdahl v roce 1947
foto Kon-Tiki museum
Olav Heyerdahl
na expedici
Tangaroa,
foto
Anders Berg
Ne každému něco říká Kon-Tiki. Těm mladším pravděpodobně vůbec, starším možná. Před šesti desítkami let toto slovo hýbalo světem, píše komentátor Lidových novin Zbyněk Petráček ve svém článku Co nám dnes říká Kon-Tiki. V dnešní době je řada dobrodruhů, kteří se snaží na nejrůznějších plavidlech dokázat různé hypotézy – mnohdy však jen na sebe upozornit. Petráček k tomu poznamenává: „Žádné z nich ale nezíská takový ohlas jako Thor Heyerdahl, když 7. srpna 1947 přistál s vorem Kon-Tiki a pěti muži na souostroví Tuamotu. Za sebou měl 101 dnů a 7000 kilometrů plavby z Peru přes celý Pacifik, před sebou pak ještě 55 let života etnografa a dobrodruha.“
Thor Heyerdahl je archetypem úspěchu evropského odborníka v experimentální vědě. Heyerdahl, vystudovaný biolog a etnograf, chtěl ověřit a prokázat, že Polynésie nebyla osídlena od západu, tedy z Asie, jak se tradovalo. Na základě svých vlastních výzkumů a zkušeností v Oceánii i Jižní Americe dospěl k názoru, že tomu bylo naopak, že souhra jihoamerických (rozuměj indiánských, inckých) plavebních technologií a směru mořských proudů i větrů umožnila osídlení tichomořských ostrovů od východu, z dnešního Peru. A jak si usmyslel, tak učinil. Postavil repliku inckého balzového voru a onu trasu prostě absolvoval.
Genetické studie prokázaly, že původ Polynésanů skutečně musíme hledat v Asii – v souladu s tradovaným názorem, který Heyerdahl odmítal. Ale letos právě genetici rovněž prokázali, že kuřata kdysi chovaná na pacifickém Velikonočním ostrově byla úzce příbuzná s kuřaty z Chile – a to z doby před příchodem Evropanů. Takže se rýsuje zcela reálná možnost: Polynésané (původem odněkud z Asie) na svých člunech a se svými kuřaty v nich nejprve dosáhli Jižní Ameriky, a když zjistili, že je již obydlená, podle svého zvyku zařadili zpátečku a teprve tehdy vytyčili „Heyerdahlovu trasu“.
Též se ukazuje, že svůj díl pravdy může mít i Eric de Bisschop, Heyerdahlův názorový protipól, jenž se snažil vlastní plavbou na voru prokázat možnost jakéhosi „kulturního vývozu“ z Pacifiku do Jižní Ameriky. Vidíme tedy, že hlavní význam Heyerdahla, jeho soupeřů i epigonů nespočívá v prosazení nějaké vítězné hypotézy, ale v tom, že dobrodružnými činy ukázali na dosud nezvažované možnosti. Důkazní břemeno je už na geneticích.
Heyerdahl s pěti muži vyrazili na voru Kon-Tiki z peruánského Callaa 28. dubna 1947. Na palubě měli 250 litrů pitné vody v bambusových rourách, 200 kokosových ořechů, potravinové balíčky americké armády a vysílačku. Tisíce kilometrů přes oceán absolvovali vcelku bez problémů, ale problém představovalo přistání, de facto ztroskotání na neobydleném ostrově. Když jejich rádiové vysílání zachytil amatér v Kanadě, myslel si, že si z něho dělá legraci jeho soused z vedlejší ulice.
Heyerdahlův vnuk Olav loni urazil tutéž trasu za 70 dnů. Jeho vor měl však kýlové desky, byl ovladatelnější, navíc používal satelitní spojení a dnes běžnou navigaci pomocí GPS. „Byla to zábava a úžasné dobrodružství,“ řekl v cíli, ale ve srovnání se svým dědou zaznamenal ohlas jen okrajový. Dobrodružství v přímém přenosu je dnes už okoukané.
Symbolem experimentátorů na oceánu tedy zůstává Thor Heyerdahl. My si pak můžeme připomenout českého trampa a světoběžníka, který se ve své emigraci v Peru seznámil s Hanzelkou, Zikmundem i Heyerdahlem a jeho pacifickou plavbu napodobil. Tento muž, vedle něhož bledne i nesmrtelný Zelig Woodyho Allena, je autorem rovněž nesmrtelné písně Niagara a jmenoval se Eduard Ingriš.
kráceno podle článku Zbyňka Petráčka Co nám dnes říká Kon-Tiki, LN, 7. srpna 2007
v Severských listech publikováno
Šedesátileté výročí Kon-Tiki – 7. 8. 2007
Heyerdahlovu cestu zopakuje šest nadšenců na voru Tangaroa – 8. 4. 2004, 1. 5. 2006
Thor Heyerdahl již nikdy nevypluje na svéráznou expedici – 19. 5. 2002
Neznámá země ? Svět podle Thora Heyerdahla – 15. 11. 2001
Thor Heyerdahl chce do své výpravy české archeology – 23. 8. 2001
Kolumbus byl viking? – 24. 5. 2001
Vyhnaly vikingy do Ameriky daně? – 10. 3. 2001
Heyerdahl jede bádat na Sicílii – 30. 4. 2000
Thor Heyerdahl (1914-2002) ? dobrodruh mezi moderními badateli – 30. 4. 2000
Průměrná známka: 1,29 • hodnoceno: 7 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552