znak SLSeverské listy

           

 

Västerås

Västeraas

Pokud budete cestovat Švédskem a dostanete se do kraje Västmanland, navštivte sedmé největší město – s počtem obyvatel 125 000 – Västerås.

Västerås leží u jezera Mälaren a je velmi starým obchodním a kulturním městem, které v roce 1990 oslavilo 1000-leté jubileum.

Název Västerås vznikl ze starého jména Aros, které ve starošvédštině znamenalo ústí řeky a je používáno i dnešními obyvateli města. Ve středověku existovalo jak Västra Aros – Západní ústí řeky Svartån (městem protéká říčka Svartån – Černá), z kterého postupně vznikl Västerås, tak Östra Aros – Východní ústí řeky Fyrisån, ve 12 století důležité obchodní místokteré později dostalo jméno Uppsala.

Město Västerås hrálo často důležitou roli v historii Švédska. Například zde zasedal říšský sněm, který v době Gustava Vasy v roce 1527 rozhodl o tom, že se Švédsko stalo protestantskou zemí a dědičným královstvím. První švédské gymnasium založil v roce 1623 biskup Johannes Rudbeckius. Chrám, jehož silueta dominuje Västerås pochází ze 13. století a je jedním z nejdůstojnějších a nejpamátnějších ve Švédsku.

Za starých časů býval Västerås významný přístav, kde se nakládala měď a železo z Bergslagenu a v nedávné minulosti se díky podniku ASEA, nyní ABB, stalo Västerås předním průmyslovým městem s bohatým kulturním a sportovním životem.

Jako vzpomínka na dávnou minulost se tyčí 6 km severovýchodně od Västerås Anundshög – pahorek s větším množstvím runových kamenů a pohřebištěm s 2 většími a 3 menšími loděmi, ve kterých se pohřbívali náčelníci vikingů. Do vikinské doby se můžeme také přenést v přírodním muzeu Vallby, které je jak rekreačním místem pro místní občany, tak skanzenem. Anundshus je téměř 40 m dlouhý a je dosud největší rekonstruované vikinské obydlí z 11. století a snad v takovém žil náčelník, který byl v době železné pochován v Anundhög.

I v ostatních usedlostech si připomeneme život v dřívějších dobách. Švédové, mající úctu ke své historii, zde vystupují v původních krojích a předvádějí činnosti běžného dne od pečení chleba až po zpracování lnu a tkaní látek.

První kontakty Švédska s křesťanstvím byly navázány v 9. století s Birkou ležící na ostrově Björkön západně od Stockholmu, v té době největším obchodním místě, prostřednictvím misionáře Ansgara. Práce na vykopávkách, trvající 5 let přinesly archeologům mnoho nových nálezů z vikinských časů a jsou umístěny ve zdejším muzeu.

Perlou jezera Mälaren je ostrov Ridön. Zde se stavěly lodě již od dob vlády vnuka Gustava Vasy, Gustava II Adolfa, který padl v roce 1632 u Lützenu. Největší byla loď Riksnyckeln pro 116 námořníků, 250 vojáků a s 28 děly na palubě. Kromě historie zde nalezneme i krásnou pláž, kavárnu a můžeme si najmout koně k projížďkám po ostrově.

S archeologickými nálezy se rovněž můžeme seznámit v oblastním muzeu ve Västerås, umístěném ve zdejším zámku, kde jak již bylo zmíněno, docházelo zvláště za doby Gustava Vasy k důležitým rozhodnutím. V muzeu jsou mj. vystaveny zlaté šperky pocházející ze 4. století, které byly nalezeny v ženském hrobě a jsou nejbohatším nálezem ve Švédsku. Dále je zde numismatická výstava s velkým pokladem stříbrných mincí, nalezeným pod náměstím, textilie, hračky a v exponátech je zde představena historie města a zámku.
Při stavbě radnice se narazilo na pozůstatky dominikánského kláštera z 13. století, se kterými se můžeme setkat jak na podlaze při vstupu do radnice, tak v jejím okolí. V 65 m vysoké věži je ve Švédsku největší zvonková hra s 47 zvonky, z nichž každý má své jméno.

Kromě kostela a radnice je nepřehlédnutelnou a mezi zdejšími lidmi rozporuplnou stavbou zdejší Skrapan – mrakodrap s nejvýše položeným barem ve 24. poschodí, odkud je nádherný výhled na jezero Mälaren.

V roce 1977 zde byla založena také jedna z nejnovějších a nejmodernějších vysokých škol s názvem Mälardalens högskola. V loňském roce zde vyučovalo téměř 350 učitelů 9 000 studentů v mnoha vědních oborech a jazykových kursech. Každoročně zde probíhá kurs pro zahraniční studenty švédštiny pod názvem AROS SUMMER unverzitY. Studenti, a nejen oni, jezdí zásadně na kolech.

Ve Västerås a okolí je na 300 km cyklistických cest jak pro turistiku, tak pro cestu do zaměstnání nebo do školy. Ve městě s největším počtem cyklistů se nemusíte obávat, že Vás porazí auto, ale neustále se musíte ohlížet, zda jako chodec někomu na kole nepřekážíte. Jako hold městu cyklistů bylo postaveno na Stora Torget sousoší, které tvoří několik cyklistů a jenž je nejoblíbenějším uměleckým dílem u obyvatelů Västerås.
Důvodů, proč se zdejším obyvatelům život ve městě líbí je více. Nejdůležitější je, že leží v krásné přírodě podél jezera Mälaren, které poskytuje možnosti koupání, rybaření, vyjížděk na lodi a výletů na blízké i vzdálenější ostrůvky.

Västerås je rovněž městem hudby. V koncertním sále lze naslouchat symfonickým orchestrům a v přístavní čtvrti se nachází jazzový klub Village, který již před lety učinil z Västerås město jazzu.

Pokud turisté dávají přednost pobytu v přírodě před hotely, mohou si pronajmout krásnou, pro Švédsko typickou červeno-bílou chatičku někde u lesa nebo jezera.
Do Stockholmu se po železnici dostanete za 50 minut, rovněž tak za tuto dobu do Kodaně letadlem z místního letiště. Je zde také největší severní vnitrozemský přístav s trasami do mnoha evropských přístavů.

Toto je jen krátká prezentace města a jeho okolí. Z vlastní zkušenosti mohu návštěvu Västerås doporučit.

Marta Janíková, 27. dubna 1998

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  4,00   hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.934.101 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.099 sec. • www.severskelisty.cz • 3.239.11.178
file v.20230419.185057 • web last uploaded 20231105.233934
2017:325 • 2018:180 • 2019:410 • 2020:164 • 2021:101 • 2022:56 • 2023:34 • 2024:19